Reuters duyurdu! BAE ajanı tutuklandı...

"Türkiye'de Birleşik Arap Emirlikleri için çalışan bir ajan yakalandı." Bu iddiayı Amerikan Washington Post gazetesi ortaya attı.

Reuters duyurdu! BAE ajanı tutuklandı...

Amerikan Washington Post gazetesi ortaya çarpıcı bir iddia attı. Bir Türk yetkiliye atıfta bulunarak, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın Birleşik Arap Emirlikleri adına casusluk yaptığından şüphelenilen bir kişiyi gözaltına aldığını yazdı.

45 yaşındaki şüphelinin ürdün pasaportu taşıdığı, adının Ahmed el-Astal olduğu belirtildi. Filistin asıllı olduğu söylenen Astal'ın Türkiye'de gazeteci titriyle çalıştığı öne sürüldü.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan Türk yetkiliye göre şüpheli, Birleşik Arap Emirlikleri için çalıştığını itiraf etti. Bu hafta mahkemeye çıkması beklenen Astal, çalışmalarının Birleşik Arap Emirlikleri'nde sadece takma adlarını bildiği bazı görevliler tarafından denetlendiğini belirtti.

Washington Post'a konuşan yetkiliye göre, Astal'ın görevi Türk siyasi gelişmeleri hakkında haber yapmak ve sürgünde yaşayan Arap muhalifleri takip etmekti. Washington Post'a göre, o çalışmalarda Türkiye'nin siyasi islamcı hareketlere destek verdiği yönünde iddialar ortaya atıldı. Birleşik Arap Emirlikleri'nin bunu bölgesel bir tehdit olarak gördüğü tezi paylaşıldı.

Gazeteye göre, Türkiye son iki yılda üçüncü kez BAE adına casusluk yapan birini gözaltına almış oldu. Nisan 2019'da tutuklanan iki kişinin, Türkiye'deki Filistinli gruplar hakkında bilgi topladıkları iddia edilmişti. Onlardan biri olan Zaki Hasan gözaltına intihar ederek ölmüştü.

Astal'ın tutuklandığı haberi ilk olarak Reuters haber ajansında çıktı. Birleşik Arap Emirlikleri'nden bir basın sözcüsü, Astal aleyhindeki iddialara yanıt vermedi.

Detaylara TRT Haber ulaştı

Filistin asıllı Ürdün vatandaşı Ahmed Mahmoud Ayesh Al Astal hakkındaki detaylara TRT Haber ulaştı.

BAE ajanı Al Astal 7 yıldır Türkiye'deydi. Müslüman Kardeşler'in düşünce kuruluşuna Birleşik Arap Emirlikleri karşıtı gazeteci kılıfı ile sızdı, bilgi ve belge topladı. Aslında Türkiye'deki BAE karşıtlarını raporladı.

Dubai ajanı, Türkiye’nin tüm dünyada özellikle İslam coğrafyasındaki ilişkilerine ilişkin bilgi aktardı.

MİT'in yakaladığı Birleşik Arap Emirlikleri ajanıyla ilgili detaylara @trthaber ulaştı. https://t.co/1I5c3frKjQ

— TRT Haber Canlı (@trthabercanli) October 20, 2020

İç ve dış politikaya ilişkin gelişmeleri Dubai'deki üslerine aktardı.

Aylık 20 bin lirayı bulan ödemeler yapıldı 

Türkiye'deki Araplarla ilgili şahsi bilgilerin de yer aldığı raporlar hazırladı. Servis bunun karşığında Al Astal'a aylık 20 bin lirayı bulan ödemeler yaptı.

Birleşik Arap Emirlikleri Ajanı El Astal, 15 Temmuz'u ve yeni bir darbe girişimi olasılığını raporladı.

BAE Ajanı, MİT'in operasyonu ile 3 gün önce yakalandı. Onu yönlendiren istihbarat ajanı Ebu Ali de tespit edildi. O da Türkiye'yi uluslararası alanda zor durumda bırakacak veri araştırması yapıyordu, Türkiye aleyhine istihbarat topluyordu.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2020, 00:44
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fehmi  güner
Fehmi güner - 3 ay Önce

Casusları eskiden ne yaparlardı infaz ederlerdi aynısını o arap casusuna uygulayacaksın çünkü devlet sırlarını başkalarına sızdırıyordu