İnsanı 1 buçuk dakikada öldürüyor! Sakarya'da yakalandı

Sakarya Polisi, operasyonda girdikleri bir adreste hangi amaçla hazırlandığı bilinmeyen 35 tüp kobra zehiri ele geçirdi.

İnsanı 1 buçuk dakikada öldürüyor! Sakarya'da yakalandı

sakaryayenihaber.com-

35 TÜP ELE GEÇİRDİLER

Valilik, Sakarya Emniyeti'nin yılın ilk 6 ayında yaptığı çalışmaları açıkladı. Polisin operasyonlarda tarihi eser, kaçak akaryakıt, kaçak sigara, kaçak nargile tütünü, kaçak içkiler ele geçirildi. 124 suçlu yakalandı, 9'u tutuklandı. Yakalananlar arasındaki en dikkat çekici madde ise "kobra zehiri" oldu. Ekipler, girdikleri bir adreste 35 tüp kobra zehiri ele geçirdi. Hangi amaçla hazırlandığı bilinmeyen tüplere el koyan ekipler, inceleme için emniyete götürdü. 

KOBRA ZEHİRİ NEDİR?

Kobra zehirinin büyük bir bölümü protein ve polipeptitlerden oluşmaktadır. Kobra zehiri, yılanın gözlerinin arkasında yer alan tükürük bezlerinde üretilir. Yılan, avını ısırdığında 8-10 mm civarında olan dişleri ile ısırdığı yara kısmından zehirini içeriye enjekte eder.

1 BUÇUK DAKİKADA ÖLDÜRÜYOR

Kral kobra zehiri, nörotoksiktir ve saldırdığı kişinin doğrudan merkezi sinir sistemine etki eder ve 1 buçuk dakikada ölümüne sebep olur. Hızlıca şiddetli bir acı başlar ve zehir bulanık görüş, vertigo, uyku hali ve felç gibi durumlara yol açar. Zehirin etki ettiği ilerleyen dakikalarda kardiyovasküler çöküş meydana gelir ve saldırıya uğrayan kişi komaya girer. Son aşamada ise solunum yetmezliği ile birlikte ölüm meydana gelir.

KOBRA ZEHİRİ NE İŞE YARAR?

Bir insanı kısa sürede öldürebilen kobra zehiri sağlık ve diğer alanlarda da kullanılmaktadır. Öldürücü özelliği bulunsa da, kobra zehiri günümüzde kimyasal silahların ayrıştırılması, kanser tedavisi, doping ve kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. 

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
ümit Z.
ümit Z. - 7 ay Önce

haberi görünce de dim kendi kendime neyin içine karıştırıp içiolar ulen bunu nasıl bi kafa yapıo ki ön yargılı olarak haberin devamını okuyunca ayıkdımm. :)