Artık gazeteleri de eczaneler dağıtacak

Başlığın şaşkınlık yarattığının farkındayım.

Tariz içeren bu anlatımımın sebebi, eczanelere bakış açısının bu ihtimali bile gerçek sayabilecek vahamette oluşuna dikkat çekebilmekti.

Diğer tüm sağlık çalışanları gibi eczacıların da bu salgın sürecinde cansiperane çalıştığını, normalden fazla yük sırtladığını görüyorum. Zorunlu sağlık hizmeti ifa eden bir mesleğin elini taşın altına koymak zorunda kalması pek tabii. Fakat bazen insan sorguluyor: Doktorları, hemşireleri, yardımcı sağlık personelini alkışlarken eczacıları da alkışlamış mıydı halk? Pandemi sürecinde hastalara reçete yazma yetkisi verilen eczacıların “diplomalı bakkal (!)” dan fazlası olduğunu görünce ne düşündü yalnızca doktora saygı duyan hastalar?

Devlet hekimleri, hemşireleri yüksek maaş ile motive ederken, tüm koruyucu ekipmanları hastane çalışanlarına ücretsiz temin ederken, eczaneler bir ticari işletme gibi değerlendirilip devlet desteğinden muaf kaldı. Eskiden 30 liraya alabildikleri dezenfektanları, 50 liraya temin edebilmeye başlayınca 55 liraya sattıkları için “vatan haini fırsatçılar” ilan edildiler. Devlet serbest maske satışını yasaklarken “bir soruna çözüm getirmiş olma” imasında bulunduğu için, eczacılarla işportacılar aynı kefeye konmuş oldu ne yazık ki. Ne tezattır ki yine halka ücretsiz maske temini için teslim yeri olarak, bu hususta en yetkin ve en güvenilir bulunan “birinci basamak sağlık kuruluşları” olan eczaneler seçildi.

Diğer sağlık çalışanları gibi eczacılar da belli riskleri göğüsleyecek elbette. Kaldı ki akla uygun her proje için eczacıların da gönüllü olacağına eminim. Ama istediği sayıda ve istediği yerden maske satın almak isteyen insanlara set koyup homojen dağılımı engelleyip, milyonlarca insanı sınırlı sayıda maske teslim alabilmek için her hafta düzenli olarak evden çıkıp eczaneye maske almaya mecbur bırakmaya gerek var mıydı gerçekten? Gelen hastalardan kendini koruyabilmek için kendi cebinden maske, siperlik, önlük satın alan, eczanesine şeffaf brandadan, pleksiden koruma paneli yaptıran bu insanların üzerine, halkı hücum ettirmenin akıl kârı yanı neresi ben anlayamadım.

Bunların üzerine bir de ölüm haberini aldığımız eczacıları duydukça insanın canı iyice sıkılıyor. Bu salgında ölüm haberlerine aşinayız belki ama görevini ifa edebilmek için yetkililerden sağlık güvencesi ve yardım bekleyen saygın bir meslek grubunun mensuplarının bu ihmali hak etmediğini düşünerek bu yazımda sesleri olmak istedim. Yalnızca gazetemiz okurları nezdindeki itibarları bile değişmişse ne mutlu bana.

Bu süreçte sizce başka ne önlemler alınabilir? Destek görmediğini, ihmal edildiğini düşündüğünüz başka sektörler varsa, köşemde bunları da yansıtmayı, sizlerin sesi olabilmeye devam etmeyi çok isterim.

Av. Berna Sena Çatalbaş

[email protected]

YORUM EKLE
YORUMLAR
Alper Alpay
Alper Alpay - 6 ay Önce

Teşekkür ederiz Berna hanım, dışarıdan bir gözlemci olarak tespitleriniz takdire şayan. İçinde bulunduğumuz durumu tam olarak yansıtmışsınız. Tekrar edelim, maske dağıtmayı bir kamu görevi addediyor ve elimizden geldiğince devlet adına bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ancak buna bir çerçeve getirilmesi gerek yoksa eczacılar bu sürecin devlet eliyle kurbanı haline getirilen bir güruh olarak kayda geçecek.

