Akıllandık mı?

Türkiye, gerçekten çok güzel bir ülke, Türk Milleti de, çok özel bir millet. Her ne kadar, son zamanlarda çok fazla azıp, isyana, küfre, bir takım huzursuzluklara imza atıyor olsak da, saf ve temiz bir milletiz biz. Evet, son dönemde, gerek hayatin bitmek bilmeyen işleri yüzünden, gerekse gelişen teknolojinin kirliği yüzünden, her geçen gün kalabalıklaşır iken yalnızlaşıyor olsak da, canım babamın tabiri ile; aynı tavanın balığıyız biz. Örneğin, Edirne’de yaşayan Ahmet, Kars’a gittiği zaman, adres sormak için, yolda gördüğü Mehmet’e; “Selamun Aleyküm hemşirim’’ diye seslenmez mi? Ya da İzmir’de masum bir cana, bir şey olduğu an, Gaziantep’de yaşayan vatandaşın içi acımıyor mu?

Evet, asla aynı değiliz biz. Ben ülkeye sağdan bakıyorum, sen ise soldan. Ben Galatasaray’ı tutuyorum, sen ise Fenerbahçe’yi. Ben gecenin romantik havasına aşığım, sen güneşin doğuşundaki, o eşsiz huzura. Ya da ne bileyim; ben Necip Fazıl’ın şiirlerini sever, onun davasına gönül veririm, sen ise Nazım Hikmet’in. Ancak ikimiz de, aynı bayrağın aşığıyızdır. İkimiz de, bu ülkeye deli gibi sevdalıyız. Ve ikimiz de, Türkiye Cumhuriyeti için, gözümüzü kırpmadan can veririz. Ben bu yüzden, bu ülkeyi ve bu milleti çok seviyorum. Ben bu yüzden, bu millete ait olduğum için, onur ve gurur duyuyorum.

Gurur duyuyorum ama; bu milletin, hiç mi kusurları yok? Elbette var. Mesela, geçen hafta da dediğim gibi; biz her zaman, olgu’yu çöpe atıp, algı’yı baş tacı yapıyoruz. Ne yazık ki bu toplumun aklını, olgu değil, algı yönetiyor. Örneğin, dilinde vatan, millet ve cumhuriyet değerleri olan her insani, Türkiye’ye ait zannettiğimiz gibi; dilinde Allah, Peygamber olan her insani da, Müslüman kabul ediyoruz. Asırların ihaneti olan, FETÖ’yü görüp, yaşadık. Şehitler verdik, ülkeyi uçurumdan kurtardık.

Evet, 2013 yılına kadar, maskesi cemaat idi. Ama FETÖ, hiç bir zaman Müslüman cemaat olmadı… Evet, dilinde her zaman Allah, Peygamber, Kur’an vardı. Ama FETÖ, hiç bir zaman İslam’ı anlatmadı… Sonrasını zaten, herkes biliyoruz. O oldu, bu oldu, 17-25 Aralık yargı darbesinden sonra paralel yapı, 15 Temmuz’dan sonra FETÖ oldu. Her türlü lanete uğradı da; ‘’cemaat’’ gibi, temiz kimliği, temiz kelimeyi, FETÖ’nün kirli elinden alamadık biz. Hatta sadece FETÖ’den de değil, 28 Şubat’ın baş aktörü Müslüm Gündüz’ün elinden dahi, ‘’şeyh’’ sıfatını alamadık biz.

Evet, İslam’ı, daha doğrusu İslam’ın adını, ne yazık ki bunların elinden alamadık. Alamadığımız için, ‘’Müslüman’’ maskesi takıp, İslam’a hala leke atabiliyorlar. ‘’Hak’’ diyen her insanı, ‘’iyi’’ olarak kabul ettiğimiz için, bugün doğru yerlerde, yanlış insanlar oturuyor. Sarık takıp, şalvar giyen her insanı, ‘’hoca’’ ‘’şeyh’’ ya da ‘’İslam alimi’’ olarak gördüğümüz için, Sakarya’mda ki, sahte Şeyh’in, küçük kıza tacizi, İslam üstünden konuşuluyor.

Bu tabloya baktığım vakit, ‘’akıllandık’’ diyemiyorum. Çünkü cahiliz. Ne İslam’ı biliyoruz, ne Kur’an’ı, nede Peygamberimizin hayatını… Bilmeyince de, sümüklü adamlara ‘’hoca’’ deyip, İslam’ı da, ülkeyi de esir almalarına göz yumuyoruz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bilal Kocaoğlu
Bilal Kocaoğlu - 1 ay Önce

Türk Milletinin Bugünkü halı bundan daha iyi tarif edilemez yaz aslanım akıltutulması olan beyinlerimiz belki hakkı görmeyi idrak eder.Selam ve dua ile başarılarının devamını dilerim.

Cavide sofu
Cavide sofu - 1 ay Önce

Ömer kardeşim maşAllah çook önemli konuları kaleme almışsın aslında okumaya ilk önce Kuran-i okumayı bir becere bilsek yalancı sahtekârlara inanılmayacak okuyan bir toplum değiliz bunu üzülerek söylüyorum inşAllah okuyan daha bilgili bir toplum oluruz başarılarının devamını diliyorum

Ali usta
Ali usta - 1 ay Önce

Kardeşimiz çok doğru yazmış

Fatih demir
Fatih demir - 1 ay Önce

Helal sana kral çok doğru yazmışsın

Ramazan Akkoç
Ramazan Akkoç - 1 ay Önce

Selam ve Muhabbetlerimle güzel insan

MELAHAT BALKAYA
MELAHAT BALKAYA - 1 ay Önce

İnşaAllah algıyı bırakır olguya bakarız. Çok haklısın çok haklısın ömercim.

Yakup ozsoy
Yakup ozsoy - 1 ay Önce

Çok güzel olmuş yalnız bir sözüne katılmıyorum ben babanla aynı tavada olamam çünkü o hamsi ben palamut kal saglicakla

Yakup ozsoy
Yakup ozsoy - 1 ay Önce

Çok güzel olmuş yalnız ben bir sözüne katılmıyorum babanın hepimiz bir tavanın balığı sözüne cunku ikimizin bir tavada olmamıza imkan yok o hamsi ben orkinos kal saglicakla