Anaokulu çocuğunu yanlış servise bindirmişler

Gazetemizin Whatsapp İhbar Hattı’na ulaşan Gürkan Çakıroğlu, servisle ilgili yaşadığı sıkıntıyı bizimle paylaşmış.

Çakıroğlu, “Benim çocuğum özel bir okulda anasınıfında okuyor.  Anne ve baba çalıştığı için çocuk okulun anlaşmalı olduğu tur, ananesinden alıyor ve ananesini bırakıyor.

Depremden sonra her veli gibi ilk önce okulu arayıp çocukların durumu hakkında bilgi aldık. Herhangi bir sıkıntı olmadığını bahçede oynadıklarını ve eğitime devam edeceklerini söylediler.

Bende tamam dedim ve gönül rahatlığıyla işime döndüm bir saat sonra tekrar aradığımda ise çocukların servisle evlerine gönderdiklerini söylediler.

Hani göndermeyecektiniz dediğimde ise diğer velilerin çocuklarını aldıklarını bize de okuldan gelen talimat sonrasında gönderdiklerini söylediler. Bizi niye bilgilendirmediniz dediğimde ise bir şey diyemedi.

Normalde 10 dakikada evde olan çocuk aradan yarım saat geçmesine rağmen eve gelmedi yarım saat geçti 1 saat geçti gelmedi. Okulu aradığımda trafik olduğunu biraz sonra evde olacağını söylediler. Tamam deyip telefonu kapattıktan sonra yabancı bir numara beni aradı ve, “Abi ben tur firmasının Sapanca servisiyim. Çocuğunuzu hostes yanlışlıkla benim servise en arka koltuğa oturtmuş.

Çocuk uyuya kalmış ben fark etmedim çocuğu ortaokul öğrencisi fark etti. Bana, “Abi Yasir anaokulu öğrencisi bizim serviste değil başka serviste olması gerekirdi” dedi.

Biz panikle firmayı aradık böyle bir yanlışlığın nasıl yapıldığını ya ortaokul öğrencisi durumu fark etmeseydi gibi sorular sorduk ama karşımızdaki görevli, “Bir şey olmuş mu çocuğunuza olsaydı konuşurduk” gibi akılla izah edilemeyecek cümleler kurdu.

Allah korusun başına bir şey geldikten sonra konuşmanın çok anlamı olmayacağını ve acilen tedbir almaları gerektiğini söyledim.

Okulda öğretmeniyle görüştüğümde ilk defa böyle bir olay yaşandığını aslında çocuğu bırakmaması gerektiğini ancak okuldan gelen talimat sonrasında bıraktığını belirterek özür diledi. Bende bazı şeyleri yaşamak için bir kere şansınız olabilir ikinciye olmayabilir nitekim serviste unutulup ölen çocukta bir kere yaşadı bu olayı deyip telefonu kapattım.

Şimdi çocuğumu okula göndermiyorum servis yüzünden. Okulun beni arayıp servisle sözleşmemizi feshettik demesini bekliyorum. 4 yaşındaki bir çocuk belki de bugün ortaokul öğrencisi bir çocuğun dikkatiyle hayatta bunun yanında tur sahibinin pişkinliği okul idaresinin yaptırım uygulamaması da cabası. Kimlere emanet ediyoruz çocuklarımızı bilinsin istedim” dedi.

YORUM EKLE

banner22

banner21