Ahmet Davutoğlu’na protesto

İnsanların nasıl siyasi açıklama yapma hakkı varsa vatandaşın da protestoda bulunma hakkı vardır. Tabi protesto ediyorum diye iş hakarete ya da saldırıya dönüşmemeli. Yine de insanların soru sorma hakkı olmalı.

Mesela “Doğu’daki üç ilde belediye başkanlarının yerine kayyum atanmasını eleştiren nitelikte bir paylaşımı neden yaptınız” demek vatandaşın hakkı olmalı.

Ahmet Davutoğlu Sakarya’ya geldi. Namaz sonrası vatandaşlar Davutoğlu’na tepki göstermiş. Tepki göstermek değil soru sormak lazım. Bir siyasi iddia ile ortaya çıkan kişilerin toplumu ikna mecburiyeti vardır. Zira kendilerinden bir talebiniz olacak. Oy isteyeceksiniz yani.

Davutoğlu Sakarya’ya gelmeden birkaç gün önce (19 ağustos) Doğu’daki kayyum atamalarına ilişkin bir mesaj attı. Mesajında “Esas olan seçme ve seçilme hakkıdır. Bu karar, toplumsal barışa katkı sunmayacağı gibi terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir. Terörle en etkili siyasi mücadele, demokratik temsili aşındırmakla değil milletin gönlüne girip seçim kazanmakla verilir” dedi.

Şimdi cümle cümle inceleyecek olursak, “Esas olan seçme ve seçilme hakkıdır” diyen bir siyasi seçimle geldiği Başbakanlık makamından ayrılırken sessiz kaldı. “Bu karar, toplumsal barışa katkı sunmayacağı gibi terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir” diyor Sayın Davutoğlu. Kendisi açılım sürecinde Başbakandı. Kendisinin döneminde toplumsal barışa sunulan katkının faturasını halen milletçe ödüyoruz. “Terörle en etkili siyasi mücadele, demokratik temsili aşındırmakla değil milletin gönlüne girip seçim kazanmakla verilir” cümlesi ise daha can sıkıcı. Bu hesaba göre görevden alınan ve yerlerine kayyum atanan belediye başkanları milletin gönlüne girmiş de devletin atadığı kayyum giremeyecek.

Ahmet Davutoğlu’nun bu mesajı yayınladıktan sadece birkaç gün sonra Sakarya’ya (Vatan millet Sakarya’ya) gelebilmesi de önemli bir demokrasi örneği.

Kendisine gösterilen küçücük bir tepki sonrası Çark Caddesi yürüyüşünü iptal etmesi ise üzücü. Sakaryalılar insanlara saldırmaz. Soru sorarlar diye mi korktunuz acaba?

Kadına şiddete karşı değilim

Kasım ayı sonunda üç yaşında olacak bir oğlum var. Birlikte yürürken bir sokak köpeğine denk geldik. Oğlum köpeğe dokunmaya çalışınca babalık içgüdüsü ile “Dur oğlum ısırır seni” dedim. Oğlum bana, “Neden ısırsın ben ona bir şey yapmayacağım ki. Onu seveceğim sadece” dedi.

Durum aslında bu kadar basit. Köpek bile kendisine bir şey yapmayanı ısırmıyor. Ama insan olarak dünyaya gelen bir canlı savunması bir kadını kendi evladını gözü önünde katlediyor.

Kadına şiddet uygulayamazsın, çocuğa şiddet uygulayamazsın, hayvana şiddet uygulayamazsın, babana şiddet uygulayamazsın, engelliye şiddet uygulayamazsın.

Konu öznede değil üstelik. Yüklemi takip et. Şiddet uygulayamazsın…

Konu bu kadar basit.

Eleştirilmesi gereken bir başka nokta da toplumsal yozlaşma. Adam (!) kadını dakikalarca dövüyor. Kesiyor, bıçaklıyor… Finalde toplum sadece seyrediyor, ayıplıyor en duyarlısı kameraya kaydediyor…

İnsan ölüyor insanlık çoktan ölmüş…

Sadece merakımdan soruyorum. Aynı adam aynı kadını yolda dövmüyor da dudaklarından öpüyor olsaydı toplum bu kadar sessiz kalır mıydı?

Din elden gidiyor diyen de çıkardı ahlak bitmiş diye haykıran da…

Merak etmeyin. Kimse kimseyi öpmedi. Sadece boğazını kesti karısının. Sonuçta insan sokakta kendi karısını öpemez ama kendi karısını kesebilir.

Çünkü kendi karısını keserse din de elden gitmez ahlak da…

Hatta güzel bir senaryo ile namus kurtulmuş bile sayılır.

Sosyal medya paylaşımlarından bir tanesinde “Dünyanın yarısı kadındır, diğer yarısını kadınlar yetiştirmiştir” diyordu.

“Cennet annelerin ayağının altıdadır” diyordu hadiste.

Kadına seçme ve seçilme hakkı verilen ilk ülkelerden biriyiz biz.

Bir dönem kadından sorumlu devlet bakanlığımız bile vardı.

Kağıt üstünde en başarılı kadın hakları da bizdedir. Ama biz o kağıtları ciddiye almıyoruz.

Karısını öldüren, “Şeytan öldür dedi öldürdüm” demiş. Allah’a itaat etmeyen şeytan işi gücü bırakmış buna öldürme planı yapmış. Şu söylediğini şeytan duysa utanır be şeytanlığından…

YORUM EKLE