"Dolmuşta taciz" davasında hakim karşısına çıktılar

Karasu’da minibüste yolculuk yapan M.Ö, bu esnada arkasında olan 39 yaşındaki M.Y’nin kendisine sürtünerek taciz ettiğini iddia ederek şikayetçi oldu. Mahkemede kadın, ”Sırt sırtaydık sürtünüp taciz etti” ifadelerini kullanırken sanık ise,”Minibüs kalabalıktı herkes birbirine dokunuyordu, taciz etmedim” diyerek suçlamaları reddetti. Minibüsteki görüntüler kadın mahkemeye kanıt olarak sundu, duruşma ertelendi.

"Dolmuşta taciz" davasında hakim karşısına çıktılar

sakaryayenihaber.com - Azim ÇELİK ve Cihan EMRE'nin özel haberi
 
Karasu İlçesinde geçtiğimiz Haziran ayında "Dolmuş minibüste taciz"  iddialarıyla ilgili olarak gözaltına alınan 39 yaşındaki M.Y. sevk edildigi mahkemece adli kontrol ile serbest bırakılmıştı.

Tacize uğradığını öne süren M.Ö.'nün şikayeti üzerine tutuksuz olarak yargılanan M.Y. bugün hakim karşısına çıktı. Karasu 2. Asliye Mahkemesi'nde görülen davada sanık M.Y. suçlamaları reddetti.

Müşteki M.Ö. kendisinin tacize uğradığını söylerken, kamu kurumunda çalıştığı öğrenilen sanık M.Y. ise "Savcılıkta bana suçunu itiraf et dediler. Baskı altında yanlış ifade verdim" dedi.

SUÇUNU İTİRAF ET DEDİLER

Hakimin söz vermesi üzerine olayı anlatan sanık M. A. "Ben üzerime atılı suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum, olay günü minibüse bindiğim doğrudur. Minibüs çok kalabalıktı. Kalabalık olduğu için herkez birbirine dokunuyordu, bana da dokunan olmuştur. Ben kimseye cinsel amaçlı dokunmadım, ellemedim. Huzurdaki müşteki dosya kapsamındaki video kayıtlarındaki kadın bile değildir. Ben görüntüdeki kişiyi taciz etmiş olsaydım, o kişi şikayetçi olurdu. Ben minibüste müştekiyi bile görmedim. Bu olay sebebiyle nezarethanede kaldım, aç ve susuz bırakıldım. Savcının huzuruna ifade vermek için geldiğimde polis bana suçunu itiraf et dosya kapansın dediler, ben bu sebeple savcının huzurunda bu şekilde ifade verdim, baskı altındaydım. Bu sebeple savcılık huzurunda verdiğim ifademi kesinlikle kabul etmiyorum, suçsuzum, beraatimi talep ederim" şeklinde ifade verdi.

BİRÇOK KEZ BANA SÜRTÜNDÜ

Söz alan Müşteki M. Ö. "Olay günü minibüse bindiğimde çok fazla kimse yoktu. Ayakta yolculuk yapıyordum. Video görüntülerindeki pembe tişörtlü bayan benim. Yolculuk esnasında sanık ile sırt sırtaydık. Arkadan bana birçok kez sürtündü. Ben kendisine ters ters baktım. Kendisinden uzaklaşmaya çalıştım. Benden sonra arabaya Özbek ya da Türkmen uyruklu bir bayan daha bindi. Daha sonra videodan izlediğim kadarı ile sanık yabancı uyruklu kadını da taciz etmiş. Ancak ben bu anı görmedim, sırtım dönüktü. Olaydan birkaç gün sonra haberlerde video görüntülerini gördüm. Sanığın serbest bırakıldığını okudum ve polisi aradım şikayetçi olmak istediğimi söyledim. Sanığın kimse şikayetçi olmadığı gerekçesiyle serbest bırakıldığını söylediler. Ben minibüse binmeden önce aracın içerisinde bir başka bayanı daha taciz etmiş. Bu kadın evli ve tanınan bir ailenin mensubu olduğu için şikayetçi olmamış. Bu videoları da bu kadın basına sızdırmış. Ben sanıktan şikayetçiyim" dedi

TEMAS YOK

Savunma yapan sanık avukatı F.K.K ise,  "Öncelikle müvekkilimin üzerine atılı suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Olay günü pazartesi pazarının olduğu ve bayram olduğu göz önüne alındığında dolmuş oldukça kalabalıktır. Müştekinin iddia ettiği gibi müştekiye yönelik olarak bir eylemi kesinlikle olmamıştır. Video kayıtlarında müştekinin taciz edildiğine dair bir görüntü bulunmamaktadır. Video kayıtlarında görünen kadın huzurdaki müşteki değildir. Video görüntüsünde bir başka bayana dönük durmakdayken müvekkilim üzerini düzeltmiştir. Cinsel saldırı suçunun oluşabilmesi için temas gerekmektedir ancak video görüntülerinde temas olmadığı açıktır. Suçun vasfi cinsel saldırı değil cinsel taciz olarak yorumlanabilir. Bunu da kabul etmemekle müvekkil kendi dili hariç üç dil bilen ve satranç eğitmenliği yapan, kamu hizmeti gören bir şahıstır. Suç işlememiştir. Suç işleme kastı ve cinsel saik söz konusu değildir. Müştekinin beyanları soyut ifadelerdir. Görgüye dayalı bir beyanı yoktur. Kendisinin müşteki olma sıfatı da bulunmamaktadır. Müvekkilin beraatini talep ederiz." ifadelerini kullandı.

ERTELENDİ

Tarafları dinleyen mahkeme heyeti, duruşmanın 25 Haziran'a ertelenmesine karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2020, 12:57
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER