Patlama soruşturmasında 4 tutuklama!

Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamaya ilişkin gözaltına alınan 2'si kadın 4 zanlı tutuklandı.

Patlama soruşturmasında 4 tutuklama!

Haber - Mehmet KAVİS/ HENDEK

İlçe Jandarma Komutanlığındaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen  sorumlu müdür H.A.V, iş güvenliği uzmanı A.B ile ustabaşları E.Ö ve A.A'nın savcılıktaki sorguları tamamlandı.

Hendek Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan 4 zanlı, "taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan tutuklandı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca patlamaya ilişkin soruşturma kapsamında 4 Temmuz'da gözaltına alınan 1 sorumlu müdür ile 2 ustabaşı için 1 gün ek gözaltı süresi alınmıştı.

Soruşturma kapsamında 5 Temmuz'da kadın iş güvenliği uzmanının yakalanmasıyla gözaltına alınanların sayısı 4'e yükselmişti.

OLAY

Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkisinde yaklaşık 15 dönüm alana kurulu havai fişek fabrikasında 3 Temmuz'da saat 11.15'te meydana gelen ve yaklaşık 50 kilometre uzaklıktan, kentin birçok noktasından duyulan patlamalarda 7 kişi hayatını kaybetmiş, hastaneye kaldırılan 122 kişi tedavilerinin ardından taburcu edilmişti.

Hastanelerde, 1'i il dışında olmak üzere 4 kişinin tedavisi ise devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2020, 09:37
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cevat bulut
Cevat bulut - 5 ay Önce

Arkadaşlar şaka gibi bu iş yerinin sahipleri iş güvenliği uzmanı ile müdür ve usta başlarımı bu iş yerinin sahibini neden tutuklayıp sorgulamazlar kimse kimseyle dalga geçmesin bir iş yerinde iş yeri sahibi müsadesi olmadan hiç bir şey işiler tarafından gerçekleştirilemez bu iş yerinin patlayıcı madde kanununun maddelerine uygun vaziyette üretim imalat arasındaki depo stok kurallarına uymadığı açıkça ortada halen daha ekmek parası ve çoluk çocuğunun rızkı için kendi hayatını hiçe sayanları suçlamaktan vaz geçin

Hasan Kiraz
Hasan Kiraz @Cevat bulut - 5 ay Önce

Yorumlarına harfiyen katılıyorum

Kamil
Kamil - 5 ay Önce

Demedi demeyin,3 gün sonra serbest kalirlar,olan yine garibana olur

Hasan Kiraz
Hasan Kiraz - 5 ay Önce

Böylesine traji-komik bir olay ancak bizde yaşanır.Patlamada hayatını kaybedenlerin acısı tazeyken, yaralıların canı hala acırken İşyerinin sahibi Hendek Bayraktepe Tesislerinde kendisine destek olmaya gelenlerle akşam yemeği yesin.

Hasan Kiraz
Hasan Kiraz - 5 ay Önce

Ama ailesinin rızkı için çalışanlar olaydan sorumlu tutulsun, suç onların üzerine atılsın, patron (büyük ihtimalle) yeni bir şirken ismi ile paracıklarını kazanmaya devam etsin. Bu düzenin Allah belasını versin. Olan yine garibana olsun.

Emine tel
Emine tel - 5 ay Önce

Fabrika sahibi .............. O köydeki insanlar fabrika arazisini zorbalıkla aldığını, satmak istemeyen insanları tenha yerlere goturup dövüp zorla araziyi almışlar. Çalisanlar işçilere değer verilmediğini yaralaninca ilgilenilmediğini söylüyorlar. Patron tutuklanmaluydi. 2014 yılında ölen işçinin ailesi tehdit edilmiş. Hakk'ın zi arsmayin denmiş. Haklarını aramak için mahkemeye vasvurunxa işçinin ailesi patrona tazminat ödemek ile cezalandırılmış. Milyon liralar. Nasıl odiyecekler alma mazlumun ahım. Bunlara fabrika açma izninadilve kimveriyor

Sa5454
Sa5454 - 5 ay Önce

Ben bu fabrikada 5 sene çalışmıştım. Patronlar işçilere hiç değer vermezlerdi. Mesela cumartesi günleri zorla calistiriyorlardi ve normal mesayi parası veriyorlardı. İşçilerin yıllık izni yoktu, yıllık izin isteyen işçiler hemen atardı iş yerinden. O sorumlu müdür çok gotu bir adamdır . Patronnularin daha fazla mal yapsın baskılarını fazlasıyla yapardı. Aşağıdaki havai fişek misketi üreten yerlerde kullanılan bazı kimyasallar işçilerin akciğerine çok kötü zarar veriyordu. Çinli ve usta baslari ,patronlar, kimyagerler bunu işçilerden saklıyordu. Ben her gün onlar için verilecek bir kepçe yoghurtu bile fazla gördüler. Yine aşağıdaki misket depoları bir birinden çok fazla uzakta olması lazım. Ama onuda öyle yapmadılar. Birde denetim yapılıyor diyor ama denetimciler gelmeden haberdar oluyorlar ve ona göre hazırlık yapıp denetimcileri patron odalarından gönderirdi. Denetimciler asla üretim yerlerine inmezdi. Birde üretim bölümlerinde biriken mallar çok fazla olurdu. İşçilere her yapması için sayı bile veriyorlardı. İşçiler onu bitirmek için yemek molasina bile gidemiyordu. Ben çok şey gördüm fabrikada. Bu patlamanın baş sorunları patron ve sorumlu müdür H.A.V. bunlar birde baskı yapardı ve biriken mallarida depolar sevkiyat yapmazdı. Bende daha fazla canların kiyilmamasi için bu fabrika kapatılmalı.

Mehmet çırak
Mehmet çırak - 5 ay Önce

Fabrikada neden birtane itfaye yok yedek prabrik alanla tavanlarda su sistemi.olmasi.lasim. eger yangin çiktinda deviye girmesi..lazim acil çikiş kapisi olmasi.lazim fabrikada cikan mallar depoya giturulmesi.lazim fabrikada sistem.yok neden yangin çikti acaba yere dustu birbirine temaz etti dustu o fabrikanin muduru birtane itfaye arabasi.almasi.lazim. daha oncede patlama oldu neden hala bir önlem.almadi eger önlem.alinsaydi bu kadar can gtmezdi vefat eden kardeslerimize Allahtan rahmet diliyorum yaralialara acil şifalar diliyorum

Emine sefe
Emine sefe - 5 ay Önce

Batronlar orda da yok insan değeri bukadar o baronların gözün de bende çalıştım orda insanlara adeta köle kibi çalıştırıyorlar ti ne kiyitim veren var di nete başka bişey iş güvenli yoktu ki ben çalışırken


SIRADAKİ HABER