Algının fendi, olguyu yendi 

Son günlerde, ülkenin gündeme baktığım vakit, hangi konuya, ne şekilde yorum yapacağımı şaşırıyorum. Evet, her insanın olduğu gibi, benim de bir tarafım var. Ancak aynı zamanda da, tarafı olduğum taraf, benim tarafımda olduğuna dair, büyük şüphem var. İtiraf etmeliyim ki; bugünkü yazının ilk cümleleri gibi, kafam da, oldukça karışık bu ara.

Dünya gündemi de, benim canım ülkemin gündemi de, her zaman olduğu gibi, yine çok yoğun. Dünya üstünde, nefes alan her bir insan, farklı bir fikir üretip, farklı bir şey zikir ediyor. Ancak kimin, ne dediğini, hiç kimse anlamıyor, anlamak dahi istemiyor. Şımardık zira. ‘Ben’ diyor, başka hiç bir şey demiyoruz. Son zamanlarda, ülke çok fazla rahata erdi. Rahata erdikçe de, millet, etrafa ego tahtından bakmaya başladı. Daha önce çok kez dediğim gibi, dert yok günümüzün insanların da. Acı yok, çile yok, uğruna dağlar delecek, büyük bir sevda yok.

Evet, her şey, her insan çok değişti son yıllarda. Dünün ‘olamaz’ları, bugün, ‘’olabilir’’ hatta ‘’olacak tabi, bunlar gayet normal şeyler’’ haline geldi. Yaklaşık yirmi yıldır, siyasi ortam ile beraber, insanların hayatı da, hayata bakışı da, çok değişti. Mevcut Cumhurbaşkanı, bu ülkenin başına geçti ve bu millete, kırk yıl düşünse, hayal bile edemeyeceği, çok şey yaşattı. Sakın, birini övüp, ülkeye dair, pembe tablo çizdiğimi düşünmeyin. Aksine, bu arsız gidişten, isyanın trend olduğu, bu yeni modelden ve ‘’yapacak tabi işi ne?’’ şeklinde olan yaşam tarzından, çok ama çok rahatsızım.

Rahatsız olduğum, bir tek bu değil, bir dolu şey var elbette. Misal, haramın, helal karşısında meşru kalmasından şikayetçiyim. Kendini pazarlamaya, ‘’paylaşım’’ denmesine isyan ediyorum. Zevk sefa içinde yaşayıp, yine de bu ülkeye küfür edenleri, gübreden aşağı görüyorum. Ve en önemlisi, altının, her geçen gün, gümüş karşısında değer kaybetmesinden rahatsızım ben.

Evet, dünya üstünde olan güç, doğuya, İslam coğrafyasına doğru kayıyor. Ama ülkede durum, nedense öyle olmuyor. Denizi, denizin maviliğini, güzelliğini, insanın balık ihtiyacını ne şekilde karşıladığını konuşmak yerine, küçücük bir su birikintisini, anlamsız bir şekilde dere yapıp, büyüdükçe büyütüyor, kutsadıkça kutsuyoruz. Bir süre sonra da, o kıytırık su birikintisi kendini okyanus zannedip, bu ülkeyi esir alıp, bu milleti boğmaya kalkıyor. Güneşin sıcaklığını konuşmak, o sıcaklığa şükür etmek varken, özü kin, nefret dolu, sahte yüzleri konuşup, o yüzleri, her zaman baş tacı ediyoruz.

Son zamanlarda, olan biteni izlerken, ‘’algı’nın fendi, olgu’yu yendi’’ diyorum ben.

Mesela, korona virüs sürecinde, vatandaşına kol kanat geren devlet değil de, Adana’daki olan, daha doğrusu olmayan sahra hastanesi konuşuldu. Karadeniz’de bulduğumuz 320 metreküp doğalgaz değil, ‘’2023 seçim gazı’’ algısı, daha çok konuşuldu, konuşuluyor. Bir başka örnek daha; milli iha, siha’lar değil, birilerinin inşa ettiği heykeller daha çok gündem oluyor. 86 yıl sonra, Ayasofya’nın camii olarak açılması değil, Papa’nın acı çekmesi değil de, sahte şeyh daha çok konuşuluyor ve o şerefsizi, müslüman gösterip, İslam’a leke atılmaya çalışılıyor.

Yani; algı ile olgu, her zaman savaş halinde. Ve şimdilik algı’nın fendi, olgu’yu yendi gibi duruyor ama; mücadelenin sonu henüz bilinmiyor. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Melahat Balkaya
Melahat Balkaya - 2 hafta Önce

Emin olun duygularımız düşüncelerimiz aynı ömercim.seni tebrik ediyorum. Yazılarını keyifle okuyorum.

Mahmut okuyan
Mahmut okuyan - 2 hafta Önce

Eğitimin milli olmayışımı yoksa insanımızın genlerimi karıştı bu ne aymazlık Allahım sen bizi fikri bozuk insanlardan koru amiin

Melahat Balkaya
Melahat Balkaya - 2 hafta Önce

Demek ki Ömercim sosyal medyada haksızlar yanlışı savunanlar daha baskın paylaşımlar yapıyorlar onun suçu kimde benim zannımca Bizler de doğruları gerçekleri sosyal medyada daha az dile getiriyoruz galiba

Melahat Balkaya
Melahat Balkaya - 2 hafta Önce

Emin olun duygularımız düşüncelerimiz aynı ömercim.seni tebrik ediyorum. Yazılarını keyifle okuyorum.

Gürsel Güven
Gürsel Güven - 2 hafta Önce

Düşüncelerine katilmakla beraber sağlık afiyet ve başarılar dilerim
Kalemine sağlık.

Gürsel Güven
Gürsel Güven - 2 hafta Önce

Düşüncelerine katilmakla beraber sağlık afiyet ve başarılar dilerim
Kalemine sağlık.

Mahsum Babat
Mahsum Babat - 2 hafta Önce

Harika bir yazı Ömer Bey, her kelimesine katılıyorum.
Nice bu gibi güzel yazılarınızı okumak dileği ile sağlıcakla kalın, insan kalın.

Zehra akpınar
Zehra akpınar - 2 hafta Önce

Eline kalemine yüreğine sağlık