Akyazı'dan İrfan Alemdar Geçti

 Geçen hafta Cuma günü e-posta adresime gelen mesaj hiç beklenmedik bir ölüm haberi getirmişti.
* * *
“Önceki dönem yöneticilerimizden olan, aynı zamanda Akyazı Şube Başkanımız Mahmut ALEMDAR’ın kıymetli babası İrfan ALEMDAR, bugün geçirdiği kalp krizi sonucu Hakk’kın rahmetine kavuşmuştur.
İrfan ALEMDAR’a Allah’tan rahmet, Şube başkanımız Mahmut ALEMDAR ve yakınlarına sabrı cemil niyaz ederiz.
Tüm MAZLUMDER ailesinin başı sağ olsun…
Amin.”
* * *
Her ölüm gibi erkendi, her ölüm kadar ani ve çarpıcıydı.
Oysa bu konuda en etkileyici dizeyi şair söylememiş miydi, “hepimiz ölecek yaştayız” derken.
El hak, öyleydi; lakin insan yine de her ölüm haberinde, bu gerçeği ilk defa idrak ediyormuş gibi hissetmekten kendini alamıyordu.
Belki de böyle hissetmenin rahatlığını yaşama arzusudur, kim bilir…
* * *
İrfan Alemdar abimizi şahsen başörtüsüne özgürlük eylemleri sürecinde tanımıştım.
Bizim şehir merkezinde, 2005 yılında AKM önünde başlattığımız haftalık eylemlerimize, kurdukları Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu ile katılmışlardı.
Bu adım, bizim için cesaret verici örnekliği kadar, Türkiye’nin hak ve özgürlükler mücadelesi tarihi açısından da tarihi bir nitelik taşıyordu.
Sanıyorum, Akyazı ilçesinde yıllarca yürütülen bu mücadele, bir ilçede gerçekleştirilen en uzun soluklu eylem olmuştur.
Şüphesiz bunda platforma destek veren ağabeylerimizle birlikte İrfan Alemdar’ın yadsınamaz bir katkısı vardır.
* * *
Bu güzel abimizi zaman içinde daha yakından tanıdıkça; onun hak, adalet ve özgürlük mücadelesindeki Müslümanca şahitlik kaygısına yakından tanıklık ettikçe, verdiği emeğin değerini ve büyüklüğünü de daha iyi anladım.
Öyle ya, milyonluk şehirlerin içinde can yakıcı sorunlara el atmaktan kaçınan bir çok İslami sivil toplum örgütünün bulunduğu bir zaman ve zeminde, o, küçük bir ilçede, birkaç yoldaşıyla birlikte harekete geçmekten çekinmemişti.
Üstelik bunu, geçmişte, yani 28 şubat soğuğunun estiği günlerde de gerçekleştirmişti.
Dönemin yasaklarına ve zorbalıklarına karşı MAZLUMDER çatısı altında anlamlı bir mücadele yürütmüştü.
Nitekim bir insan hakları örgütü olan MAZLUMDER’in de bir ilçede açılan ilk şubesinin Akyazı Şubesi olması bu açıdan tesadüf sayılamazdı.
Son dönemde ise faaliyetlerini özellikle insani yardım noktasında yoğunlaştırmıştı ve İHH Akyazı temsilciliğini üstlenerek, mazlum halklara ulaştırmak üzere ilçede adeta bir yardım seferberliği başlatmıştı.
* * *
Zaman zaman İrfan Alemdar abimizi ziyaret etmek için Akyazı’ya giderdim.
Bazen tek başıma, bazen birkaç arkadaşla birlikte…
Her ziyaretimizde bizi nezaketi ve beyefendiliğiyle öyle güzel ağırlardı ki, ilk defa tanışan birçok arkadaşım dahi ölüm haberini paylaştığımda üzüntülerin ifade ederek, kendisini hemen hayırla yâd ettiler.
Ama onun Akyazı için ifade ettiği anlamı, önemi ve değeri, cenaze merasimi için gittiğimiz Gazi Süleyman paşa Camii’nde bir kez daha müşahede etmiş oldum.
Sadece Akyazı’dan değil, uzak yakın birçok şehirden insanlar cenaze namazı için gelmişti.
İlçenin bu büyük camiinde, bir bayram namazı kalabalığında buluşan insanlar, onun örnekliğine son kez şahitlik etmek için oradaydı.
Ümmetin derdiyle dertlenmiş, her türlü haksızlığa karşı gücü yettiğince mücadele vermiş İrfan Alemdar abimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, onun yaptıklarına şahitlik ediyorum.
Allah ondan razı ola.

YORUM EKLE