Acele etmeyin

Bugünlerde Karasu ve Kocaali’nde en meşgul insanlar emlak işi ile uğraşan arkadaşlar. Son iki yıldır yaprak uçmayan sektörde birdenbire fırtınalar esiyor.

Bunun nedenleri birkaç tane.

  1. Koronada küçük dairelerde hapis kalan emekliler, çocuklu insanlar, bahçesinde dolaşabilecekleri müstakil ev istiyorlar.
  2. Bu krizde para cep değiştirirken doğru cebin sahibi olanlar yıllardır hayal ettikleri yazlıkları almak için yollara düştüler.
  3. Karantina boyunca mağazaların erken kapanması, alışveriş yerlerindeki kuyruklardan korkanlar artık bazı ürünleri kendi bahçesinde yetiştirmek, işini garantiye almak istiyor, bahçe alıyor. 
  4. Faizlerin son yüz yılın en düşük seviyelerinde olması, müteahhitlerin elinde satamadıkları binlerce dairenin olması, cazibeli reklamlar insanları (sürüyü) müthiş bir şekilde yönlendiriyor.  
  5. Benim bilmediğim başka nedenlerde vardır mutlaka.

İnsanlar öyle bir telaş içindeler ki fiyatların saat başı arttığının farkında değiller. Aldıkları yazlığa erişmek için ilkbaharda tekne gerektiğinin, ellerindeki tapunun topraktan hisse olduğunun, komşularının mahalleyi ayağa kaldıracak şekilde horladığının farkında değiller.

Bir otelde bir hafta kalıp bölgeyi tanımadan, siteyi gezmeden, müteahhidi araştırmadan, derinliği otuz santim çamurlu sulara balıklama dalıyorlar. Bu arkadaşlar %95 ‘in içinde kalmaya mahkumdur.

Benim size bugün vermek istediğim ders:

3. Siz satıcı olun. Eviniz varsa onu, bahçeniz varsa onu değerinin iki veya üç katı miktarda satışa çıkarın. Bekleyin balıklar gelsin. Para ile ne yapılır gelecek yazımda anlatacağım.

Sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Künüçen
Hasan Künüçen - 2 ay Önce

Daha açık anlatılamazdı.ı.insanların otiriteye güveni kalmadı. ve herkeherkes kendi başının çaresine bakmak istiyor gelecek kaygısı mantıklı düşunmelerine engel oluyor.

Cemal muslu
Cemal muslu - 2 ay Önce

Gününde ve yerinde bir sohbetolmuş teşekkür ederim sayın abim

Saim Kömeçoğlu
Saim Kömeçoğlu - 2 ay Önce

Kaleminize sağlık.

Bülent Gülşen
Bülent Gülşen - 2 ay Önce

Gene doğruların peşindesin, inşAllah bazı aymazlarda senin gibi doğruların peşine takılır