Amatör Kümeler

Sakarya Amatör Kümelerinin eski günlerini bilirim. Çok zor şartlarda mücadele eden amatör sporcuları da takdir ederim. Bizden evvel ve bizden sonrası diye de ikiye ayırırım.

Çocukluk yaşlarda başlayan spor sevgisi hala içimizde. Memleketimizde olsun, dünyada olsun sportif olayları izlemeye çalışırız. Sevgimizin başını futbol çektiğinden yazımız bu şekilde olacak.

1960yıllardan sonra bizlerde sahaya inmeye başladık. Sakarya’mızda eskilerden dinlediklerimize göre futbol sahası Büyükşehir Belediyesi’ni yanında Atatürk Parkı’nın yanındaydı. Bizim kuşat orayı görmedi.

Bizler Tarihi Atatürk Stadını eski halini biliriz. Etraf tel örgülerle kaplıydı. 250-300 kişilik kapalı tribünü vardı. Buraya da şehri yönetenler, yöneticiler ve kurumların başında yöneticilik yapan üst makam amirlerini yerlerini alırdı.

Ufak kapalı tribün altında soyunma odası vardı. Formalar askılara asılırdı. O zamanlar kadrolar soyunma odalarında açıklanır, her sporcu okunan numaralı formayı giyerdi. Oyuncu değişikliği olmadığından diğer isimleri okunmayanlar maçı izlemek için tribüne çıkardı

Lisanslar sporcuların elinde takım yetkili yöneticiler tarafından hakemlerinde orda nazır olduğu ortamda sahte oyuncu olup olmadığına bakılırdı. İmkanların zorlu olduğundan takımların onbir forması olurdu. Maç bitimi ortaya bir torba ve çuval atılır futbolcular formaları torbaya atarlardı.

Kışın toprak saha ve çamur ile sularla kaplı olurdu. Çok zor koşullarda futbol oynanırdı. Yazın ise kuruyan toprak zemin sert aynı zamanda da zımpara gibi olurdu. Böyle şartlara rağmen şehrimiz çok ünlü sporcular yetiştirdi. Eski amatör küme rekabetleri bambaşka idi.

1965 Sakaryspor kuruluşunda Ada Gençlik, İdmanyurdu, Güneşspor ve Gençlerbirliği kulüpleri faaliyetlerini durdurdu.  Ardından Şekerspor, Karadenizspor ve Donatımspor kulüpleri de kapandı. Amatör kümeler şimdi sahalar konusunda altın yıllarını yaşıyor. Keza malzemelerde de öyle. Çok sayıda kulüp var bu da kalitenin azalmasını sağlıyor. Amatörler için en güzel durum maçların deplasmanlı olması. Bunu sağlayan merhum valimiz Hayri Kozakçıoğlu’nun da mekanı cennet olsun.

YORUM EKLE