24 Haziran 2019

TANK PALET ÖZELLEŞTİRMESİ AYM’YE TAŞINDI


Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Sakarya Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesine karşı Danıştay’da açtığı iptal davasında yürütmeyi durdurma talebinin reddedilmesi üzerine, HKP Ankara İl Sekreteri Av. Doğan Erkan Anayasa Mahkemesi’ne (AYM)

Dilekçe’nin sonuç talepleri kısmında, “Hukuk Devleti ilkesinin, Tam Kanunsuzluk halinin, Sosyal Devlet ilkesinin, Hak Arama hürriyetinin, İki dereceli yargılanma hakkının ihlallerinin tespitine, Anayasa Mahkemesince İhlalleri giderecek kararlar alınmasına ve derece mahkemelerine gönderilmesine, Başvuruya konu özelleştirme işleminin TEDBİREN DURDURULMASINA karar verilmesini bilvekale arz ve talep ederiz” ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU?
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), TSK’ye ait Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesi kararına karşı Danıştay nezdinde, Özelleştirme işleminin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemli dava açmıştı.
Danıştay 13. Dairesi, HKP’nin yürütmeyi durdurma istemini oy çokluğu ile reddetmiş, ancak davayı esastan görmeye devam etmişti.
Özelleştirmenin iptaline yönelik dava esastan görüşüldüğü sırada Danıştay Savcısı HKP’nin başvurusunu haklı bularak özelleştirmenin işleminin iptali yönünde bir mütalaa verirken, yapılan özelleştirmenin “verimliliği” artırmayacağını vurgulamıştı.
Danıştay Savcısı mütalaada, özelleştirme kararının Savunma Sanayi Güvenliği Yasası'na aykırı olduğu ifade ederken, “MSB Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren 1. Ana Bakım Fabrikası’nın özelleştirme kapsam ve programına alınması yolundaki Karar’ın 5202 sayılı Kanun’a ve kamu yararına aykırılığı yönünde de iptaline karar verilmesi gerektiği düşünülmektedir” diye de belirtmişti.
 
10 Haziran 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI