Aynı yanlışlar artık tekrarlanmasın!

1.Lig’den düştükten sonra tarihinin en kötü dönemlerini geçiren Sakaryaspor 5 Milyonluk borcu ödeyebilmek için yıllarca süründü. 2015 yılında dönemin bakanı Ayşenur İslam’ın fitili ateşlemesi ve ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakaryalı iş adamı Orhan Kocabıyık’tan destek alarak 5 Milyonluk transfer borcu ödendi.

Tabi bu borç ödenene kadar Sakaryaspor çok kötü süreçlerden geçti. Kapanmanın eşiğinde geldik, amatör kümenin kapısından döndük!

5 Milyonluk borç ödenip transfer tahtası açıldıktan sonra defalarca bu kulübün bir daha borçlandırılmaması adına yazılar yazdık. Fakat biz yazdık, biz okuduk!

Selahattin Aydın başkanlığındaki yönetimden Sakaryaspor’u sıfır borç ve artı para ile devralan İsmail Gürses iki sezonda Sakaryaspor’u yeni bir borç batağına sürükledi. 2.Lig ve 3.Ligin piyasa şartlarının çok üzerinde yapılan pahalı transferler, sözleşmelerdeki ekstra maddeler ile Sakaryaspor Kulübü futbolcuların kucağına bırakıldı!

İki sezonda İsmail Gürses’in transfere harcadığı para 20-25 Milyon civarında. İki sezonda 20-25 Milyon harcayan Gürses, aldığı futbolcuların paralarını ödemedi ve 3.5 Milyon borç bırakarak transferin yeniden kapanmasına neden oldu.

İsmail Gürses yönetiminde görev alan Cevat Ekşi, Cumhur Genç ve Hüseyin Aydınlı üçlüsü 2018-2019 sezonuna yeni yönetim kurarak görevi devraldı. Gürses’ten kalan borçlar Cevat Ekşi yönetimini de zorladı. Fakat kendi dönemlerinde borç bırakmayacağının sözünü veren yöneticiler bu sözünü tutmadı ve 3.5 Milyon borcun üzerine yaklaşık vergi ve SGK dahil 3 Milyon daha borç yükü ekledi.

Yeni sezona başlamadan 4 Milyon 400 bin TL transfer borcu, 1.5 Milyon TL’de Vergi ve SGK borcu ile karşı karşıya kalındı. “Transferi açacağız” diyerek göreve gelen İbrahim Nalbant kurduğu yönetimde para dengesini sağlayamadı ve tek başına transferin açamayacağı anlaşıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin devreye girmesiyle son iki yönetimin bıraktığı enkaz bir kez daha temizlendi. Ve bu borçta kolay ödenmedi. Çok sancılı geçen bir sürecin ardından şehirde el ele ele verilerek Sakaryaspor’un borcu temizlendi.

Sakaryaspor yıllardır yanlış kişiler tarafından yönetilmenin cezasını çekiyor. Artık yönetimlerin şehrin tek markası Sakaryaspor’a zarar vermesine izin vermemeliyiz. Sürekli aynı yanlışlar yapılıyor. O yüzden acilen Sakaryaspor’un denetim mekanizmasının kurulması gerekiyor. Acilen Sakaryaspor’un kendi ayakları üzerinde durabilecek yapının inşa edilmesi gerekiyor!

Kulübe giren paranın, çıkan paranın, harcanan paranın artık kontrol altına alınması ve şeffaf olunması şart. Bu sistem değişmediği sürece Sakaryaspor bedel ödemeye devam eder!

Son olarak transferin açılmasında emeği geçen herkesi kutluyorum…

YORUM EKLE