Başkanların bir yılı geride kaldı

Yerel seçimlerin üstünden tam bir yıl geçti. Pek çok belediye başkanı göreve geldiğinde ilk yıl yaptıkları ile anılır. “Gelir gelmez şunu yaptı” denen süre ilk bir yıldır.

Sakarya’da Büyükşehir Belediye Başkanı başta olmak üzere pek çok belediye başkanı değişti. Her belediye başkanına bir yıllık zaman kredisi de tanınır. Adamın tebrikleri kabul etmesi birkaç ay sürüyor. İade-i ziyaretler, kurum personelini tanıma, yeni görevlendirmeler ve birim amirleri ile yeni atamalar, başkan yardımcılarının yetki ve sorumluluklarının tespiti ve bu arada gelen vatandaş taleplerinin değerlendirilmesi… Bu arada hizmet edilmesi.

Zor iş tabi.

Ama bir yıllık süre de az değil. Bu süre içinde kurumunu tanıyamayan ve sorunsuz idare edemeyen adama yeni bir kredi de tanınmaz.

Belediye meclisleri ertelendiği için bir yıllık faaliyet raporlarının okunması da ertelenmiş oldu. Böyle olunca yapılan faaliyetlerin resmi olarak duyrulması söz konusu olmayacak. En azından meclis bu konuda oylama yapmayacak.

Da belediye başkanlarının hazırladıkları faaliyet raporlarını basın aracılığı ile servis etmesine engel yok.

Bu şekilde en azından faaliyetler hakkında da planlamalar hakkında da bilgi sahibi olmuş oluruz.

Göreve geldiğiniz tam bir yıl olduğuna göre bir yıllık muhasebeyi yapmanın da tam vaktidir.

Bekleriz.

1 Nisan şakası olsa

Çok sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Gülümsemeye hele kahkaha atmaya gerçekten ihtiyacımız var. Şimdiye kadar yapılan tüm 1 Nisan şakalarına tepki göstermiş bir kardeşiniz olarak söylüyorum: Bugün biri çıkıp bugüne kadar yaşananların hepsinin 1 Nisan şakası olduğunu söylese onu alnından öperim.

Gün yüzü hariç

Altı yüzlü zar gördük.

İki yüzlü insan gördük.

Paranın tura yüzünü gördük.

Yüz görümlüğü gördük.

Yüzsüz insan gördük.

Kısacası gün yüzü hariç tüm yüzleri gördük.

Doğru maske kullanımı

İlçede az da olsa maske kullanan insanlar görülmeye başlandı. Ancak maske kullanımı konusunda bilinçlenmek de lazım. Bazı kişiler maske kullanırken ağızlarını açıyor, yiyecek, içecek tükettikten sonra aynı maskeyi yeniden kullanıyor. Maske çıkarıldıktan sonra yeniden kullanılmamalı. Yeniden takılan maskenin bir faydası olmadığı gibi ellenmesi durumunda eldeki mikrop ve virüslerin solunum yolu ile vücuda girmesine imkan sağlıyor. Onun için maskelerin bir defa kullanılması gerektiği unutulmamalı.

Yaşlılar kendine zarar veriyor

65 yaşın üstündekileri dışarıda görünce bir kısım vatandaşta öfke oluşuyor. Sanki yaşlılar virüs saçıyor gibi bir algı var. Bu külliyen yanlış. Virüs taşıma konusunda hepimiz aynı potansiyeldeyiz. Yaşlıların direnci düşük. Yani yaşlıların sokağa çıkmasının bize değil kendilerine zararı var.

Önce konuyu doğru anlamak lazım.

Öfkelenmeye de yer aramayalım.

HECATİ: Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha az ihtiyacımız olan şu günlerde birbirimizden ayrı duralım.

YORUM EKLE