Azerbaycan'ın yanındayız 

TÜRKAV Şube Başkanı Recai Ciran, Ermenistan tarafından Azerbaycan’ın Tovuz bölgesinde yapılan saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Karabağ Azerbaycan’ındır ve Türk toprağıdır” dedi

sakaryayenihaber.com -

Azerbaycan-Türkiye Kardeşlik Topluluğu ve Türkiye Kamu Çalışanları Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) tarafından dün, Demokrasi Meydanı’nda Cuma Namazı sonrasında Ermenistan silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan’ın Tovuz bölgesinde yaptığı provakasyon saldırılarını kınamak ve askerlerimize destek amaçlı basın açıklaması yaptı.

AÇIKLAMAYI CİRAN YAPTI 

Açıklamayı TÜRKAV Şube Başkanı Recai Ciran yaptı. Ciran yaptığı açıklamada, “1987 yılının sonlarından itibaren Ermenistan açıkça Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesi topraklarına hak iddia etmiştir. Hem taarihi Batı Azerbaycan hem de Dağlık Karabağ bölgesinin Azerbaycan Cumhuriyeti’nden tek taraflı biçimde ayrılmasının sağlanması amacıyla Ermenistan topluluğu tarafından yasadışı kararlar kabul edilmiş, Ermenistan işgal ve soykırımlar ile Azerbaycan’ın topraklarını ele geçirmiş ve vahşi saldırılarını bugüne kadar devam ettirmiştir” dedi. 

“DÜNYA HAKSIZLIĞA SESSİZ KALIYOR”

Ermenistan tarafından yapılan saldırıda dünyanın haksızlığa karşı sessiz kaldığını vurgulayan Ciran, “Hiçbir hukuk kuralını saymayan, yapılan anlaşmayı defalarca saldırganlıkla aşan Ermenistan en son 12 Temmuz’da Azerbeycan’ımızın sınır hatlarında özellikle de Tovuz ilinde bir saldırı gerçekleştirmiştir. Saldırıda Tüm General Polat Kaşimov, 12 askerimiz ve 1 sivil vatandaşımız şehit olmuştur. Yukarı Karabağ’ın işgalinden beri bu bölgede süren gerginliğin Ermenistan’ın pervasız ve sistematik saldırıları sebebiyle çatışmaya dönüşmesinden dolayı endişeliyiz” diye konuştu. 

“AMAÇ BÖLGEDE YENİ ÇATIŞMA ALANI ÇIKARMAK”

Saldırı amacının provokatif bir yaklaşımla hem Yukarı Karabağ sorunun çözümü ile ilgili süreci tıkamak hem de bölgede yeni çatışma alanlarının ortaya çıkarmak olduğunu söyleyen Ciran, “Uluslararası hukuk kararlarını çiğneyen ve ateşkeş ortamını bozan bu çirkin saldırıları şiddetle kınıyor ve dünya birliğini bu duruma artık daha fazla sessiz kalmamaya çağırıyoruz. Tüm imkanlarımızla Azerbaycan’ın yanında yer alacağız. Başta Karabağ olmak üzere Hocalı ve son olarak Tovuz’daki şehitlerin haklı sesi olmaya çalışacağız” şeklinde konuştu. 

TÜRK DÜŞMANLARINA SESLENDİ

Türk düşmanlarına seslenen Ciran, “Karabağ Azerbaycan’ındır ve Türk toprağıdır. Türk’ün şanlı tarihi Türk düşmanlarının kabusudur. Türk’e biçilen kefen tarihin derinliklerinden gelen kin ve nefretin yansımasıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün akıllara ve yüreklere kazınan değerli cümlesiyle bitirmek istiyorum: “Azerbaycan’ın kederi kederimiz, sevinci sevincimizdir” İki devlet bir millet, seninleyiz Azerbaycan. Ne Mutlu Türk’üm Diyene” ifadelerini kullandı. Serkan OK

YORUM EKLE