Başarı

Siz başardıkça en sevdiğiniz kişiler çok ağır kelimelerle karşınıza çıkabiliyor. Kötü niyetli olanları saymazsak, size en değer veren ve başarılı olmanızı gerçekten isteyen, size güç katmaya çalışan kişiler de sizi kaybetme pahasına içinizdeki azmi çıkartmaya çalışıp size duymak istemediğiniz gerçekleri söyleyebilir. O gerçekler çıkmayı hayal ettiğimiz basamaklar, başarılar. Şimdi kızıp kaçacak mıyız o kişilerden, yoksa ne kadar çok başardığımızı düşünsekte onların sözlerini dinleyecek miyiz?

Alanında başarılı ve hayattaki tecrübelerini paylaşmak isteyen kişilerden söz ediyorum. Vurduğu yerde gül bitiren, her zaman vur da bir yol daha kat edebileyim diyebildiğimiz. İnşallah sizin de hayatınızda böyle kişiler vardır. Eğer hayatta bir şeyler başardıysam, bana en çok kızan kişiler sayesinde derim. Fazlaca ezildiğimi düşündüğüm zamanlarda, her zaman yaptığımın daha iyisini yaptım bu kişiler sayesinde. Çok konuştum, çok kişiyle tanıştım, herkesle iletişime geçmeye başladım.

Başarılı olarak tanımladığımız herkes geçmişte çok fazla çalışarak bu günlere geldi. Başarının sırrı olarak nitelendirilecek bir kavram varsa bu da azim, devamlı çalışmadır. Ne yapmamızdan çok neden yapmamız gerektiğine odaklanırsak, yaptığımız işin amacını daha iyi anlayabiliriz. Hiç bir zaman boşuna çalıştığımızı düşünmemek gerekir. En son yapacağınız iş ile ilk yaptığınız arasında mutlaka bir bağ, etki, enerji tecrübeleri vardır. Bunlar her alanda işimize yarayacaktır. Bu sebeple yapacağımız iş ne olursa olsun, yeni bir işte asla başarısız olacağımızı düşünmeden en iyiyi hedeflemeliyiz.

Alan o kadar çok ki bence başarı zirvesi diye bir şey yok. Her ne iş yapıyorsak başarılı olmak için sadece çok çalışmak ve nasıl çalışacağını bilmekten geçiyor.

Başarılı olunca ne olacağı bir de ilgilendiğim, zenginlik mi istiyorum? Ya da mükemmel bir ilişki mi? Meşhur olmak mı?

Tek bildiğim çok çalışınca hepsine sahip olabileceğim. Yani hayat keyif alanımızdan uzaklaşıpta kendimizi bir disipline soktuğumuzda, üretmeye başladığımız süreçte bize her şeyi sunuyor.

Hayatımızı başkalarının ne istediğine göre değil, kendi isteklerimize göre şekillendirmeli, hedefimizi çizmeliyiz. Heyecan ve mutluluğumuzu mutlaka yaşamalı ve her zaman çok çalışmalıyız. Çok çalışmak zor değil. Çok keyifli.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erkan ŞAHİN
Erkan ŞAHİN - 4 ay Önce

"Başarı" çetin ve yorucu bir hedeftir. Ona ulaşmak için mücadele etmek tüm zorluklara göğüs germek gerekir. İşte bu yazı bizlere, "Başarı Nirvanası"na ulaşmak için izlememiz gereken yolları en ince ayrıntısına kadar açıklıyor. Ve bunu yaparken, kavramsal kargaşa içerisinde okuru boğmuyor. En yalın haliyle, başarı denen çelik kapının anahtarı avucumuza düşüveriyor. Bizlere kilidi çevirip onun muazzam seyrine dalmak düşüyor. Her zaman doğru konuyu en doğru şekilde ele alan yazar, bu geleneğini sürdürmeye devam ediyor. Samuel Backett'ın: "Hep denedin. Hep yenildin. Olsun. Yine dene. Yine yenil. Daha iyi yenil." sözünü yeniden akıllara getiren bu makalenin, okuyan herkes için şaşmaz bir pusula olacağı inancını taşıyorum.