Asgari ücret ve bütçe görüşmeleri

   Allah’ın Rahmeti ve Bereketi Tüm Halkımızın üzerine olsun.

Corona virüsü ülkemizde zirve yaptı ve kısıtlamalar arttırılarak devam ediyor. İnşallah yakın zamanda Corona vakalarında azalmaların olmasını umut ediyoruz. Halkımız biryandan Corona virüsünden korunma biryandan da geçim derdine düşmüş durumda. Gerçekten bu kadar hayat pahalılığının yanında geçine bilmek çok zor. Her şeye yılbaşından beri en az yarı yarıya zam yapılmış durumda. Devletimiz enflasyon rakamlarını yüzde on dört olarak çıkarsa da gerçek rakamın bu olmadığını herkes biliyor.

Özel sektörde çalışan işçi arkadaşlarımız ve emekli olmuş vatandaşlarımız için Aralık ayı önemli bir aydır. Aralık ayının sonunda emekli zammı ve asgari ücrete yapılacak zam belirlenir. Asgari ücrete yapılacak olan zam sadece asgari ücret ile çalışanları ilgilendiriyor olarak düşünmemek gerekir. Asgari ücrete yapılan zam asgari ücretin üzerinde çalışan işçi arkadaşlarında zammı için belirleyicidir. Asgari ücret 3.000 lira olursa asgari ücretin üzerinde maaş alan bir işçi 3500 ile 4000 lira arasında maaş alır.

Eğer asgari ücret 2500 lira olursa asgari ücretin üzerinde maaş alan işçiler 3000 lira ile 3500 lira arası maaş alırlar. Bu sebepten asgari ücret tüm işçi maaşları için belirleyicidir. Özel sektörde çalışan işçilerin maaşları genelde asgari ücret etrafında şekillenir. Keza kıdem tazminatlarının asgarisi de bu zamlar ile belirlenir.

Memur ve emekli maaşlarına da enflasyon kadar zam yapılır. Ama maalesef devletin açıkladığı enflasyon ile halkın enflasyonu hiçbir zaman birbirini tutmaz. Açıklanan enflasyona göre yüksek maaş alan emekliler hariç alacakları zam miktarı 150 lira ile 200 lira arasında bir rakam tutacaktır. Harca harca bitmez. Sendikalı olup toplu sözleşme yapan işletmeler içinde işçi ve memura yapan zam oranları kıstas olarak alınır. Ne kadar çok zam yapılırsa sendikaların elleri o kadar güçlenir. Pazarlık payı artar.

Halkımızda yeni yılda yapılacak olan zam oranlarını bekleye dursunlar. Mecliste 2021 yılı bütçe görüşmeleri de devam etmektedir. Bütçeler iktidarın ekonomi anlayışının aynasıdır. Bu bütçe ülkemizin iflasını gösteren bir bütçedir. 2021 bütçesinde gelirler 1 trilyon 101.1 milyar lira bütçe gideri 1 trilyon 346.1 milyar lira daha bütçenin başında 245 milyar lira açık vermeyi hedefliyorlar.

            Bu bütçede asgari ücret ile çoluk çocuğunu okutmaya çalışan evini geçindirmeye çalışanlar yok. Bu bütçede yardım alabilmek için metrelerce kuyruk bekleyenler yok. Bu bütçede işçi yok memur yok garip gureba yok. Bu bütçede ne var bu bütçede 19.000 liralık işe 17 milyon ödenen kimseler var. Zenginler var rantiye var ama EYT mağdurlarına hiçbir şey yok. Bu bütçe zengini zenginliğini arttırma için yapılmış bir bütçedir.

               Bütçede en önemli kalemlerden biri faiz giderleridir. 2018 yılında 75 milyar olan faiz gideri 2019 da 117 milyara çıkmıştı. 2020 yılında ise 140 milyar olan faiz gideri 2021 yılı bütçesinde 179,5 milyar liraya çıkmıştır. Bu bütçe ile yine rantiyeye milyarlarca lira akıtılacak. Olan yine garibana olacak Siyonist kapitalist sistem altın çağını yaşamaya devam edecek.

Asgari ücret görüşmeleri devam ederken muhalefet partilerinden de teklifler gelmeye devam ediyor. Ortak görüş asgari ücret vergilerden muaf tutulması ve en az 3100 lira olması yönünde bir görüş var. Hatta bazı muhalefet belediyeleri şimdiden asgari ücret çalışanlarına 4500 lira 3100 lira arasında bir para vereceklerini açıkladılar. Bu hareket asgari ücret pazarlığında işçi sınıfının elini güçlendirecektir.

         Hatırlanacağı gibi bundan üç sene önce muhalefet partileri seçilmeleri durumunda işçi ve memur maaşlarına ramazan ve kurban bayramlarında iki ikramiye vereceklerini vadetmişlerdi. Buna karşı iktidar partisi de Kurban ve Ramazan Bayramı’ndan önce 1000 lira ikramiye vermek zorunda kalmıştı. Gerçi üç seneden beri bu ikramiyelere hiç zam yapmayarak alım gücünü düşürdüler ama alınmış hak haktır.

             Sonuçta bu rekabet halkımızın lehine sonuçlanmıştı. İnşallah yine aynı türden bir rekabet ortamı olurda halkımızın cebi biraz para görür. Allah kimseyi açlık ve yoksulluk ile sınamasın. İktidar partisi önümüzdeki dönem bir erken seçim planı yapıyorsa halka işçiye ve memura bir şey vermek zorundadır. Herkes tüm siyasi partilerde planlarını ona göre yapmak zorundadırlar. Üç kuruşa beş köfte dönemi bitmiştir.

          Ekmek aslanın ağzında değil midesindedir. Ona göre hareket etmek herkesin menfaatine olacaktır. Ne demişler ne verirsen elin ile o gelir senin ile.

Allaha emanet olun. Selam ve dua ile.

YORUM EKLE