Anadolu'nun Kültür Sanat Başkenti Sakarya'ya Yazık Edilmemeli

   Sakarya, bir önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu döneminde kültür-sanat alanında çok başarılı işlere imza atmıştı. Öyle ki, Sakarya, bu yönüyle tüm ülkede adından sıkça söz ettirmeyi başarıyordu.

                "Anadolu'nun Kültür Sanat Başkenti" hedefiyle çıkılan yolda, şehre kazandırılan birbirinden güzel sanat merkezleri ve kütüphanelerin yanı sıra, her ay düzenlenen kültür - sanat programları da sanatseverlerin büyük beğenisini kazanıyordu.

                Tiyatrolardan söyleşilere, imza günlerinden film gösterimlerine kadar Sakarya, bu yolda emin adımlarla ilerleyişini sürdürüyordu. Ayrıca artık Sakarya ile özdeşleşen bazı etkinlikler de kentin marka değerine büyük katkı sağlıyordu. Kuşkusuz bunların başında Sapanca Şiir Akşamları gelmekteydi. Sakarya ile özdeşleşen bu edebiyat festivali, Büyükşehir Belediyesi'nin organizasyonuna geçmesi ile birlikte her sene edebiyat ve şiir sevenler tarafından iple çekilen bir etkinlik halini almıştı.

                İki senedir İstanbul'da olduğum için katılamadığım bu değerli etkinlikle ilgili bu sene gördüklerim ve duyduklarım beni derin bir üzüntüye sevk etti. Öyle ki, geçtiğimiz senelerde bir haftaya ve şehrin neredeyse her köşesine yayılan Sapanca Şiir Akşamları, bu sene sadece iki gün ile sınırlı tutulmuştu.

                Kültüre ve sanata yapılan yatırım, kısa vadede boşa yapılmış gibi görülebilir. Siyasetçiler için de kısa dönem her zaman daha ön plandadır. Fakat, Zeki Başkan gibi başkanlığından sonra bile yaptıkları ve kazandırdıkları ile hayırla anılmak da var, güzel olan şeyleri kısa vadeli şeyler için bozarak anılmak da.

                Ben, şahsen şu anki Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce başta olmak üzere hiçbir siyasetçinin böyle bir handikapı kendisinde barındırmak isteyeceğini düşünmüyorum.

YORUM EKLE