Adalet ve af...

Bu ikinci yazımı çok değerli hukukçu arkadaşlarımın engin hoşgörülerine sığınarak yazmak istiyorum.

Lise yıllarımda dönem ödevi olarak Dostoyevski’nin ‘‘Suç ve Ceza’’ kitabını okuduğumda aldığım mesajı ‘‘Eğer vicdan varsa adalet de var. Her suçun mutlaka bir cezası olmalı. Yoksa ömür boyu vicdanında tutuklu kalırsın.’’ diye yorumlayınca Edebiyat dersinden geçmiştim.

700 sayfaya yakın iki ciltlik bir kitabı üç cümle ile yorumlamam sadece Edebiyat dersimden geçmemi sağlamadı aynı zamanda benim yaşam felsefemi de oluşturdu. Bu yüzden yaşamın temel taşı olarak görürüm ADALETİ.

Bana göre Adalet HAK demektir. HUKUK demektir. DEMOKRASİ demektir. ÖZGÜRLÜK demektir. Yediğimiz EKMEK, içtiğimiz SU, aldığımız NEFES demektir.  Ve VİCDAN demektir vicdan. Ve ADALET yok ise bunların hiçbiri yok demektir.

O zaman bir bakalım vicdanlara. Daha doğrusu günümüzün adalet anlayışına. Daha da doğrusu adaletsizlik anlayışına.

Neymiş? AF etmişler. Kimi? Suçluları…

Sordunuz mu 12 yaşında tecavüze uğrayan çocuğa tecavüzcüsünü af etmiş mi?  Veya sordunuz mu evladı öldürülen anne ve babaya evlatlarının katilini af etmişler mi? Veya sordunuz mu hakkı gasp edilen vatandaşa gaspçısını af etmiş mi?

Veya AF EDENLERE şöyle soralım.

Kendi yavrunuza tecavüz eden tecavüzcüyü af eder misiniz? Veya evladınızı öldüren katili af eder misiniz? Veya hakkınızı gasp edeni af eder misiniz?

Bakmayın siz birilerinin kendi vicdanlarının bile kabul etmediği anlamsız sözlerle yaptıkları açıklamalara. Kendi başlarına gelse adalet diye sokaklara dökülüp adalet arayışına girerler.

Her zaman söylerim. Af ADALETSİZLİĞİN temelidir. Suça teşviktir. Hatta suçu ve suçluyu övmektir. Affı savunanlara sorsanız vicdandan bahsederler. Peki o zaman MASUM ve MAĞDUR insanların hakları ne olacak? 

Sonuç olarak şunu söylemek isterim. Hiç kimsenin başkaları adına karar alma hakkı olamaz. Önce iğneyi kendine sonra çuvaldızını başkasına batıracaksın diyen atalarımız gerçekten çok güzel adaletli bir söz söylemiş. Ve bugüne kadar ki olan gözlemlerime dayanarak söylüyorum. Adalet bir gün herkese lazım oluyor. Özellikle de adaleti yok sayanlara.

Neyse yazıyı fazla uzatmayayım.

SUÇ ve CEZA demişken başta çok iyi hukukçu olduklarına inandığım arkadaşlarım olmak üzere tüm hukukçulara bir sorum olacak.

Türk Ceza Kanununun hangi maddesinde ‘‘Kandırıldım. Tanrım ve halkım af etsin…’’ denilince CEZA alınmaz kararı var? Veya herhangi bir vatandaş suç işlese ve yargılanma safhasında ‘‘Kandırıldım. Tanrım ve halkım af etsin…’’ dese CEZA almaktan kurtulur mu? Örnekleri var mı?

Yarın 19 MAYIS…

Bundan bir asır önce tek bir kurşun bile atmadan başta Başkent İstanbul olmak üzere tüm ülkeyi ‘‘ANAHTAR TESLİM’’ teslim alan işgalci devletlere karşı ‘’BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR…’’  diyerek başlatılan bir KURTULUŞ SAVAŞI meşalesinin yakıldığı tarihtir 19 MAYIS 1919.

Mustafa Kemal ATATÜRK 19 MAYIS 1919’da sadece Kurtuluş Savaşı Destanını başlatmadı. Aynı zamanda tarihte ESARETİ asla kabul etmemiş bir milletin sonsuza kadar sürecek BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİNİ de başlattı.

