16 Temmuz 2019

İHRACATIN YÜZDE 92'İ OTOMOTİV SEKTÖRÜ


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgiye göre, ihracatta 7. sırada bulunan Sakarya, mayısta 485 milyon dolar dış satım gerçekleştirdi.

Böylece Sakarya, geçen yılın aynı dönemindeki 425 milyon 415 bin dolarlık ihracatını geçti. "Otomotiv şehri" Sakarya'da, ocak-mayıs aylarında 5 yıl öncesinin aynı dönemine göre yüzde 87'lik ihracat artışı gerçekleştirildi.  Toyota, Türk Traktör ve Otokar gibi önemli firmalarıyla İstanbul, Bursa ve Kocaeli'nin ardından en fazla otomotiv ihracatı yapan 4. il olan Sakarya'nın, mayıs ayındaki toplam ihracatının yüzde 92'lik kısmı bu alanda gerçekleşti.
DEMİR DIŞI METALLER
Sakarya'da en fazla ihracat yapılan ikinci sektör, 7 milyon 427 bin dolarla "demir ve demir dışı metaller", üçüncü sektör 4 milyon 346 bin dolarla "kimyevi maddeler ve mamulleri" oldu. Bu sektörleri 4 milyon 275 bin dolarla "makine ve aksamları" ile 4 milyon 147 bin dolarlık ihracatla "iklimlendirme sanayi" sektörleri izledi. Bu yıl mayısta geçen yıla göre en fazla ihracat artışı ise yüzde 388,54 ile "su ürünleri ve hayvansal mamuller" sektöründe yaşandı. Her dönemde çok sayıda ülkeye ihracat gerçekleştiren Sakarya, bu yıl mayıs ayında en çok ihracatı 54 milyon 244 bin dolarla Almanya'ya yaptı. Bu ülkeye yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,75 arttı. 
20 Haziran 2019 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI