TIR parkı çatışmasında karar çıktı!

3 yıl önce lise öğrencisi Diyar Ayan'ın öldüğü, 6 kişinin yaralandığı TIR parkındaki çatışmayla ilgili mahkeme kararı açıklandı 

TIR parkı çatışmasında karar çıktı!

sakaryayenihaber.com - 
Arifiye'deki 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) karşısındaki Nakliyeciler Sitesinde (TIR Parkı) 25 Nisan 2017'de yaşanan olayda şehir dışından gelen kalabalık bir grup, bir nakliye şirketine silahlı saldırıda bulundu. 
Şirket çalışanlarının da karşılık vermesiyle çatışma dakikalarca devam etti.

O sırada öğle yemeğine gitmek için olay yerinden geçen 9. sınıf öğrencisi Diyar Ayan isabet eden kurşunla hayatını kaybederken, çatışan taraflardan 6 kişi yaralandı. 

1. Ağır Ceza Mahkemesinde 33 sanığın yargılandığı davada bugün karar çıktı. 

Diyar Ayan'ın ölümünden nakliye şirketi çalışanlarından Serkan Ö. sorumlu tutulurken, 'olası kastla öldürme' suçundan 25 yıl hapis cezası ve farklı suçlardan da hapis cezası verildi. 

Diğer sanıklara da çeşitli suçlardan hapis cezaları verildi. 

Sakarya grubundan tutuklu olarak sadece Serkan Ö. kalırken, şirket sahibi Ümit S. de tahliye edildi. 

AYRINTILAR

1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada, taraf avukatları hazır bulundu.

Görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, önceki duruşmalarda verilen mütalaayı tekrarladığını söyledi.

Olayda yaşamını yitiren Diyar Ayan'ın babası Bekir Ayan ile avukatı da önceki beyanlarını tekrarladıklarını belirterek, sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Bir önceki duruşmada savunması alınamayan bir sanık avukatının beyanının alınmasının ardından söz alan diğer müdafiler, önceki celsede yaptıkları esas hakkındaki savunmalarını tekrar ettiklerini dile getirdi.

Son sözü sorulan sanıklar, beraat talebinde bulundu.

Bir sanığı "olası kastla çocuğu kasten öldürme" suçundan 25 yıl hapse mahkum eden mahkeme heyeti, "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 24 sanığı üçer kez 7 yıl altışar ay, birer kez 8 yıl dörder ay hapisle cezalandırdı.

Heyet, "Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanun'a muhalefet" suçundan 1 sanığı 10 ay, 6 sanığı 1 yıl 8 ay, 1 sanığı 1 yıl 13 ay, 2 sanığı ise 5 yıl hapis cezası ile çeşitli miktarlarda adli para cezasına çarptırdı. Bazı sanıklar hakkında bu suçtan verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlaştırıldı.

Ceza alan bazı sanıklar ile diğer sanıkların üzerine atılı "çocuğu kasten öldürme", "kasten öldürmeye teşebbüs", "kasten yaralama", "Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanun'a muhalefet", "mala zarar verme" ve "genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması" suçlarından beraatine ve firarinin ise dosyadan ayrılmasına hükmeden heyet, 3 kişinin de adli kontrol hükümleriyle tahliyesine karar verdi.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2020, 16:38
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER