Av sporu

Yıllarca kurallara ve kaidelere uyarak av sporunu yaptık. Her şeyin bırakma zamanı var dedik. Bizlerde artık arkadaşlarımızla derneklerde gruplar olarak av raporlarını dinleyerek evlerimize dönüyoruz.

Bıraktıktan sonra da av sporundan dolayı köpek sevgisi devam ediyor. Sağdık, görevlerini yapan köpeklerden dolayı hayvan sevgisi yüksek noktalara ulaştı. Sokak hayvanlarına sevgimizi devam ettiriyoruz.

Avcılardan aldığımız raporlar maalesef pek iyi değil. Çeşitli nedenlerden dolayı av hayvanlarında azalmaları dinleyip üzülüyoruz.

Her yıl gazetemde av sezonu açılırken bazı bilgilerimi avcılara yazarak onları hem uyarmak hem de kurallar dahilinde avlanmalarını tavsiye ederim. Şuan nesillerin azaldığından bahsediliyor. Demek ki bundan sonraki nesiller bu sporu nasıl yapacaklar bunu düşünmek lazım. Öyle bir hale gelindi ki av spor değil mi diye konuşmalar yapılıyor? Spor haline gelinmesi için kurallara uyulmasını her avcı kafasına iyi yerleştirmeli.

Güzel Adapazarımız av sporuna yatkın bir bölgedir. Üveyik, bıldırcın, ördek, çulluk gibi avlar yapmaya alanlar vardır. Yeter ki sayısal rakamlara uyulsun. Önümüzdeki yıllarda bazı göç kuşların geri gelmeleri hesaplansın.

Şimdi bilinçsiz avlardan ve bazı ateş edilmeyecek hayvanlardan bahsetmek isterim. Son zamanlarda kasetler kullanılıyor. Böyle bilinçsizce sayıları yüksek şekilde adeta vurup sonu katliam diyebileceğimiz bu kötü sözleri duyuyoruz. Karadeniz sahillerine başlatan Bıldırcınları yaygın şekilde sahil kumuna düşer. Ne yazık ki burada avlanırlar. Bu yasağa uymak gerekir.

Birde tabiata faydalı kuşların avcılar tarafından bilinçsizce vurulmalıdır. Doğan, şahin, atmaca, güvercin ve baykuş gibi kuşlara ateş etmek hiçbir avcıya yakışmaz. Böyle kuşlar tarladaki ziraata zarar veren kötü hayvanları avlarlar. Tabiatın dengelerine faydaları olurlar.

Bu güzel şehrin avcıları örnek sporunu yapmak her avcıya yakışır. Katliam aleti teybi satanlara ve bunları yapan işyerlerine ağır cezalar verilmelidir. Sezon tamamlandı.  Önümüzdeki güzel günlere diyelim, kuralları uygulayalım.

YORUM EKLE