Bayram arası

Bu günlerde yollar erken kapandı. Bayramın Perşembe gününden itibaren başlayacak olması, geçen Cuma gününden itibaren yollardaki yoğunluğu artırdı.

Aylardır evinde, şehirlerde hapsolan insanlar, bayram tatili ile yıllık tatillerini birleştirip yeşile maviye, köye, plaja koştular.

Bu hafta sonu çocukları ailenin tüm fertleriyle buluşacak. Babaanneler, dedeler, nineler sevinecek. Köy yerleri insan dolacak, kuzenler birbiriyle oyun oynayacak. Kaynaşmalar olacak, tanışmalar olacak. Aile fertlerinin bir araya geldiği bu dönemde dünyanın en mutlu varlıkları çocuklardır.

Kendilerinin ne kadar çok sevildiğini ne kadar çok insan tarafından korunduğunu hissederler. Kendi kanlarından, kendi yaşlarında birçok kuzenleri, akrabaları olduklarını öğrendikleri için bir farklı gurur yaşarlar.  Şehir mahallesindeki yalnızlıklarını, okul bahçesindeki ayıları unuturlar. Hediyeler, oyunlar, köy sokaklarındaki özgürlük parayla satın alınmaz ve Disney dünyasında yaşanmaz.

Kanada’ya gitmeyi düşünüyorsanız, bu konu en çok üzerinde durmanız gereken sorundur. Çocuklarımın ikisini Kanada’da büyüttüm, ikisini Türkiye’de büyütüyorum, ne dediğimin farkındayım. Çok zor bir karar. Annenin ve babanın atması gereken en zor adım, çocukları bu ortamdan kopartıp, yalnızlığa koşmaktır.

Geleneklerin farklı olduğu, dostun ve akrabanın olmadığı yeni bir dünyadır Kanada. On yıl kapı komşusu olup hiç selamlaşmamaktır Kanada. Camilerin tarikatlara göre bölüşüldüğü veya Pakistanlıların sahibi olduğu yerlerdir Kanada. Derneklerden birisine üye iseniz, kısa bir bayramlaşma merasimi ile geçiştirilen bir gelenektir Kanada. Çocukların dedelerini, akrabalarını, geleneklerini ve milli duygularını unuttukları yeni bir yurttur Kanada.

Biz göçebe bir kabileyiz, her yere çabuk uyum sağlar, yaşama devam ederiz. John Smith adında bir Türk ile karşılaşınca şaşırmayız. Çocuklarımızın adını Alex, Simon, Jason koymakta da bir sorun görmeyiz. Ben bilginiz olsun diye yazıyorum bütün bunları, karar sizin.

Bayramda Kanada hakkında bu kadar bilgi yeter.

Mutlu, huzurlu ve sağlığınız yerinde bir bayram haftası diliyorum.

Büyüklerinize mutluluk getirin ama ne olur onlara “virüs” hediye etmeyin. Dikkatli olun.

Sağlıcakla kalın.   

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özcan Öner
Özcan Öner - 2 hafta Önce

Bazı yorumlarınıza katılamıyorum

Turan
Turan @Özcan Öner - 2 hafta Önce

Sayın Özcan, her yorumuma katılsanız hayat çekilmez olurdu. Bunlar benim düşüncelerim, sizlerinkini de bilmekten mutluluk duyarım.