Ben, her 19 MAYIS’TA…

İşte o bağımsızlık mücadelesi sonucunda TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ kurarak YASAL GÖREV BELGEMİZ GENÇLİĞE HİTABE ile biz gençlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’E, Onun SİLAH ARKADAŞLARINA, GAZİ ve ŞEHİTLERİMİZE daha doğrusu tüm KAHRAMANLARIMIZA minnet ve şükran duyguları ile dualarımı ederim.   

 Ne mutlu her 19 Mayısta BAĞIMSIZLIĞINI haykırabilen TÜRK GENÇLİĞİNE…

Saygılarımla,

Sinan Ulusinan

YORUM EKLE
YORUMLAR
Engin güllü
Engin güllü - 6 ay Önce

Vicdanın adaletine guvenmekten başka bir çaremizin kalmadığı şu günlerde , Rabbim herkese vicdanlı davranmayı nasip etsin..

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Engin güllü - 6 ay Önce

Engin, umarım VİCDANIN her zaman ön plana çıkacağı bir dünya olur...

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Engin güllü - 6 ay Önce

İnşAllah. Vicdanın her daim olduğu bir dünya dileği ile...

Mustafa Seviş
Mustafa Seviş - 6 ay Önce

Ne mutlu, bağımsızlığı haykıran Türk Gençliğine, yüreğinize sağlık arkadaşım..Ne mutlu sizin gibi, ışığı alnında olan insanlara..Nice bayramlara..

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Mustafa Seviş - 6 ay Önce

Takdir ifadeleri gönlünüzün güzelliği Mustafa Bey. Çok teşekkür ederim... Saygılarımla...

Cihan KOLİP
Cihan KOLİP - 6 ay Önce

Adalet HEYKELİ ; 1- Kadın dır .çünkü adalet masum ve bağımsız olmalıdır .
2- Gözleri bağlıdır . çünkü adalet tarafsız olmalıdır.
3-Sol elinde terazi vardır. çünkü adalet dengeli ve hassas uygulanmalıdır
4-Sağ elinde kılıç vardır . çünkü güçlü ve caydırıcı olmalıdır .

zevkle okudum ,çok teşekkür ediyorum .

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Cihan KOLİP - 6 ay Önce

Teşekkürler Cihan Bey. Bende sizin yazılarınızı zevkle okuyorum. Selam ve saygılarımla...

Hüseyin Aytekin
Hüseyin Aytekin - 6 ay Önce

Değerli Sinan bey,
Adalet herkese lazım. Eğer bir ülkede adaleti kendi arzu ve keyfinize göre düzenleyerek sağlamaya çalışırsanız toplumun vicdanını sızlatırsınız. Bu nedenle ben adaletin vicdanlara hitap eden, devletin adalet terazisinde dengeleri sağlayan en önemli bir faktör olduğuna inanıyorum. Dileğim tüm toplumu rahatlatacak yeni bir Anayasa ve Adalet reformu hazırlanır herkes rahat bir nefes alırız. Sevgiler ve saygılar.

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Hüseyin Aytekin - 6 ay Önce

Hocam, sizler tarafından takdir görmek bizler için onur. Saygılarımla...

Erol Eren
Erol Eren - 6 ay Önce

Hukuku ve vicdanı onemsemeniz hukukçu olarak beni ziyadesiyle mutlu etti Adalet ve hukukun tecellisi için gerekenler katıksız yazmış oldugunuz makalede olduğu gibidir Selâmlar

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Erol Eren - 6 ay Önce

Erol Bey, sizler gibi değerli bir hukukçu tarafından takdir edilemek bizler için onur... Saygılarımla...

Saime sancaktar
Saime sancaktar - 6 ay Önce

Kalemine ,yüreğine sağlık çok güzel yorumlamışssın.....kutluyorum ..Sinan Ulusinan

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Saime sancaktar - 6 ay Önce

Saime abla, takdir ifadeleri için teşekkür ederim. O senin ADALET anlayışının güzelliği...

Emel    Altay
Emel Altay - 6 ay Önce

Süper.hiçbir suç hiç bir HAK cezasız kalnamalı.süper dilegetirmişsin.teprikler.

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Emel Altay - 6 ay Önce

Emel, çok sağol.

Orhan Keskin.Ol
Orhan Keskin.Ol - 6 ay Önce

Oldukca başarı yazı Tebrik ediyorum.

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Orhan Keskin.Ol - 6 ay Önce

Orhan abi, çok teşekkür ederim. Saygılarımla...