Valilikten açıklama: Yazılanlar gerçekleri yansıtmıyor!

Valilik Türkiye’nin konuştuğu kavganın detaylarını açıkladı. Olay yazıldığı gibi çıkmadı!

Valilikten açıklama: Yazılanlar gerçekleri yansıtmıyor!

sakaryayenihaber.com - 

Sakarya Valiliği, Türkiye'nin gündemine oturan fındık işçileri kavgasına yönelik haberin detaylarını açıkladı. Valilik'ten gelen bilgiye göre haberin, yazıldığı ve yayımlandığı gibi olmadığı ve gerçekleri içermediği belirtildi. İşte Sakarya Valiliği'nden konuyla alakalı bilgilendirme:

Bugün bazı sosyal medya platformları ile haber sitelerinde ilimizde mevsimlik tarım işçilerinin darp edildiği yönünde iddialara yer verilmiştir.

Konu ile ilgili yapılan araştırmada; 22.08.2020 tarihinde İlimiz Kocaali ilçesinde fındık bahçesinin sahipleri arasında yaşanan tartışmanın sonucunda arbede yaşandığı, şahıslardan birinin aracını diğer kişinin üzerine sürdüğü, bu esnada Mardin nüfusuna kayıtlı iki kadın işçi ile Düzce nüfusuna kayıtlı bir erkek işçinin yaralandığı, olayın yargıya intikal ettiği ve Cumhuriyet Başsavcılığınca tahkikat yapılarak soruşturmanın devam ettiği anlaşılmıştır. Bu konunun bugün değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen olayla bir bağlantısı tesbit edilememiştir.

Ayrıca geçmişe dönük yapılan incelemede sosyal medya platformlarında ve haber sitelerinde iddia edildiği gibi bir olaya ilişkin Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ile 112 Acil Çağrı Merkezine intikal eden herhangi bir konu, olay veya şikâyet bulunmamaktadır. Bahse konu iddia edilen olayın Türkiye’nin neresinde ve ne zaman yaşandığının tesbiti ile ilgili de Emmniyet Genel Müdürlüğü ile irtibata geçilmiştir.

OLAY NEDİR?

Bazı internet sitelerinde, Mardin ili Mazdağı ilçesinden Sakarya’ya 16 kişinin, fındık işi verenlerin ve beraberindeki mahalle sakinlerinin saldırısına uğradığı iddia edildi. Saldırıya uğradıklarını söyleyen işçiler de memleketlerine dönmek için yola çıktı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan haberde ve 21 saniyelik kavga görüntüsünde işveren ve çevredekilerin işçilere saldırdığı iddia edildi. Haber üzerine sosyal medyada Sakarya’ya karşı etnik bir tepki oluşturuldu ve yaklaşık 7 bin tweet atıldı.

Sakarya’da jandarma ve emniyet yetkilileri ise kendilerine böyle bir olayın intikal etmediğini ve herhangi bir şikayette bulunulmadığını belirtti. 21 saniyelik videoada yer alan görüntülerin, Kocaali ilçesinde yaşandığı iddia edilen saldırıya ait olmadığı da ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2020, 23:57
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serdar calkin
Serdar calkin - 5 ay Önce

Bizde inandik

Haluk duman
Haluk duman - 5 ay Önce

Yalan haber yapipda milleti bölmeye calisanlar hakkinda gerekli cezai işlemin yapilmasi gerekir.