Azerbaycan...

Kaç gündür bombalanıyor? Neden müdahale edilmiyor?

Suriye’nin İdlip, Afrin veya Menbiç kentlerinde BEKA varda kardeş Azerbaycan’ın kentlerinde BEKA yok mu? Beylegan, Terter ve Berde şehirleri vuruldu. Terter, Hızı, Abşero, Mingeçevir ve gence kentlerine de saldırı düzenlendi. Ne bekleniyor? Ne oldu BEKA’ya?

Suriye’de İNSANLIK söz konusu da Azerbaycan da değil mi? Azeri kardeşlerimizin Suriyeliler kadar değeri yok mu?

Diye kafamızda ki soruları İNSANLIK namına sorduktan sonra gelelim ERMENİSTAN’ın İNSANLIK SUÇU işleyen saldırılarına. Daha doğrusu bu cürete nasıl ulaştıklarına.

Önce ERMENİSTAN AÇILIMI…

Soralım bakalım… Ortada Ermenistan’ın yaptığı KARABAĞ KATLİAMI gibi son elli yılın en büyük katliamlarından biri varken 2008-2009’lu yıllarda neden ERMENİSTAN AÇILIMI yapıldı?

Hatırlar mısınız? O zamanlar ABD’li üst düzey heyetler ülkemize gelmiş ve dönemin Cumhurbaşkanı ABDULLAH GÜL ve yine dönemin Başbakanı RECEP TAYYİP ERDOĞAN ile görüşmeler yapmıştı. Bizim üst düzey heyetlerimiz de ABD’ye gitmiş karşı üst düzey görüşmeler yapmıştı. Görüşmeler sonucunda da ERMENİSTAN AÇILIMI çıkmıştı.

Açılım kapsamında yüzbinlerce Ermenistan vatandaşı ülkemize gelmiş. Bir kısmı yerleşip iş aş sahibi olmuş. Bir kısmı da Avrupa ülkelerine gitmişti. Tek MİLLET iki DEVLET diyen kardeş AZERBAYCAN bayraklarını Ermenistan ile yapılan milli maçta toplatmıştık. Üstelik Azerbaycan Cumhurbaşkanı ALİYEV’i kovmaktan beter etmiştik. Hatırladık değil mi?

Bakmayın siz sanki ülkeyi MUHALEFET yönetiyormuş gibi ‘’Muhalefet neden sert tepki vermiyor?’’ diye algı operasyonu yapmak isteyen İKTİDARA. İktidar ne yaptı? Özür dilerim. Üstüne düşeni fazlası ile yaptı. Çok sert tepki gösterdi. Kınadı…

Şimdi gelelim Ermenistan’ın çoluk çocuk demeden sivilleri öldüren kalleş saldırılarına…

Ermenistan’ın yaptığı ALÇAKLIK…

Ermenistan’ın yaptığı İNSANLIK SUÇU…

Başta Ermenistan yöneticileri olmak üzere buna göz yuman ve hatta sadece kınayan tüm güçleri ŞİDDETLE KINIYORUM.

Her ne kadar yaptığı alçakça saldırılarla İNSANLIK SUÇUNU Ermenistan işlese de ona yol veren ve KAFKASLARI düzenleyen Rusya’ya daha doğrusu PUTİN’e de bir bakmak lazım.

Ne yapıyor Putin?

1994-99 yılları perde arkasından olmak üzere bugüne kadar Rusya’yı ve dünyayı yönetmekte olan Putin Ortadoğu’dan sonra Kafkaslarda da sazı eline almış istediği gibi çalıyor.

Ne demek istediğimi iki başlıkta açıklayayım.

 

Birincisi…

‘’ ESAT’a sahip çıktım. ABD’nin ESAT’ı devirip SURİYE’yi tamamı ile işgal etmesini önledim. Kısacası Ortadoğu’yu kontrol altına aldım…’’ diyor.

İkincisi…

‘’ MİNSK gurubunun başta Eş Başkanları ABD ve FRANSA olmak üzere diğer üyelerine siz kimsiniz? Kafkasya’da oyun kurucu benim. Beni izlemeye devam edin…’’ diyor.

Bu kapsamda ülkeye yönetenlere bir çift lafım olacak.

Dış politikayı öyle yandaş monşerlerle idare etmeye kalkarsanız hem Suriye’de hem de Azerbaycan’da insiyatif başkalarında olur. Ve bugün olduğu gibi hem Ortadoğu hem de Kafkas bataklığında çırpınır dururuz.

Çözüm önerime gelince…

Ülkeler arasında ezeli düşmanlık veya bir başka deyişle ebedi dostluklar olmaz. Ülke çıkarları neyi gerektiriyorsa o yapılmalı.

Bu kapsamda;

1 – Askeri harcamalarla birlikte neredeyse 100 Milyar Dolara mal olan SURİYE POLİTİKASINDAN vazgeçilmeli.

2 – Kendi çıkarları doğrultusunda ABD’nin de çok istediği o KANAL İSTANBUL PROJESİNDEN vazgeçilmeli.

3 – RUSYA ile masaya oturup doğalgaz ve petrol ticaretini uygun fiyatlara çekme karşılığı yani karşılıklı çıkarlar doğrultusunda özel bir BOĞAZLAR sözleşmesi yapılmalı.

Yazımı KARDEŞ AZERBAYCAN’a bir mesajla bitirmek istiyorum.

Sadece yanında 82 milyon kardeşin yok. 500 milyonluk TÜRK DÜNYASI var.  

Sonsuza kadar yanındayız…

Saygılarımla,

Sinan Ulusinan

20 Ekim 2020

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emel Altay
Emel Altay - 4 ay Önce

Her cümlesine katılıyorum ve çoj üzülüyorum

Seyhan
Seyhan - 4 ay Önce

Güzel yazıyorsun Arkadaşım.Kalemine sağlık.

Tevfik Ali Tokya
Tevfik Ali Tokya - 2 ay Önce

Azeri değil Azeri Türkü Azerbaycan Türkü. Bunu artık meydana çıkıp avaz avaz mi ilan etsek. Bi türlü yerleşemedi kafalara. Sonradan olmuyo ilk elden doğru öğrenmek lazım. Değiştirmek çok zor.