Ahde vefa

Hz. Ömer arkadaşlarıyla sohbet ederken, huzura üç genç girer. Derler ki, Ey halife, bu aramızdaki genç adam bizim babamızı öldürdü. Bu adama verilecek cezayı derhal yerine getirin. Bu söz üzerine   Hz Ömer suçlanan gence dönerek, söyledikleri doğu mu diye sorar. Suçlanan genç adam der ki,  evet doğru. Hz Ömer anlat bakalım nasıl oldu diye sorar. Bunun üzerine genç adam anlatmaya başlar.

Ben bulunduğum kasabada hali vakti yerinde olan bir insanım, ailemle beraber gezmeye çıktık, kader bizi bu arkadaşların bulunduğu yere getirdi. Affedersiniz hayvanlarımın arasında güzel atım var ki gören bir defa daha bakıyor. Hayvana ne yaptıysam bu arkadaşların bahçesinden meyve koparmasına engel olamadım, arkadaşların babası içerden hışımla çıktı atıma bir taş attı, atım oracıkta öldü. Nefsime bu durum ağır geldi, bende bir taş attım, bu arkadaşların babası öldü. Kaçmak istedim fakat arkadaşlar beni yakaladı, durum bundan ibaret.

Bu söz üzerine Hz Ömer,  söyleyecek bir şey yok, bu suçun cezası idam. Madem suçunu da kabul ettin, dedi. Bu sözden sonra delikanlı söz alarak,  efendim bir özrüm var, diyerek konuşmaya başladı.

 Ben memleketinde zengin bir insanım, babam rahmetli olmadan bana epey bir altın bıraktı. Gelirken kardeşim küçük olduğu için saklamak zorunda kaldım. Şimdi siz bu cezayı infaz ederseniz yetimin hakkını zayi ettiğiniz için Allah indinde sorumlu olursunuz. Bana üç gün izin verirseniz ben emaneti kardeşime teslim eder gelirim. Bu üç gün için de yerime birini bulurum, der. Hz. Ömer dayanamaz der ki, bu topluluğa yabancı birisin, senin yerine kim kalır ki? Sözün burasında genç adam ortama bir göz atar, der ki, bu zat benim yerime kalır. O zat Hz. Peygamber Efendimizin en iyi arkadaşlarından, Amr İbni As dır. Hz Ömer Amr’a dönerek ey Amr, delikanlıyı duydun, der. O yüce sahabi, evet, ben kefilim der ve genç adam serbest bırakılır. Üçüncü günün sonunda vakit dolmak üzere ama gençten bir haber yoktur. Medine’nin ileri gelenleri Hz. Ömer’e çıkarak gencin gelmeyeceği, dolayısıyla Amr İbni As’a verilecek idam yerine maktulün diyetini vermeyi teklif ederler. Fakat babası ölen gençler razı olmaz ve babamızın kanı yerde kalsın istemiyoruz derler. Amr İbni As ise tam bir teslimiyet içerisinde der ki: Biz de sözümün arkasındayız. Bu arada kalabalıkta bir dalgalanma olur ve insanların arasından genç görünür. Hz. Ömer gence dönerek der ki, evladım gelmeme gibi önemli bir nedenin vardı neden geldin? Genç vakurla başını kaldırır ve (günümüz insanı için pek de önemli olmayan):

 Ahde vefasızlık etti, demeyesiniz diye geldim der.

Hz Ömer başını bu defa çevirir ve Amr İbni As’a der ki:

 Ey Amr, sen bu delikanlıyı tanımıyorsun nasıl oldu onun yerine kefil oldun.

Amr İbni As, vakurla kanımızı donduracak bir cevap verir:

 Bu kadar insanın içerisinden beni seçti. İnsanlık öldü, dedirtmemek için kabul ettim, der.

Sıra gençlere gelir, derler ki:

Biz bu davadan vazgeçiyoruz. Bu sözün üzerine Hz Ömer, ne oldu, biraz evvel babamızın kanı yerde kalmasın diyordunuz, ne oldu da vazgeçiyorsunuz? der.

Gençlerin cevabı da dehşetlidir:  Merhametli insan kalmadı, demeyesiniz diye

YORUM EKLE
YORUMLAR
Berna
Berna - 6 ay Önce

Günümüzde unutulmuş değerler...Ne güzel bir hikayeymis...