Selfie paylaştılar, arkadan polis geldi!

Emniyet, Sakarya ve Kocaeli'de elektronik sigara ile "selfie" çekilip paylaşan şahısların adresine gitti. Satışı ve kullanımı yasak olan elektronik sigarayla yakalanan şahıslara idari para cezası kesildi

Selfie paylaştılar, arkadan polis geldi!

sakaryayenihaber.com-

Azim ÇELİK/ÖZEL HABER

Emniyet, kullanımı her geçen gün artan ve bazı şahıslar tarafından e-ticaret üzerinden binlerce lira paralar kazandıran "elektronik sigara" için düğmeye bastı.

Polis, bir süre önce alınan kararla kullanımı, satışı ve bulundurması yasaklanan "elektronik sigaraları" piyasadan toplamak için geniş çaplı bir operasyon başlattı.

FOTOĞRAFLAR ELE VERDİ

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yaptığı geniş çaplı çalışmayı sanla ortama da taşıdı. Emniyet'in siber birimi son dönemde elektronik sigara içerken, satışını yaparken veya herhangi bir sebeple bulundururken fotoğraf çekip sosyal medyada paylaşan şahısların adreslerini tespit etti.

Kocaeli ve Sakarya'da ellerinde elektronik sigarayla "selfie" çekilen ve sigarayı görüntüleyip fiyatlarını yazarak satış için reklam yapan çok sayıda şahıs Polisin "sanal" ağına takıldı. 

Polis, 2 ilde belirlenen çok sayıda adrese giderek fotoğraflarda yer alan şahısları buldu. Emniyet güçleri, fotoğraflar üzerinden karşılaştırılarak tespit ettiği şahıslar hakkında "yasaklı maddeyi kullanmak" suçundan tutanak tuttu. Kendi evlerinde yakalanan çok sayıda şahsa idari para cezası kesildi.

'ZEHİRLEYEBİLİR' UYARISI

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nca bugüne kadar kartuşu nikotin içeren herhangi bir elektronik sigara markası için ithalat izni verilmedi. Ancak elektronik sigaralar, internet üzerinden veya kaçak yollarla Türkiye’ye sokularak 150 TL ile 450 TL arasında satılıyor. Elektronik sigara için AL O 184 SABİM hattı üzerinden ulaşılan Tütün İhbar Hattı’na bildirimde bulunulabiliyor. Elektronik sigara artık bir tütün ürünü olarak kabul edildiğinden, tütün ürünlerine uygulanan mevzuat elektronik sigaralar için de geçerli oluyor.

Çeşitli sağlık sorunlarına yol açan elektronik sigaralarda da diğer sigaralarda olduğu gibi çeşitli kimyasallar bulunuyor. Elektronik sigara, içerdiği nikotin ve çeşitli aromalar nedeniyle sigaradan kurtulmaya değil bağımlılığın devam etmesine neden oluyor. Normal sigaralar gibi kısa sürede tükenmiyor, daha uzun süre kullanılabiliyor. Bu durum tüketicilerin yüksek dozda nikotine maruz kalma ve zehirlenme riskini artıyor.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2019, 15:18
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
RealisT
RealisT - 1 yıl Önce

Bide gerçekleri yazsanız sigaradan devletin kasasına günlük 4 milyar lira giriyor ecig bunu ciddi anlamda azalttı insanlar sigara içmiyor devlet para kazanamıyor asıl sorun bu sağlığa zararlı değil devlet bütçesine zararlı.

Hukuk
Hukuk - 1 yıl Önce

Elektronik Sigara kullanımı tütün ürünleri kullanımına girdiğinden normal sigara 8c8pm3si yasak olan yerler haricinde kullanımında kanuni bir kısıtlama bulunmamaktadır, yani yukarıdaki haberde tütün firmalarının çıkarlarına uygun şekilde YALAN söylenmektedir.
Elektronik Sigaranın ticari olarak alınıp satılması gümrük mevzuatına yasaklanmış olup yasal olmayan yollardan "Kaçak" olarak alınıp satılması idari para cezasına tabi olarak yasaklanmıştır.