Emniyet Korona Raporunu açıkladı! 1 milyon 507 bin 482 lira ceza

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında şu ana kadar alınan tedbir kararları doğrultusunda yapılan çalışmalar ve uyarılara rağmen tedbirlere uymayanlara uygulanan cezalar Sakarya Emniyet Müdürlüğü tarafından açıklandı.

Emniyet Korona Raporunu açıkladı! 1 milyon 507 bin 482 lira ceza

Sakarya Emniyet Müdürlüğü koronavirüsü pandemisinin başlangıcından itibaren yapılan işlemlerin detaylarını duyurdu. 

Pandeminin Türkiye’de görülmesiyle birlikte alınan tedbir kararları doğrultusunda  Sakarya Emniyet Müdürlüğü tarafından Sakarya’nın tüm giriş-çıkış noktaları ile şehrin işlek cadde ve kavşakları dahil olmak üzere 30 ayrı noktada 24 saat esasına göre aralıksız sabit uygulama noktaları oluşturuldu. 

Halkın yoğun olduğu caddeler, meydanlar parklar ve bahçelerde ise yaya devriyeler ve motorize ekipler ile birlikte sıkı denetimler yapılmaya başlandı.

Devriye görevi yapan ekiplerce, vatandaşların yoğun bulunduğu  çarşı,park-bahçe,meydanlar  ile PTT ve banka önlerinde bulunan vatandaşlara, sosyal mesafe kuralına uymaları yönünde araç megafonları ile anonslar yapılarak uyarılarda bulunuldu.

Yapılan ikaz ve uyarılarılara uymayan vatandaşlara ise cezai işlem uygulandı. Buna göre;

Sosyal Mesafe Kuralı

Sosyal mesafe kuralını ihlal ettiği  tespit edilen 232 vatandaşımıza, sokağa çıkma yasağına uymadığı tespit edilen ; 65 yaş Üstü 114 ve 20 yaş Altı 181 kişiye idari para cezası uygulandı..

İşyeri Kapatma

Doğrudan temel ihtiyaçlara yönelik olmayan  iş yerlerinin faaliyetlerinin geçici süre durdurulması kararına uymayarak işyerini kapatmadığı tespit edilen 56 işletmeye idari para cezası uygulanırken ,ikazlara uymamakta ısrar eden, 15 işletme hakkında ise  adli işlem başlatıldı.

Toplu Taşıma

Şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçlarında yolcu kapasitesinin %50'si üzerinde yolcu alarak toplu taşıma tedbirlerine aykırı hareket ettiği tespit edilen ; 52 araç sahibine idari işlem yapılırken, ikazlara rağmen kurala uymamakta ısrar eden; 5 araç sahibi hakkında adli işlem başlatılıldı.

Seyahat Yasağı

Şehir giriş ve çıkışlarında oluşturulan uygulama  noktalarında ise  yol izin belgesi bulunmadığı halde Sakarya’ya girmeye çalışan; 23 kişiye idari para cezası uygulandı.

Karantina İhlali

Yurtdışından Türkiye’ye giriş yapan ve 14 Günlük karantina altında kalması gerektiği  halde Yurtlarda  veya ikametlerinde beklemesi gereken süreyi beklemeden dışarıya çıkmaya çalışan ; 15 kişiye idari para cezası uygulanırken , ikazlara uymamakta ısrar eden 2 kişi hakkında  adli işlem başlatıldı.

Maske Takma Zorunluluğu

Pazaryeri, market ve toplu olarak çalışılan işyerlerinde vatandaşlar ve çalışanlar için maske takma zorunluluğunun ardından yapılan kontrollerde ,kurala  uymadıkları tespit edilen; 7 kişiye idari para cezası uygulandı.

2 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı

Sakarya’yı da kapsayan 2 günlük sokağa çıkma yasağına uymadığı tespit edilen; 313 kişiye idari para cezası uygulandı.

Sakarya Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan idari ve adli işlemlerle; toplamda 993 vatandaşa1 milyon 507 bin 482 TL idari para cezası uygulanırken, 22 vatandaş hakkında  adli işlem başlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2020, 11:37
banner3
YORUM EKLE