Ayhan Akgül

Tanıdığım ve hayranlıkla takip ettiğim en güzel insanlardan biri…

Dalları, olgunlaşmış meyvelerle dopdolu bir değer.

Gönlünü ve ömrünü sadece sanata vakfetmiş.

Bir yetenek gördüğünde, gözleri mutluluktan ışıl- ışıl yanan..

“Gençler!” deyip de başka bir şey demeyen.

Sakarya’nın sanat lokomotifi..

Hem de tek başına… Yalnızca.. Fedaice.. Gönlüyle.. Kimseden bir beklentisi olmadan.. Siyasete bulaşmadan… Kimseye nispet yapmadan.. Bilerek.. Öğreterek.. Ve belki de en önemlisi, yaptığı işi severek yapan..

Yetenekli gençlerin hocası, yardımcısı, abisi, babası…

Hani bir söz vardır; ‘Anlatılmaz, yaşanır!’ Derler ya.. Tam da o türden.. Onu anlatmak, anlatabilmek ne haddimize.. Ne kadar anlatırsanız anlatın, bir şeyleri mutlaka noksan bırakır, ona haksızlık etmiş olursunuz.

Beni anlamanız için SAYBİR’in, her ayın ilk cumartesi günü düzenlediği Şiir Programına katılıp, onun ne kadar özverili ve kaliteli biri olduğunu bizzat görmeniz gerek.

Kendisiyle dost olmanın hazzını yaşayanlardan biri de benim.

Her seferinde ‘Yahu bir insan bu kadar mı kaliteli olur?’ diye sormaktan kendimi alamam..

Baştan söyleyeyim.. Kendisi Konservatuar eğitimi almış bir hoca. Yazarlığı var. Şairliği var. Bestekarlığı var.. Yönetmenliği var.. Daha ne olsun?

Mavi Kelebekler ve Kurtlar Vadisi gibi film ve dizilerde de rol almış.

Kurduğu Ayhan Akgül Medya ile yüzlerce gence klip çekmiş.

Hem de 5 bine yakın klip..  Sağ olsun bize de çok kıymetli klipler çekti.

Uykuya tavizi yok... Stüdyosunda gece gündüz bu işlere zaman ayırıyor.

Devletin ve belediyelerin, kapısında nöbet tutması ve sık- sık; “Bir emriniz var mı?” Diye sorması gereken bir kişilik abidesi..

Tâ 1979 yılında arkadaşlarıyla kurduğu tiyatro ekibi ile uzun yıllar turneler yapmış. Birçok yarışmada Türkiye çapında dereceleri var. Yine Türkiye genelinde 7 edebiyat kuruluşuna üyeliği yanında, yurt dışında katıldığı etkinliklerde de Sakarya’mızı gururlandıran sevgili Ayhan Akgül, Sakarya’da yapılan sanatsal etkinlikleriyle başı çekmeye devam etmektedir. Ekip halinde, Sakaryalı gençlerle yoluna devam eden Ayhan Akgül 95 kişilik ekibiyle "Sakarya’da sanat yapılıyor" dedirtmeye devam ediyor.

AYHAN AKGÜL’ÜN EN BÜYÜK HAYALİ

‘Sanat Merkezi!’ diyor da başka bir şey demiyor.

En büyük hayali Sakarya’da bir Sanat Merkezi kurmakmış.

Ve gerekli çalışmalara da başlamış. Birkaç yer ile anlaşmış.  Bakalım neresi olacak? Diyor. En kısa zaman zarfında Sakarya’da, Sakaryalı gençlerin bir arada olduğu sanat merkezi hayata geçecek, diye de ilave ediyor. Bu onun en büyük hayali imiş.. Başarana kadar da bu hayalinden vazgeçmeyecekmiş...

Sakaryalı gençlerin de arkasında olduğu Ayhan Akgül, er ya da geç, mutlaka ama mutlaka bu projeyi hayata geçireceklerini, bir kez daha vurgulayarak ifade ediyor... Sakarya halkı, gençleri ve belediyeleriyle istişareleri de devam ediyormuş.

Ekrem Yüce Başkanın dikkatine:

Benim aklıma hemen gelen isim Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce Bey oldu. O’nun Kültür ve sanata çok değer verdiğini biliyorum.

Sözüm onadır: Bu adamı bir ziyaret edin Sayın Başkanım. Açın önünü.. Kurulacak bir Sanat Merkezinin, gençlerin topluma kazandırılması için ne kadar değerli olduğunu benden iyi bilirsiniz.

Ayhan Akgül Hocam; siz de hoş görün lütfen. Sanatçı gönlünüzde zerre kadar menfaatlenme arzusu olmadığını biliyoruz.

Bu kadarcık bir yazıyı yazma hakkımızı bize çok görmeyiniz.

Zira tanıdığımız ve hayranlıkla takip ettiğimiz en güzel insanlardan biri olduğunuzu, gıyabınızda da her zaman dile getirenlerdeniz…

Maksadımız Sakarya’nın kazanması.

Sanatın değerini bilenlere selam olsun.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ayhan  akgül
ayhan akgül - 1 ay Önce

Değerli hocam bilirim sanat için çabalarını ve yaptıklarının yakın takipcinim
beni böylesine onure eden köşe yazın beni dahada kamcıladı hele hele bunları senden duymak ayrı bir onur
verdiğin emekler için sonsuz teşekkür ederim hocam
kocaman yüregine sevgiler saygılar iyiki varsın sakaryada yapılan yapılacak olan tüm
oluşumlarda katkıların herkes ce bilinir bu konuda da yine yanımızda ve yakınımızda olman güç veriyor bilesin sevgiler saygılar