Av sporu

24 Ağustos’ta şehrimiz avcıları az sezonunu açacaklar. Hayırlı sezon olsun. Kazasız belasız sezonlarınız geçsin. Bunu bir spor olarak düşünmek lazım. Kurallara, kaidelere uyarak yapılmasını her avcı da iyi bilmeli.

Avcı kardeşlerim, bende bu sporu yaptım. Şehrimiz avlanmaya müsait güzel bir yer. Üveyik, bıldırcın ve havaların soğumasıyla çulluk ve ördek avları yer olarak da tanınır.

Keklik deyince üzüntülerimiz var. Eski avcılar anlatır dururlar. Bu kuşta şehrimizde varken bugün üzülerek söylüyor ve yazıyoruz. Artık keklik yok. Türkiye genelinde de azalma gösteriyor. Bilinçsiz avlanma, tarım ilaçlarıyla çok kuşlar heba oluyor. Hele bazı avcıları Facebook attıkları katliama dönüşen resimleri görünce kahroluyoruz.

Avcılığın çok güzel özellikleri var. Vücudun dinç kalması, doğanın güzelliklerini seyretmek ve yaşamak ayrıca avcıların hayvan sevgisi. Bunu söylerken köpeksiz avcı düşünülemez. Avcılarda köpeklerini iyi yetiştirerek hayvan sevgilerini de ortaya koyarlar.

Av meralarında yenilen yemeklerin tadı başka olur. Tabiatın güzellikleriyle her yenilenden lezzet alınır. Ateş yakıldığı zaman muhakkak söndürülmelidir. Yenilen yemekten sonra etraf toplanarak doğa temizliği yapılmalıdır. Ortak zevklerde de yardımlarla yenilen ve içilenlerde hiç unutulmaz.

Gelelim kötü işleri yapanlara. Doğan, şahin, atmaca, baykuş gibi tabiata yardım eden kuşlar yenmediği gibi asla vurulmamalıdır. Boşa silahlar atılmamalıdır. Bu hayvanlar tabiata zarar veren hayvanları avlarlar. Tabiatta dengeyi sağlamaya çalışırlar.

Tape bu asla av sporuna yakışmayan avlanma şeklidir. Bunu yazarken bile utanıyorum. Gezeceksiniz, yorulacaksınız. Hayvanlara kaçış hakkı tanıyacaksınız. Otomatik tüfeklerle her tarafı harap alanına çevirmeyeceksiniz. Tape kurup hayvanları kandırıp sayılardan fazla katliama dönecek şekilde aslan avlanmayın. Bu avcılık değildir. Avcılık sporunu karalamadır. Sezonunuz iyi geçsin avcı kardeşlerim. Tabiata sahip çıkma sizlerin ellerinizde ve kalbinizde olan bir durumdur.

YORUM EKLE

banner7

banner6