Tutuklanan Yaşar Coşkun ve babasının ifadesi ortaya çıktı

Sakarya'nın Hendek ilçesinde havai fişek fabrikasında gerçekleşen ve 7 kişinin hayatını kaybettiği patlamaya ilişkin tutuklanan fabrika sahibi Yaşar Çoşkun'un savcılıkta verdiği ifade ortaya çıktı.

Tutuklanan Yaşar Coşkun ve babasının ifadesi ortaya çıktı

Fabrikadaki patlamaya ilişkin gözaltına alınan Ali Rıza Ergenç Coşkun adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, oğlu Yaşar Çoşkun ise tutuklanmıştı. Baba-oğulun savcılıkta verdiği ifadeler ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre; Yaşar Coşkun, ifadesinde patlamaya barutun stok yapılmasının neden olduğu yönündeki açıklamalara değinerek “Barutu stoklama şansımız yoktur. Kanuni sınırlaması vardır. Stok yapma durumumuz söz konusu değildir” dedi.Koronavirüs sürecinde faaliyete devam ettiklerini belirten Coşkun, “Üretim durmadı. Ancak üretim düştü. Devletimizin, milletimizin yanında olmak için zor şartlar içerisinde üretime devam ettik. Ürünler depolara konuldu. Bu süreçte üretilen malzemenin hangi depoya konulduğunu depocular bilir. Hangi depoda ne kadar iyi mal, malzeme vardı, bunu ben bilmiyorum. Ne kadar ürün stoklandığını da bilmiyorum. Ancak çok aşırı bir yığılma olmamıştır” diye konuştu.

FAZLA ÜRETİM

Müştekilerin ve iş güvenli uzmanı A.B'nin, işçilerin daha fazla üretim yapması için baskı yapıldığı yönündeki beyanlarına da değinen Coşkun, “İşçilere baskı yapılmaz. Herkesin üreteceği mal standarttır. Bu iddialar, medyanın veya müştekilere tazminat davalarında vekillik etmek isteyen avukatların ve sigorta şirketlerinin yönlendirmesi sonucu verdikleri ifadelerdir. Kulağımıza vefat eden Ramazan Kor’un ailesinin daha cenazeyi almadan tazminat peşine düştüğü duyumları geldi” dedi.

"ÇOK YOĞUNUM"

Çalışan işçilerin yanlarında mevzuat gereği bulundurması gerektiği kadar malzeme bulundurduklarını öne süren Coşkun özetle şunları söyledi: “Bunun, belirlenmesinin sorumluları ise kimya mühendisleri ve iş güvenliği uzmanıdır. Uyarılara rağmen işçiler fazla malzeme getirmeye devam ediyorsa işçiler de sorumludur. Bunun kontrolü ve sorumluluğu bende değildir. Bu hususta iş güvenliği ve sorumlu müdür deftere yazmış ise de bana iletmemiştir. Ayrıca defter önüme gelmemiştir. Gelseydi zaten imzam olurdu. Yapılan iş güvenliği toplantısına en son 4-5 sene kadar önce katılmıştım. Bundan sonra toplantılara katılmadım çünkü fabrikanın işveren vekili A. Hanım’dır. İmza yetkisi ondadır. MÜSİAD Başkanı olduğum için çok yoğunum. Yaklaşık 3-4 yıldır fabrikaya nadiren gelirim. İş güvenliği uzmanı A.B.'nin tespitleri varsa çalışmaya neden devam etti ya da neden durumu deftere yazmadı. Çalıştığı sürece de bana herhangi bir eksiklik bildirmemiştir. Ayrıca fabrikada yılda 3-4 denetim yapılırdı. Kesinlikle bize denetimden önce haber gelmezdi.”

"BİLGİM OLMADAN BASKI YAPILMAZ"

Ali Rıza Ergenç Coşkun ise ifadesinde, “İşçilere daha fazla malzeme üretmeleri için baskı yapılmaz. Benim bilgim ve talimatım olmadan baskı yapılması söz konusu değildir. Ben asla böyle bir talimat vermedim. Bugüne kadar işçilerin yanlarında bulundurdukları malzeme nedeniyle sıkıntı yaşamadım. Toplantılara iş güvenliği uzmanları katılır. Evrakı ise Yaşar Coşkun’a imzalatırlar. Denetimleri önceden haber almamız söz konusu değildir. Denetimlerde eksiklerle ilgili para cezası kesildiğini kesinlikle hatırlamıyorum. Birkaç kez meydana gelen iş kazalarından dolayı bir iki gün işyerinin kapatıldığı olmuştur” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2020, 20:14
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yeşilyurt
Yeşilyurt - 7 ay Önce

Yalan ifade bunu denir işte sen ne ..... Bi adamsın söylediklerinin yüzde 80 ni yalan

Sapancalı
Sapancalı - 7 ay Önce

Denetim iler habersiz gelmiyor ben sapanca .... çalışıyordum fakat nedense denetim ilerin geleceğini biliyorlardı hemen önlemler alınıyordu okadar ihmaller vardiki fakat denetimin geleceğini haber alıp hemen herşey düzenleniyorfu

tanidik
tanidik - 7 ay Önce

ben calisan biriyim maalesef yalan aciklama denetim ciler once patron sonra mudurler bilir is guvenligi denetimcilerin gelmeden bir gun once tum hazirlar yapilir onlar gidince hersey biter her zmn cok daha fazla is diye isciye baski yapilir sozlu ve denetimcilere soyliyecegimizi bile mudur sozler bi fazla soylersen iceri te alinir firca yersin kacinciya patliyo bu fab coskun un haberi yok ha hicbirsey nasil patron bu yaa elini vicdanina koysun patlama 50 km duyulmus rasathane 3 nokta deprem olcmus ne anlatiyon yaa