Facia duruşmasına izdiham engeli: Salon yetmedi!

Hendek ilçesinde 7 kişinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin ise yaralandığı havai fişek fabrikası patlamasıyla ilgili görülen duruşma mahkeme salonu yetersiz kalınca 15 Mart'a ertelendi

Facia duruşmasına izdiham engeli: Salon yetmedi!

Hendek ilçesinde bir havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020'de meydana gelen, 7 kişinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin ise yaralandığı patlamaya ilişkin, aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 5'i tutuklu 7 sanığın yargılanmasına başlandı

DURUŞMADAN GELİŞMELER:

12.00: Mahkeme ara kararını açıkladı. Tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, duruşmanın sanıkların hazır bulundurulabileceği, fiziki koşulları uygun bir salonda yapılmasına karar verilerek duruşma 15 Mart haftasına ertelendi.

11.00: Sanık müdafilerinden SakaryaBaro Başkanı Abdürrahim Burak'ın, esasa ilişkin beyanlarda bulunarak "Sabotaj ve terör" ihtimalinin bulunduğunu, müvekkilinin suçsuz ve mağdur olduğunu belirtmesi üzerine Müşteki vekilleri tepkilerini gösterdi.

10.30: Sanık avukatları duruşmanın ertelenmesi talebine katıldıklarını belirterek, sanıkların tahliyesine ilişkin taleplere geçildi.

10.00 - Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşma başladı. Taraf sayısının oldukça fazla olması, salonun fiziki koşullarının yetersiz olması ve adil yargılanma hakkı sebebiyle sanıkların yüz yüze dinlenebilmesi için bir sonraki celse hazır bulundurulmaları konusunda talepte bulunuldu.

DAVA ERTELENDİ

 Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamaya ilişkin aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 5'i tutuklu 7 sanığın yargılanmasına başlandı.

Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, 5 sanık tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemiyle (SEGBİS) katıldı. Tutuksuz sanıklarla müştekiler ve taraf avukatları ise duruşmada hazır bulundu. Adliye içi ve çevresinde kolluk kuvvetlerince geniş güvenlik önlemi alındı. 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri dolayısıyla duruşmaya müştekiler ve patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç dışında izleyici alınmadı. 

Yoklama alınmasıyla başlayan duruşmada, kimlik tespiti yapıldı.

Duruşmada müşteki vekilleri adına konuşan avukat Gülşen Uzuner, yargılamanın, fiziki şartları uygun duruşma salonunda yapılmasını ve sanıkların salonda hazır bulundurulmasını talep etti.

Söz alan sanık avukatları da müvekkillerinin duruşmada hazır bulundurulması yönündeki talebe diyeceklerinin olmadığını belirterek, fiziki şartları uygun duruşma salonunda yargılamanın yapılması talebinde bulundu.

Görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı sanıkların tutukluluk halinin devamını ve eksik hususların tamamlanmasını istedi.

Müşteki avukatları adına tekrar söz alan Gülşen Uzuner, sanıkların tutukluluk halinin devamını istedi.

Mahkeme başkanının fiziki şartlara ilişkin durumu anlatmasının ardından söz verilen sanıklar tahliyelerini talep etti.

Fabrika sahiplerinden tutuklu sanık Y.C, "Çalışan arkadaşlarıma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. 6 aydır tutuklu olmam nedeniyle çalışanlarım da mağdur olmuştur." dedi.

Sanık Y.C. duruşma salonuna getirilmeleri durumunda koronavirüs tedbirleri kapsamında 2 hafta karantinaya alınacaklarını, bu durumun göz önüne alınmasını ve tahliyesini talep etti.

Tutuklu sanık avukatları da müvekkillerinin tahliye edilmesi talebinde bulundu.

Sanık Y.C'nin avukatı Abdurrahim Burak, olayda sabotaj ihtimali olduğunu iddia ederek, müvekkilinin tahliyesini istedi. Bu esnada bazı müşteki vekillerinin, Burak'ın ifadelerine tepki göstermesi üzerine avukatlar arasında sözlü tartışma çıktı.

Öte yandan fenalık geçiren diğer sanık avukatı Özgür Akın'a, sağlık ekiplerince müdahale edildi.

Duruşmaya verilen aranın ardından mahkeme heyeti ara kararını açıkladı.

Heyet, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılarak Ferizli ilçesinde inşa halinde bulunan büyük duruşma salonunun gelecek celse için hazır edilmesine, aksi durumda fiziki şartları uygun bir duruşma salonunun hazırlanması konusunda araştırma ve hazırlık yapılmasına, bu hususta mahkemeye bilgi verilmesinin istenmesine karar verdi.

Tutuksuz müşteki sanık A.Ç. ve tutuksuz sanık A.R.E.C. ile talimatla beyanları alınmasına karar verilen müştekiler dışındaki tüm müştekiler hakkında sonraki duruşmaya zorla getirilme emri düzenlenmesine hükmedildi.

Tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına ve gelecek celse duruşma salonuna getirilmesini kararlaştıran heyet, duruşmayı 15 Mart'a erteledi. 

Heyet, ayrıca sanıkların tutukluluk durumunun 4 Şubat ve 2 Mart'ta gözden geçirilmesini kararlaştırdı. 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2021, 11:19
banner3
YORUM EKLE