Altyapı önemli

Günümüz futbolunda altyapının ne kadar önemli olduğunu vurgulamaya gerek var mı? Pek bilemiyorum ama şuan dünya devi olarak nitelendirdiğimiz uluslararası arenada boy gösteren takımlar da bu başarı elde edilirken kadrolarında ne kadar çok altyapıdan oyuncu olduğunu görüyoruz. O yüzden bu hafta bu konuda yazmak istedim.

Maalesef futbolumuzda gerek Süper Lig gerek mevcutta oynadığımız 3.Lig'de biz dahil hiçbir takım altyapıya önem vermiyor. Federasyonumuz bununla ilgili bir çalışma yapmıyor netice olarak futbolumuzun hali ortada.

Bu durumu Sakaryamız ve Sakaryasporumuza indirgediğimizde halimiz şahsi kanaatimce içler acısı. Bugün kadromuza baktığımızda Canberk, Burak, Hüseyin dışında altyapıdan yetişmiş oyuncumuz maalesef yok. Birde belki Talha'yı ekleyebiliriz ama oda Tekspor altyapısından....

Burada sorun yanlış yönetimler, yanlış teknik heyetler mi? Türk futboluna altyapısı ile damga vuran Sakaryaspor'da bu konu irdelenmeli. Umarım bu Play-Off maratonunu atlattığımızda ve 2.Lig'e çıktığımızda sezon başı çalışmaları esnasında bir hazırlık yapılır.

Sakarya futbolunda bir gerçek var oda kısıtlı imkanlarla Türk futboluna değer katan Sakaryagücü takımı yanlış bilmiyorsam 50'ye yakın sporcusu şuan çeşitli kulüplerin altyapısında ve A takımında boy gösteriyor. Ve boy gösterdikleri takımlar Fenerbahçe, Beşiktaş, Kasımpaşa, Osmanlıspor gibi önemli takımlar. Şehrin sporseverleri ve ileri gelenleri Sakaryagücüne destek vermeli ve hatta bence Sakaryaspor böyle bir madeni değerlendirmeli. Büyüklerimizin bize anlattığı efsane Sakaryaspor'un altyapısı ve üst yapısı ile eski gününe kavuşması için bunun önemli olduğunu düşünüyorum.

Son olarak Sakarya, Sakaryaspor ve Türk futbolu açısından desteklenmesini bir kez daha vurguladığım Sakaryagücü takımının şu başarısından bahsedip takdiri sizlere bırakıyorum.

Sakarya'da namağlup şampiyon olan U15 Takımımız kuralar sonucu Türkiye Şampiyonası ilk tur müsabakaları için Bartın’a gitti. Bartın’da oynadığı 3 maçta da mağlup olmayan takımımız Bartın grup şampiyonu olarak Türkiye’nin en iyi 20 takımı arasına kaldı. İkinci tur için Kütahya’ya giden ekibimiz İstanbul ikincisini mağlup etmesine rağmen ikinci maçtan yediği şanssız gollerle turnuvaya veda etti ve Türkiye’de en iyi 10 takım arasına kalmayı başardı.

Bu hazineyi değerlendirmeyi ve başta Sakaryaspor'un ilk olarak Play-Off'ta şampiyon olmasını ardından da gerek altyapı gerek A takımının Türk futboluna damga vurması umuduyla...

YORUM EKLE