Amatör balıkçılar hadi balığa!

Başlığa bakarak sakın yanılmayın, kimse balığa gidemiyor. Corona virüsünün olduğu ve havaların ısındığı bugünlerde evlere tıkılmış bulunan balıkçımız en güvenli yer olan doğaya misafir olmak istiyor ama yasak kararı kalkmadığı için gidemiyor.

23.03.2020 tarihli Tarım bakanlığından gelen ve yasak alma kararını Valiliklere bırakan tavsiye kararına istinaden birisi de bizim ilimiz olmak üzere amatör balık avcılığı bazı illerimizde yasaklandı. İlimizde bu karar 01/04/2020 tarihi itibari ile sayın Valimiz tarafından alındı. Bugün yasak kararı alan İllerimizden bazıları ( Bursa, Kırklareli.. gibi) belli kıstaslar koyarak (teknede 2 kişi, karada ise aradaki mesafe 20 mt. olması gerektiği gibi) amatör balık avcılığı yasağını kaldırma kararı aldılar.

     Havaların ısınmaya başladığı bugünlerde de amatör balıkçılarımız malzemelerini hazırlayarak corona virüs açısından kimseyle muhatap olmayacağı su kenarına gidip olta atmak ve biraz da olsa stresten kurtulmak istiyorlar ki en doğal haklarıdır.

            Bugün AVM’ler açık, çoğu fabrikada sosyal mesafe uygulamak mümkün olmadan yüzlerce çalışanla üretim devam ediyor, berberler kuaförler açıldı ama göl kenarında tek başına balık avlamak yasak.

            Sakarya’da olta balıkçılığı İstanbul boğazında olduğu gibi dirsek teması balıkçılık yapılamaz. Her balıkçı arasına en azından 20-30 mt. Mesafe koymak zorundadır. Bundan dolayı kimse birbiri ile yakın temas edemez.

          Doğa sever ve çevreci avcımızı sorunlarından arındıracak dertleri bir nebze unutturacak spor balık tutmaktır. Mantara balığın vurmasını beklerken yediği bir lokma domates ekmeğin verdiği tadı emin olun lüks restoranda yediği yemekte alamaz.

Ekonomik olarak zaten sıkıntı içinde olan halkımızın, şu stresli ortamda en ucuz ve zevk alabileceği, kafasını dağıtabileceği tek spor balıkçılıktır. Onu da özellikle sanayileşmenin, dağınık yerleşimin, tarımda kullanılan zirai mücadele ilaçlarının suyumuza karışması etkisiyle çevre ve su kirliliğinin artması ve balık üreme alanlarının alan kazanmak amacıyla doldurulması neticesinde balık popülasyonunun azalması nedeni ile elimizden almak üzereler. Şu dönemde balık avlamaya çalışan balıkçılarımızda elleri boş denecek kadar az balık tutabiliyorlar. Göller bölgesi olan ilimizde balık tutamadan su kenarından eve geri dönmenin ne kadar acı verici olduğunu yaşamadan bilemezsiniz.

            Sonuç olarak Sayın valimizden ve İl Tarım müdürlüğümüzden ricamız Sakarya’da Amatör Balık Avının zaten sadece Turna balığı için serbest olan Amatör balıkçılığımızın bir an önce serbest bırakılmasıdır.                                                                                    

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Kara
Ali Kara - 6 ay Önce

Recep kardeş sen bayağı içmişsin kafanda iyi galiba bu mübarek ramazan gününde içkiden bahs etiğine göre, veyahut okuman yazman yok resme bakıp yorum yapmışsın. Adam diyo ki sadece turna avcılığı serbest diyo

Amatör balıkçı
Amatör balıkçı - 6 ay Önce

Kocaeli valiliği amatör balıkçılığı serbest bıraktı. Sapanca gölünün izmit tarafı serbest Sakarya tarafı yasak duruma geldi. Bu anlamsız durumun düzeltilmesi için valilik ve il tarım müdürlüğü nezdinde uğraşan başkanımıza çok teşekkürler.

Mehmet Kurtoğlu kuru
Mehmet Kurtoğlu kuru - 6 ay Önce

sayin baskanim size canı gönülden teşekkür ediyorum enkisa zamanda güzel haberlerimiz gelir balik ile ilgili.

Salim
Salim - 6 ay Önce

Gerçek adını yazamayacak kadar korkak, Gerçek avcı rumuzlu kişi sen çok biliyorsan tut adamın elinden götür valiye

recep
recep - 6 ay Önce

15 Hazirana kadar balık avlamak yasak değilmi. bu dönem balıkların yumurtlama çoğalma dönemi değil mi.Bayram sonu balık tutup çilingir masası kuranlar sosyal mesafe kuralına uyarlar mı. Hastanelerde çalışan arkadaşların rahat edip evine çocuk çoluğuna kavuşması için corona virüsü bitmeli. Herkes kendi çerçevesinden bakıyor. Vali bey en doğrusunu yapmış takdir ve tebrik ediyorum .Konuyu mantık süzgecinden geçirmiş istişare etmiş ve bu kararı ona göre almıştır.

Erdinç çoban
Erdinç çoban - 6 ay Önce

Sedat bey çok haklı tebrik ediyorum .dertlerimize tercüman olmuş.yetkilileri bu konuda adım atmaya davet ediyorum.saygılar

Murat suboyluk
Murat suboyluk - 6 ay Önce

Çok güzel ele almisiniz konuyu başkanım.insAllah valimizde gereken desteği verecektir insAllah

Gerçek avcı
Gerçek avcı - 6 ay Önce

Ortaya konuşma bıçakçı. Git kaymakama valiye görüş. Buralarda yazı yaIp reklam yapmakla olmuyor bu iş.

Iyisinisenyap
Iyisinisenyap @Gerçek avcı - 5 ay Önce

Gercek avci kardes adam reklamda olsa sesini duyurmus daha iyisini yapabiliyosan buyur sen yap seni tebrik edelim adam reklamda yapiyo isinide sen sadece karalama yapiyon ne yapiyosan yap BOS YAPMA bence

murtaza kulluoğlu
murtaza kulluoğlu @Gerçek avcı - 6 ay Önce

vAllahi de billahide ne kaymakama ne valiye kesinlikle gidemez gitse bile konuşamaz