Adalet ve Ehliyet

 2020 yılı içersinde gelişmekte olan çoğu para birimleri  ABD doları karşısında  değer kazanırken , TL en çok değer kaybeden para birimi olmuştur .

Türkiye’deki gelir adaletsizliği nedeniyle yaklaşık 65 milyon vatandaşın açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşadığı bir gerçektir .

Adliyelerdeki icra davaları dosya sayısı 26 milyon 154 bine ulaşmıştır .

İş bulabilen üniversite diplomalı gençlerin oranına baktığımızda ise Türkiye’nin bu alanda OECD içinde son sırada yer aldığını üzülerek görmekteyiz .

15-21 yaş Genç işsizlik oranı % 27,1 e yükselirken ,
iş bulabilmek için temel kriterin akıl ve bilimin eşliğinde yüksek tahsil olmayıp , bir DAYI’nın iki dudağı olduğu bilinmektedir .

Kadın, Barış ve Güvenlik Endeksine göre kadınların topluma katılımı , güvenlik duygusu ve adalete erişimi gibi ölçütleri baz alarak , 167 ülke arasında iyiden kötüye doğru sıralamada Türkiye’nin 114. sıralarda yer alması başımızı  önümüze eğmiştir .

Bunun gibi moralimizi bozan yüzlerce istatiksel bilgilerden sonra Eğitim sistemimizden Devlet kurumlarına kadar bütün alanlarda Adalet ve Liyakat kavramlarına göz atıp , kendimize öz eleştiri yapmamız gerekmektedir .
Umarım Lüzumlu tedbirler ivedilikle alınır .
Çünkü bütün veri  ve sondan birincilikler tesadüf değil , Başarısızlık Kaderimiz hiç değildir .

- YÖK ün internet sitesindeki bilgilerine göre 36 rektörün uluslararası hakemli dergilerde hiç makalesi olmadığı görülmektedir .
Fakat hergün tartışma programlarına çıkarak sahip oldukları bilgi ve deneyimlerle❓halkımızı aydınlatmaya ve bilinçlendirmeye çalışmaktadırlar  ‼️‼️

- 22 Hukuk Fakültemizin Dekanının , Veteriner ve İlahiyat başta olmak üzere başka mesleklerden olduğu , ne yazık ki hukukçu olmadıkları görülmektedir .

- Ankara Hayvanat bahçesi müdürü  , Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunda müd yardımcılığına atanmıştır.

- Şoför ,  Fakülte sekreteri olarak atanmıştır .

- Güreşci  , Vakıfbank yönetim kurulu üyeliğine getirilmiştir .

- Başçavuş’a , TRT de haber müdürü olarak görev verilmiştir .

Sağlık Sistemimizde ise doğru olmayan bir uygulamayı hatırlatarak , yetkililerimize bir çözüm öneriyorum .
Bir uzman doktor , doç ve prof ünvanına sahip olabilmek için gece gündüz çalışan , ömürlerini insanlığa feda eden kişiler olarak , mesleki bilgi ve tecrübelerimizle  hastalarımıza şifa dağıtmak yerine pasifize edilerek hastane yöneticiliğine getirilmeyi doğru bulmuyorum .
Hastane ve kurum amirlerinin pratisyen hekimlerden işletme ve  hastane yöneticiliği mastırı yapanların arasından seçilmesi gerektiğini düşünüyorum .
İnşallah bu mesajımız ilgili yerlere ulaşır .


Bir bedevi Hz. Muhammed'e "Kıyamet ne zaman kopacak?" diye sorar...Hz.Muhammed ona "İşi ehline vermediğinde kıyameti bekle!" der.

Sözünden alacağımız ders Ülkelerin kıyameti de liyakatsiz , ehliyetsiz insanların Siyaset dahil Eğitim ve Teknolojik kurumlar başta olmak üzere bütün alanlarda göreve getirilmeleriyle kopacaktır .

“Herkes Herşeyin Farkında ve kimse hiçbirşeyi yanlışlıkla yapmıyor .”

Başladığı ilk günden daha etkili olduğu görülen ve bilim insanları tarafından ifade edilen Corona Pandemisi  için maske , el temizliği ve sosyal mesafe uyarımızı tekrarlıyor
-düzenli uyku
-bol su tüketimi
-C vit
-Coraspin 100 mg
tavsiyelerimizle birlikte sağlıklı bol bereketli bir hafta diliyorum .

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erhan Korhan.
Erhan Korhan. - 2 ay Önce

Selamlar, saygılar hocam. Her hafta yazılarınızı büyük bir keyifle okuyoruz burda. Günümüzün siyasetçileri bu yazılarınızdan büyük bir ders çıkarmalı bence. Yazınızdada belirttiğiniz gibi kıyamet alametleri bir bir gerçekleşmekte günümüzdeki siyasetçiler sayesinde. Rant, para, yolsuzluk, hırsızlık, arsızlık, çocuk yaştaki kız çocuklarına tecavüz, hele hele bunların bir kısım tarikat ocaklarında olması. Bundan daha kötüsü ne olabilirki. Kıyamet kopmuş zaten, millet hala uykuda. Rabbim sonumuzu hayırlara vesile eylesin inşAllah. Neye layıksak onu hakkettiğimiz bir dönemi yaşıyoruz şu an. Rabbim her kesin yar ve yardımcısı olsun. Sağlıcakla kalın saygıdeğer hocam.

Nimet Ağırbaş
Nimet Ağırbaş - 2 ay Önce

Dr. Cihan bey hem dr hem siyasetçi kimliğinizle görüşlerinizi ayakta alkışlıyorum umarım ülkemiz bu dengesiz ve adaletsiz sistemden kurtulur yoksa sonumuz belli...saygılar

Kadriye Taşöz
Kadriye Taşöz - 2 ay Önce

Çok doğru tespiter. Emeğinize,kaleminize sağlık hocam.

Buğra
Buğra - 2 ay Önce

Dr by geçte olsa yazinizi okudum ülkeyi yönetenler bugün bu yazinizi okusalar gülme krizine girerler nedeni Bu adamlarda ne adalet ne liyakat nede ar haya kalmış 18 yilda adalet sistemini tamamen bitirmişler hukuk sistemi pert arabaya dönmüş liyakat ise torpile dönüşmüş adamın varsa müdürde olursun müstesarda herkese sağlıklar dilerim

Sakarya61
Sakarya61 @Buğra - 2 ay Önce

buğra bey dediklerinize katılıyorum , pert araba benzetmeniz çok yerinde.
keşke halkımız dr beyin söylediklerini dikkate alsaydı .şehri depreme hazır hale bir tek
onun getireceğine inanıyorum.fakat siyaseti artık düşünmediği söylentilernii duyunca çok üzüldüm.
umarım kendisine umut bağlayanları ve bu şehrin çocuklarını üzmez

Murat Şükrü Sincer
Murat Şükrü Sincer - 2 ay Önce

Sn. Cihan Kolip hocam herzamki gibi konu hep liyakat dayanıyor. İş işin ehline vermedikleri sürece mevcut sorunlarımızı yaşamaya devam edeceğiz.

AYHAN
AYHAN - 2 ay Önce

Sayın Dr. Cihan Kolip güzelim vatanımız da hak edenlerin ve yetkin insanların işbaşında olduğu günleri özledik. Umarız o günler yakındır. Kotü ekonomi, adaletsizlik ve yönetimsizlik bir araya gelirse vay o ülkenin haline.... Çalışmalarinızda başarılar yolunuz açık olsun. Saygılarımla...

Nimet Ağırbaş
Nimet Ağırbaş - 2 ay Önce

Dr. Cihan bey hem dr hem siyasetçi kimliğinizle görüşlerinizi ayakta alkışlıyorum umarım ülkemiz bu dengesiz ve adaletsiz sistemden kurtulur yoksa sonumuz belli...saygılar

Mehmet Tunca..
Mehmet Tunca.. - 2 ay Önce

Sayın hocam,HAYIRLI huzur dolu hafta DILERIM.yine ÜLKEMİZDE bulunan sorunları ele almışsın .bu İKTİDAR varlığını sürdürdüğü sürece.hukuğa,adalete..hasret kalacağız..selamlar..