Sakarya'da hiç fark etmeden kopyalanıyoruz!

Sakarya'da insanların kişisel bilgi ve verilerini ele geçirip izinsiz şekilde yayan 34 kişi yakalandı

Sakarya'da hiç fark etmeden kopyalanıyoruz!


Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri Siber Suçlarla Mücadele Şubesi'nin 2020 yılı boyunca düzenlediği operasyonların bilançosunu açıkladı.

Alınan bilgiye göre, yıl boyunca yapılan çalışmalarda müstehcen görüntüler üretip yayınlayan 188 kişi hakkında, 197 ahlaksız içerikli yayın yapılmasıyla ilgili işlem yapıldı.

Bunların dışında internet üzerinden bahis ve şans oyunu düzenleyen 13 şüpheli, bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri yok etmek suçuna karışan 42 kişi hakkında işlem uygulandı.

Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirmek suçundan ise 86 farklı konuyla ilgili  34 kişiye cezai işlem yapıldı.

2020 yılı boyunca belirtilen suçlarla ilgili toplamda bin 6 olaya müdahale edildi ve 800 şüpheli hakkında işlem yapıldı. Ayrıca soruşturma kapsamında ele geçirilen 2 bin 407 farklı dijital materyal adli makamlara teslim edildi.

Gözaltına alınan şahıslardan 24'ü çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Kişisel Verileri Ele Geçirme veya Yayma Suçu Nedir?

Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu, kişinin hayatının gizli alanında kalması gereken ve herkes tarafından bilinmeyen kişisel verilerin hukuka aykırı bir şekilde ele geçirilmesi, başkasına verilmesi veya yayılması ile meydana gelir. Uygulamada bu suça, “kişisel bilgilerin ele geçirilmesi suçu” da denilmektedir.

Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu, TCK’nın 136 maddesinde seçimlik hareketli bir suç olarak düzenlenmiştir. Bu nedenle, aşağıdaki üç seçimlik hareketten herhangi birinin yapılmasıyla failin cezalandırılması gerekir:

  • Hukuka aykırı olarak kişisel verilerin başkasına verilmesi,
  • Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak yayılması,
  • Kişisel verilerin ele geçirilmesi.

TCK md.136’da yer alan kişisel verilerin hukuka aykırı ele geçirilmesi, yayılması veya başkasına verilmesi suçu; hayatın özel alanına ilişkin değerleri koruyan özel norm niteliğinde bir suç olduğundan, başka suçlarla karıştırılmamalıdır:

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 13:43
banner3
YORUM EKLE