Başkan İmamoğlu neler demiş neler?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fransa’nın Strasburg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde, İstanbul seçim sonuçlarının tüm dünya için son derece açık, öğretici ve ilham verici olduğunu söylemiş.

“Seçimle gelenin, seçimle gitmediği yerde ne demokrasi olur ne de hukukun üstünlüğü kalır. Vatandaşın seçme ve seçilme hakkını özgürce kullanmasının önüne engeller çıkarmak, demokrasi dışı arayışlar içindeki kesimleri güçlendirmekten başka bir işe de yaramaz” demiş.

“16 Milyonun Selamını Getirdim!’’
İmamoğlu, katılımcıları: “Sizlere, 96. yılını kutlayan Cumhuriyet’imizin ve demokrasimizin yıl dönümünde, halkımızın selamlarını getirdim. Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarına başkentlik yapmış, 120 imparator, kral ve sultana ev sahipliği yapan tek şehir olan, üç büyük medeniyetin beşiği, iki kıtayı birleştiren ve üç büyük dinin kutsal emanetlerine sahip çıkan, eşsiz ve büyüleyici görünümü ile dünyanın önemli merkezlerinden İstanbul’un belediye başkanı olarak 16 milyonluk İstanbul halkının selamlarını sizlerle ve tüm kardeş halklarla paylaşarak konuşmama başlamak istiyorum” sözleriyle selamlamış..

“Kendi Evimde Gibiyim!”
“Burada, bu salonda ve sizlerin arasında kendimi tümden evimde hissediyorum” diyen İmamoğlu, “Çünkü her şeyden önce benim ülkem Avrupa Konseyi’nin kurucu üyelerinden biri. Avrupa Yerel Yönetimler Konferansı, Türk parlamenter Ziyad Ebüzziya’nın 1953 senesinde hazırladığı rapor ve öneri sonrasında 12 Ocak 1957’de kuruldu. O yüzden kendimi tam anlamıyla evimde hissediyorum. Kendimi evimde hissetmemin bir diğer nedeni de ortak değerimiz olan demokrasi ve demokratik süreçlere olan inançtır” ifadesini kullanmış.

“İktidara Teşekkür”

İmamoğlu Konuşmasında, ayrıca Ak Parti İktidarına teşekkür de etmiş.

31 Mart ve 23 Haziran seçimlerine değinen İmamoğlu, “Bu yıl 16 milyon İstanbullu, Türkiye siyasetinde pek çok dinamiği değiştirecek bir demokrasi iradesi ortaya koymuştur. Türkiye’deki iktidarın davetiyle, Kongre, hem 31 Mart’ta tüm ülkede hem de 23 Haziran’da İstanbul’da tekrarlanan seçimlerde izleme görevi yerine getirmiştir. Raporda da geçtiği gibi bu, Kongre’nin Türkiye’deki yerel seçimleri gözlemlediği ilk seçimdir. Ankara’nın olgunluk göstererek her iki seçime gözlemci olmak üzere Kongre’yi Türkiye’ye davet etmesi memnuniyet vericidir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti hükümetine teşekkürlerimi sunmak isterim” diyerek, memnuniyetini dile getirmiş.

Biliyorum, sizler de benim gibi, böylesine güzel bir barış diline çoktandır hasret idiniz..

TEBRİK;

NOT: 1- Fatma ve Yunus Çorbacıoğlu’nun kızı MELİKE ile Semiha ve Hasan Ali Çelik’in oğlu EMRULLAH 03 Kasım 2019 Pazar günü..

NOT: 2- Melek ve Cemil Madenci ile Ayşe ve Özcan Gündoğdu’nun evlatları Yasemin ile Hüseyin 02 Kasım 2019 Cumartesi günü evleniyorlar..

Aileleri tebrik ediyor, yeğenlerime iki cihan saadetleri diliyorum. (Ö.E.)
 

YORUM EKLE

banner7

banner6