24 Haziran 2019

DİYANETE SORDU: NAMAZDAN ÖNCE MEALİ OKUNSA OLMAZ MI?


Tabip Odası Eski başkanı Dr. Dursun Bostancı bir süredir merak ettiği bir konuyu Diyanet İşleri Başkanlığı’na sordu. Gelen cevaptan tatmin olmayan Bostancı konuyu şöyle anlattı:

İslam alimi değilim.Kendini müslüman hisseden,Türkiye şartlarında birazcık eğitim almış sıradan bir vatandaşım. Söyleyeceklerimde de haddimi aşmayacağımı da bilirim.
  Okuyan,araştıran bir millet olduğumuz  söylenemez.
Ekser çoğunluğumuz , bize müslümanlığın prensiplerini anlatan kutsal kitabımızı orijinal metinden okuruz da bize emrettiklerini anlamada çaba harcamayız.
Bu konuda uzun zamandır benim bir katkım olur mu diye düşündüm.
Namaz Türkçe kılınsın diye haddimi aşarak bir talepte bulunmanın inançsızlığı içinde de değilim.
Ancak, mescitlerde,camilerde namaz kılanlar için imamlarımızın  farz namazları kıldırırken zammı sure olarak okudukları surelerin Türkçe meallerini namaz başlamadan önce cemaate açıklamasının insanlarımızın Kur'anımızı anlamasında,kıldıkları namazda nasıl niyazda bulunduklarını bilmeleri hususunda yararlı olacağı gibi bir fikre sahip oldum.
Farz namazlarda ilk iki rekatta zammı sure okunur. Bu zammı sureler de çok uzun tutulmazlar.
Cemaat farz namaza başlamadan önce,imam efendilerin şimdi kılacağımız namazda şu zammı sureleri okuyacağım,mealleri de şudur deyip öyle namaza başlasa insanlarımıza belki faydası olabilir dedim.
   Ancak bunun islam adabı açısından bir engeli olup olmadığını bilmediğim için, bu işi en iyi bilen yer olarak bize gösterilen diyanete yazdım. Soruyu ve cevabını size de aynen gönderiyorum.
Ancak verilen cevaplar bir müslüman olarak beni tatmin etmemiştir.
İnsanların çalışma süreleri nasıl olumsuz etkilenir. bir farz namazda iki rekatta okunacak iki zammı surenin mealinin hızlıca cemaate söylenmesi ne kadar zaman alabilir ki.
  Verilen cevap sizi tatmin etti mi?
   Buradan,demek ki vatandaşın sorularına da verilen cevaplar böyle tatmin edici, inandırıcılıktan uzak mı diye bir soru sorulabilir mi?
   
Dr. Dursun Bostancı’nın sorusu:

Sayın yetkili, Camilerimizde hocalarımızın namaza başlamadan önce, cemaatine, "bugün zammı sure olarak şunları okuyacağım,bu surelerin de Türkçe mealleri şudur" diye kısa bir açıklama yapması ve ardından farz namaza başlaması hususunda bir çalışma yapılabilir mi? Mahzurlu yanları var mıdır? Eğer yoksa böyle bir çalışmanın tüm camilerimizde uygulanması mümkün müdür? Saygılarımla.

Diyanet’ten gelen cevap:

Cemaatin geneli göz önüne bulundurulduğunda ve günümüz itibarıyla insanların çalışma süreleri dikkate alındığında bahsedilen şekilde namazlardan önce açıklama yapılmasının uygulanabilirliği imkan dahilinde değildir. Bununla birlikte dileyen kişiler, imamın okuduğu veya okuyacağı surelerin mealini namaz öncesi veya sonrası kendileri okuyabilirler.
 
24 Mayıs 2019 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI