Adapazarı’nın Ulaşım Problemi Nedir?

Ben de sizler gibi birçok farklı ortamda birçok farklı kişi ile görüşüyorum. Adapazarı’nda bazı şeylerin düzgün gitmediği konusunda hemfikiriz! Ancak problemi tarif etmek konusunda ortak bir düşüncemiz yok maalesef!

Sanayiciler; altyapı diyor,

Esnaflar; otopark diyor,

Veliler; okullar evlere uzak diyor,

Çocuklar, gençler; biletler pahalı diyor,

Gazeteciler; yatırımlar yetersiz diyor,

STK’lar; düzensiz trafik diyor,

Sendikalar; güçsüzlük diyor,

İktidardaki arkadaşlar; “hayırcı” muhalefet diyor,

Muhalefetteki arkadaşlar; başına buyruk iktidar diyor,

Bu işin içinden çıkmak gerçekten çok zor! Kendi zaviyelerinden problem tanımlayan insanların kendi içlerinde haklı ve olaylara bakış açılarının meşru olduğu söylenebilir. Ben de buna itiraz edemem çünkü insanın neresi ağrıyorsa, canı oradadır.

Elbette her konu aynı değil! Terör veya deprem gibi hassas konularda bir bütün olabildiğimizi biliyorum. Fakat ülke siyaseti üzerine kafa yoruyor olmak ile Adapazarı’nın geleceği üzerine planlar yapabilmek aynı şeyler olmamalı…

Kanımca birinci aşama problemi yani “ideal durum ile mevcut durum arasındaki farkı” tespit etmek olmalıdır. İdeal durum ya hedeflerimizdir ya da komşu şehirlerin durumlarına bakarak (benchmark) yapılacak kıyaslamadır.

Mesela; hafif raylı sistem konusu… İdeal olan nedir? Adapazarı’nın ulaşımdaki hedefi belli olmadığı için yapılması gereken komşu iller ile kıyaslama yapmaktır. Hafif Raylı Sistem, İzmit’te var mı? VAR! Bursa’da var mı? VAR! Adapazarı’nda var mı? YOK!

Demek ki; Adapazarı’nda hafif raylı taşıma olmaması bir problemdir. Çözümü nedir? Uzun yıllar süreceğini bilerek etkili ve düzgün bir hafif raylı sistem projesi yapmak ve bunu vatandaşla paylaşmaktır.

Bunun ilk adımı belki “nostalji tramvayı” olabilir ama ya daha sonrası?

Sonrası bilinmeden harekete geçmek kaynak israfı olabilir. Yapılacak yatırım, problemin çözümüne ne kadar katkı sağlayacaktır? Bunun önceden bilinmesi gerekir.

Hafif raylı sistemi inşa etmek için Ankara’nın parası gerekli olabilir. Ama hayal etmek ve bu hayali projelendirmek için Başkent’in izne gerek duyulmaması gerekir.

Yerel yönetim, biraz da böyle bir şeydir.

Sokak sokak gezerek vatandaşı dinlemek çok güzel ama generallerin karargâhta yapacağı işler de vardır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut
Mahmut - 2 hafta Önce

1850 m lik Nostaljik tramvay için 1 milyar TL yatırımdan bahsediliyor. Bu parayla Sakaryanın çözülecek daha önemli sorunları yokmu sizce?

banner22

banner21