Berna
Berna @Alper Alpay - 6 ay Önce

Yorumunuz için çok teşekkür ederim, doğru tespitler yapabildiysem ne mutlu bana! Böylesine saygın bir meslek grubunun gerektiğinde elini taşın altına sokmaktan çekinmeyeceğine emindim ben de...Sizlerden de bu yorumu duymak çok güzel, bu süreçte kolaylıklar diliyorum.

Serhat kayacan
Serhat kayacan - 6 ay Önce

Maskeyi bedava veren baska ulke yok aksakliklar olmasi normal degilmi illede muhalaefet olmamak lazim

Berna Çatalbaş
Berna Çatalbaş @Serhat kayacan - 6 ay Önce

Yorumunuz için teşekkürler...Sizin öneriniz nedir bu aksamalar için?

Fettah Bilici
Fettah Bilici - 6 ay Önce

Berna Hanım yazınızı herzamanki gibi soluksuz okuduk.
elleriniz dert görmesin güzel bir konuya değinmişsiniz.
fakat bulunduğumuz ülkede dönem dönem belirli sektörlere, kurumlara veya kişilere özel görevler düşmektedir.
şuanda bulunduğumuz dönemdede sağlıkçıların yanında tabiki eczanelerdende bu hassasiyet istenmiştir.
bence bu kendilerine zor görev olarak görülmemeli,
tam tersi ülke için yapılan bir görev hizmeti diyebiliriz.
hatta şunuda belirtmek isterimki, muhtarlar şu dönemde hiç olmadığı kadar hastalar ile iç içedir.
yani iş eğer alkış gerektirecekse bunları bir bütün olarak düşünmek gerekir.
bulunduğumuz dönemde bir kez daha göstermiştirki, biz ülke olarak zor duruma düştüğümüzde en alt tabakadan en üst merciye kadar bunu bir vatani görev ve vicdani sorumluluk olarak düşünüp herzaman gereğini yapmışızdır.
ne mutlu bu ülkenin ferdiyiz.
tekrardan bu güzel yazınız için teşekkür ederiz.
iyi çalışmalar..

Berna
Berna @Fettah Bilici - 6 ay Önce

Yorumunuz için teşekkür ederim, ilgili okurlarca takip edilmek çok güzel. Elini taşın altına koyan her emektar vatandaşa saygımız sonsuz.

Ali Kara
Ali Kara - 6 ay Önce

Sayın Serhat kardeş ya yazıyı hiç okumamışsın yada iş olsun torba dolsun diye bir şeyler yazmışsın. Bir eksikliği veya olumsuzluğu belirtmek ne zaman muhalefet oldu. yazarın son parağrafını buraya koyuyorum Allah Muhammet aşkına bidaha oku. "Bu süreçte sizce başka ne önlemler alınabilir? Destek görmediğini, ihmal edildiğini düşündüğünüz başka sektörler varsa, köşemde bunları da yansıtmayı, sizlerin sesi olabilmeye devam etmeyi çok isterim" belki yazarın ne demek istediğini anlarsın.

Berna
Berna @Ali Kara - 6 ay Önce

Yorumunuz için teşekkür ederim, fayda sağlamaya çalıştığımın anlaşıldığını görmek güzel.

sinan çil
sinan çil - 6 ay Önce

serhat kardeşim önemli olan halkın maskeye ulaşmasıysa ya çok iyi sistem kuracaksın ya da bu işe elini hiç atmayacaksın
hep muhalaefet olmaz haklısın doğruya dopru ama hep te iktidara alkış tutamayız

Berna
Berna @sinan çil - 6 ay Önce

Yorumunuz için teşekkür ederim.