Ameliyatınız acilse yarın gelin

Dünkü köşe yazımda size Karasu’dan Adapazarı’na sevk edilen bir çocuğun yaşadıklarını azcık anlatmış ve “Yazı yazıldığında çocuk henüz ameliyata alınmamıştı. Yarın inşallah size daha iyi haberler verebilirim” demiştim.

Şimdi hikayenin biraz genişletilmiş halini anlatayım. Çocuk Karasu’daki evlerinde fenalaşıyor. Ailesi Karasu Devlet Hastanesi’ne götürüyor. Karasu Devlet Hastanesi’nde cumartesi akşamı saat 19:00 sularında Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne sevk gerçekleşiyor. Burada yapılan tetkikler sonrasında 7 yaşındaki Eftal Ayşe’nin Herediter sfercsitoz hastası olduğu ve Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmesi gerektiği söyleniyor. Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde saat 21:00’a kadar bekleyen aile artık gerildiğinde bizi aradı. Biz de elimizin erdiği yerleri aradık.

Aradığımız kişiler de Allah razı olsun ellerinden geleni yaptı. Sonunda pazar günü öğlen saatlerinde (yani çocuğun hastane macerasının başlamasının üstünden neredeyse 15 saat geçmesinin ardından) acilen ameliyat gerektiği aileye söylenmiş. Dün zaten buraya kadarını yazmıştım.

Pazartesi günü oldu. Bu yazıyı yazmadan önce aileyi aradım. Çocuğun durumunu sordum. Bir de “Okurlarımıza söz verdik. Bizden bir haber bekliyorlar” dedim. Aile bize çocukla ilgili tetkiklerin yapılmaya başlandığını, sonuçları beklediklerini söyledi. Muhtemelen ameliyat bugüne kalacak.

Bu sırada çocuğun vücudunda başka sıkıntılar da mevcut. Halk arasında sarılık denilen hastalık, karaciğer sorunu ve safra kesesi problemi var.

Dün de söyledim. Doktor olmak zor. Hasta olmak daha zor. Ama hasta yakını olmak paha biçilemez…

Cumartesi akşamı hastaneye gelen, Karasu’dan “acil” diye Adapazarı’ndaki ilk hastaneye ambulansla gönderilen, Kadın Doğum’dan Araştırma’ya bir daha sevk edilen, pazar günü “Acilen ameliyata alınması gerektiği” söylenen çocuğun ameliyatının en iyi ihtimalle salı gününe kalması bana bir memur atasözünü hatırlattı:

Acelesi olan yarın gelsin…

Yalnız evrak işi yapmıyorsunuz beyler. “Yarın gelsin” dediğiniz kişinin yarın nefes alıyor olması sizin yapacağınız müdahale ile de alakalı…

Kardan adam yapalım

Kar küresi alalım. Çocuklarımıza kardan adam yapmayı öğretelim. Yazar, Karla soğukla ilgili yazı yazmış. Duygu sömürüsü sayalım…

Bunlar güzel şeyler de…

Dün üç kişi ısınmak için yaktıkları sobadan zehirlendi. Ülkelerinden uzakta hem de… Biri öldü.

Rahat içinde yaşayamadıkları Afganistan’dan gelmişlerdi.

Bizim ülkemizde de rahat yaşamak mümkün değil. Lakin rahat ölümler oluyor. En azından ölümler rahat karşılanıyor.

Biz kardan adam yapalım. Burnuna havuç takalım…

“Seferberlik olacak” dedikleri zaman

Babaannemden çok bahsediyorum. Sürekli okurlarımız bilir. Rahmetli ile haber izlerdik zaman zaman. Rahmetli durduk yere makarna (erişte) kesmeye başlardı. Keş falan yapardı.

O zamanlar Körfez Savaşı falan var. Televizyon sürekli Scud ve Patriot füzelerinin çarpışmalarını yayınlıyordu. Babaannem de aç kalmayalım diye hazırlık yapıyordu.

Dün bizim gazetede yayınlanan bir haber dikkat çekiciydi. Vatandaşlar, İran ile Amerika arasındaki gerilimin ardından soluğu kuyumcuda almış.

Babaannem öldü ama zihniyeti halen yaşıyor demek ki…

Hadi babaannem “seferberlik olursa aç kalmayalım” diye düşünüyor ve yiyecek biriktiriyordu.

Yoksa siz ülke batarken altınlarınızı alıp kaçmayı mı hedefliyorsunuz…

Çocuk açık açık yemek kartım diyor

İstanbul’da bir çocuk hayatına kıydı. Okumuşsunuzdur. Çocuk “Yemek kartımda 1 lira kalmış” diye paylaşım yapıyor.

Kimi kalkmış “Hükümet suçlu” diyor. Öteki “Çocuğun psikolojik sorunları varmış” diyor. Aile ortaya çıkıp, “Platonik sevgilisi olduğundan” bahsediyor. Bir başkası Twit atıp popülerlik yakalama peşinde...

E çocuk öldü.

Açtı üstelik.

Yeni çocukların da benzer durumda olma ihtimali var.

Bu durumlarla tahminen ne zaman ilgilenirsiniz?

Sanal değil konu, siyasi değil, ticari değil.

İnsani insani…

İnsani olarak baksanız göreceksiniz aslında…

HECATİ: Her şeye karışıyorsun. Bir gün kazaya da karışırsın diye ümit ediyorum...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali demirbilek
Ali demirbilek - 10 ay Önce

Bu memlekette Süriyeli olmak lazım hastanelerde poliklinik tabelalarına bakarsanız öncelikli hasta yazıyor bizimkilerde büğün git yarın gel zihniyetiyle uğrasıyor

Engin Küçük
Engin Küçük - 10 ay Önce

bsk nım gelinemi kızamı söylüyon bilelim birde sağlıkta çağ atladık hatırlatayım birde cocutan bol ne var bu ülkede ithal i bile anaları 5 veys 6ayda doğuranlardan mesala kafana da takma bosver