Olan Diyar'a oldu, yine karar çıkmadı...

3 yıl önce lise öğrencisi Diyar Ayan'ın öldüğü, 6 kişinin de yaralandığı TIR parkı çatışmasının davası yine karara çıkmadı

Olan Diyar'a oldu, yine karar çıkmadı...

sakaryayenihaber.com -

Sakarya'da 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) önündeki Nakliyeciler Sitesinde (TIR parkı) 25 Nisan 2017'de yaşanan çatışmanın ortasında kalan lise öğrencisi 16 yaşındaki Diyar Ayan hayatını kaybetmiş, iki taraftan toplam 6 kişi ise yaralanmıştı. 

Olaya ilişkin Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasına, tutuklu sanıklar Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Tutuksuz sanıklar duruşmaya gelmezken, taraf avukatları salonda hazır bulundu. 

SAVCI MÜTALAAYI TEKRARLADI

Celse arasında gelen belgelerin zapta geçirilmesinin ardından görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, önceki duruşmalarda verilen mütalaayı tekrarlayarak sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.
Söz verilen sanıklar, önceki beyanlarını tekrar ettiklerini belirterek, tahliyelerini istedi.

Sanık avukatları da müvekkillerinin tahliyeleri ve esas hakkındaki savunmalarını hazırlamak izin süre talebinde bulundu.

DİYAR'IN BABASI DA KONUŞTU

Olayda yaşamını yitiren Diyar Ayan'ın babası Bekir Ayan'ın avukatı da mütalaaya katıldığını belirterek, sanıkların cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme heyetinin değişmesinden dolayı, tahliye taleplerinin reddi, sanıkların tutukluluk halinin devamı ve taraflara esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre verilmesine hükmeden mahkeme heyeti, duruşmayı 23 Ekim'e erteledi.

OLAN DİYAR'A OLDU 

İki tarafın dakikalarca çatıştığı olayın ortasında kalan Diyar Ayan, kendisine isabet eden kurşunla hayatını kaybetmişti.  Kurşunun vücuduna girip çıkmış olması ve Diyar'ın vurulduğu ana dair görüntü ya da tanık beyanı gibi delil olmaması sebebiyle, lise öğrencisi gencin hangi tabancadan çıkan kurşunla can verdiği belirlenemedi. 

Bu sebeple yargılanan tüm sanıklar için Diyar Ayan cinayeti dolayısıyla aynı ceza isteniyor. 

- Olay

Sakarya'nın Arifiye ilçesindeki 1. OSB'de bulunan Nakliyeciler Sitesi'nin önünde 25 Nisan 2017'de meydana gelen silahlı saldırıda 7 kişi yaralanmış, hastaneye kaldırılan yaralılardan, öğle yemeği için olay yerinde bulunan Ümit Erdal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisi Diyar Ayan kurtarılamamıştı.

Dört müştekinin yer aldığı iddianamede, 33 sanık hakkında "kasten öldürmek" suçundan birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile "kasten öldürmeye teşebbüs" ve diğer suçlardan 91 yıl 10 aydan 434'er yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2020, 16:16
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kamil
Kamil - 7 ay Önce

Demedi demeyin, bisey cikmaz bu isten