Açıklama yapmadan önce

Ne yazık ki toplumumuzda erken konuşma hastalığı var. Eline geçen ilk verilere göre değerlendirme yapma huyumuz bizi sürekli yanlışa sürüklüyor.

Hani bir futbol müsabakasında topu köşeye doğru sürüp, önündeki adama rağmen orta yapmaya çalışırsınız ya. Son çizgiye kadar topu sürüp rakibinizden bir adım önden orta yapmaya çalışırsınız.

Ama bir de topa basarsınız. Rakibinizin son çizgiye doğru yuvarlanışını izler, önünüzü boşaltır, rahat rahat orta yaparsınız.

Aslında olayları izlerken de böyledir. Ya rakibinizle itişmekten bir adım sonrasını hayal edemez, denk geliş görüşünüzü açıklarsınız. Ya da bir süre gelişmeleri takip eder, bir iki adım geride durur, önünüzü görerek açıklama yaparsınız.

Ülke siyaseti de il siyaseti de ne yazık ki bu durumda.

Atışmalar genel olarak masa tenisi hızında oluyor. Biri bir şey söylüyor, diğeri bir an bile düşünmeden cevap veriyor.

Oysa insanlar akılları ile hareket ederler. Duygularınızla hareket ederseniz aklınız geri planda kalır.

Bir de temsil makamlarında olanların kırk kere düşünüp bir kere konuşması gerekir. Sıklıkla liderleri “Prompterden okuyor” diye eleştiririz ama yanlış bir şey söylememek için bu okumalar önemlidir.

Unutulmamalıdır ki ustanın çekiçle vurduğu yere çırak balyoz indirir.

Onun için üst makamda olanların, toplumda takip edilenlerin söylediklerini dikkatle seçmesi ve toplumsal gerilimi azaltmaları gerekir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken iki nokta, açıklama yaparken aceleci davranmamak ve zamanı geldiğinde yapılacak açıklamada kelimeleri doğru kullanmak.

Gerçekten merak ediyorum

Corona virüsüne karşı okullar ilaçlandı. Hafta sonu pek çok okulda bu şekilde paylaşım yapıldı. Daha önce de yazdım yine yazayım.

Bu corona virüsünü aramızda gören olmadığına göre, buna ne şekilde tedbir alabilirsiniz? Genel temizlik ilkelerini zaten uyguluyorsunuz. Bir de bu virüsün laboratuvar virüsü olduğu artık ilan edilmeli. Yani üretilmiş bir virüs. Dolayısıyla doğal temizlik yöntemleri bu virüsü besliyor bile olabilir.

Okulların temizlenmesi, ilaçlanması güzel şeyler. Ama bunu virüse bağlarsak inandırıcı olmaktan öte toplumun gazını almış oluyoruz. Makam sahibi kişilere daha bilinçli hareket etmek yakışır.

Siyaseten hareketli günler

Suriye’de meydana gelen hain saldırının ardından Kocaali Kongresi’ni erteleyen iktidar partisi bu hafta sonu Karasu’da ilk kongresini yapacak. İyi Parti’de kongre sürecini işletiyor. MHP’de şimdilik bir sakinlik söz konusu olsa da yıl sonuna kadar kongrelerin tamamlanacağına kesin gözü ile bakılıyor. Henüz kurulan Gelecek Partisi sahaya hızlı girdi. İl Başkanı Ender Serbes neredeyse her gün bir ziyarette bulunuyor. Teşkilatlanma için gayret ediyor.

Diğer yandan Ali Babacan tarafından kurulacağı uzun süredir konuşulan partinin de adı belli oldu. 

Önümüzdeki günlerde teşkilatlar üye yarışına girecek. Muhtemelen daha fazla siyasi toplantı ve etkin bir siyasi tablo izleyeceğiz.

Bu kadar oluşum içinde yeni isimlerin yer alması da kaçınılmaz olacak. Bu da siyasete yeni isimlerin dahil olması anlamına geliyor.

Ne kadar yeni fikir o kadar az hata.

İyi niyetle çalışan herkesin yolu açık olsun…

HECATİ: Karar vermek aklın sonudur. Yaşasın kararsızlık...

YORUM EKLE