Akılın yetmediği zamanlar

Evet, aklın yetmediği zamanlar var hayatımızda. Düşüncenin yetmediği, cümlenin yetmediği, paranın, pulun yetmediği zamanlar var. Yaşadığımız hayatı düşününce, ‘Bu zor hayatı, neden bu kadar seviyoruz’ diyorum kendi kendime. Ancak, akıl almaz bir şekilde, her şey, bizim istediğimiz gibi değil, olması gereken düzene giriyor birden bire. Hayat, çok güzel ve kusursuz bir şekilde giderken, kapıyı çalan, Allah tarafından gönderilmiş, hediye paketindeki dertle her şeyin değiştiği gibi, bazense ‘BİTTİ’ dendiği anda, her şey yeni başlıyor.
Hayatı yaşarken, bazı ince noktaları, bazı dikkat ile bakmamız gereken yanları, havada uçan tozdan daha küçük oluyor adeta. Çünkü yaşadığımız hayatın, bizim çıplak göz ile göremediğimiz, bir anlam yüklü yanları da var, çok kısık sesle fısıldadığı, kendine dair ip uçları da…
İnsan, aklın yetmediği olaylar yaşıyor zamanın içinde. Güçsüz kaldığı zaman bile, hayatı yaşamayı hiç bir şekilde bırakamıyor ve ‘Ben artık gülemem’ dese de, zaman, insanın yüzüne gülücükler koymayı iyi biliyor. Zaten, bu hayatı bize yaşatan Allah, bizi, bizden çok daha iyi tanıyor. Bizi, bir hüzün ile bir sevinç ile bir dert ile imtihan eden de Allah, bize öfkeyi, sabrı, derdi, efkârı, aşkı tattıran da Allah.
İnsan, hastalık, engel ya da ölüm gibi, hiç bir ‘Kul’ kimliği olmayan, tamamen Allah’tan gelen derdi, daha kabul ediyor. Zira Allah, dert verdiği kuluna, güçte veriyor, sabır da. Ancak, kul kimlikli dert, çok daha ağır geliyor insana. Tarih: 17 02 2016 Yer: Yine Türkiye’nin Başkenti Ankara…  Yazının bu kısmına, ‘Yine’ ile başlayan binlerce cümle yazsam, ülkemin üzerine çöken nefreti, kini, anlatmaya hiç bir şekilde yetmez.
Aylar ve hatta yıllardır, harfi harfine aynı filmi izliyoruz. Daha doğrusu, aynı filmin içinde rol kesiyoruz. Rol kesiyoruz ama her şey gerçek bu filmde. Anaların feryadı, akıttığı gözyaşları gerçek, masum canlara kurşun sıkanların, gübreden aşağı oldukları da gerçek, bu gübrelere, destek verenlerin de, ‘İnsan’ olmadıkları da bir gerçek. Terörle mücadelede birlik olmak yerine, terörle siyaset yapanlar da gerçek, dilim, dinim, milletim ve bayrağım için, nöbet tutan, şehit olan, bedeninin her zerresinden şeref akan, asker ve polis, hatta ve hatta hain kurşunlarıyla vefat eden, siviller de gerçek.
Evet, aklın yetmediği, bir çok olay yaşıyoruz son zamanlarda. Türkün, Türk’ten başka dostu olmadığı gibi, siyasi yarış, kişisel bir nefret, leke atma ve başa çekme isteği yüzünden, Türk Türk’e düşman hale geldi. Ancak biz unutsak ta, biz Alevi, Sünni, Laz, Çerkez, Muhacir, engelli, engelsiz, sarışın, esmer ve biz Türk, Kürt, ay yıldızlı al bayrak altında, bir ve birlikte Türkiye’yiz. 

YORUM EKLE