Bayramımız kutlu oldu

Bayramımız kutlu oldu
95 yıldır, her 29 ekim günü, ‘’cumhuriyet bayramınız kutlu olsun.’’ diye, tebrik mesajları gönderiyorduk sağa sola… ancak ‘’tam bağımsızlık’’ anlaşıyla kurulan cumhuriyet, 95 yıl boyunca, ne yazık ki tam bağımsız olmadı, olamadı. Suçlu, vardır ya da yoktur. Savaş ile kazanılıp, uğruna sayısız can verilen bir ülke, masada kaybetti ya da o günün şartlarına göre, en iyi cumhuriyet, bu şekilde idi. O günün şartlarına, o günün siyasi liderlerine, tek bir laf etmem, edemem. Çünkü o dönemi okusam da, o dönemi yaşamadım. Ben bu ülke için, kıl kadar iyilik yapana bin dua, bu ülkenin kimliğine, ruhuna, inancına, özüne, kıl kadar ihanet eden kişilere de, bin beddua eder geçerim. 
Lakin 96 yıl önce, 29 ekim 1923 günü ilan edilen cumhuriyet, bir rejim, bir yönetim şekli ise, bu cumhuriyet metnini, Allah değil, bir kul kaleme almış ise ve ben hala, bu cumhuriyet ile yönetiliyorsam, bu cumhuriyet ile ilgili, bir kaç söz etmeye hakkim da var, özgürlüğüm de… 
Bir kaç hafta önce de dediğim gibi, cumhuriyeti, yerli ve milli birileri değil de, sanki küresel gücün gölgesine olan, batı kültürüne sempati duyar iken, Osmanlı kültürüne de öfke duyan birileri kurdu. Kimse yanlış anlamasın ya da anlasın. Derdim, o dönemin yöneticileri ya da o siyasi aklı değildir ve olamaz. Ancak cumhuriyetin kurulması, İslam değerlerine, İslam kültürüne neşter iken, batı değerleri ve batı kültürüne güçlü bir umuttur. 
Mesela, kendine göre kanunlar üretemeyip ya da Osmanlı kanunlarına burun büküp, Fransa’ya dönmek, batıya umuttur. Okumaya, sağ taraftan başladığımız, Osmanlı alfabesini bir gecede yasaklayıp, okumaya sol taraftan lakin alfabesini getirmek, batıya umuttur. Bu ülkenin, haftalık tatil günü, İslam alemi için, mübarek cuma iken, cumhuriyet ile birlikte, tatil gününün pazara, yani Yahudilerin kutsal gününe çekilmesi, bu ülkeye ihanet, batıya umuttur. Yüz yıllar boyunca, camii olan Ayasofya’dan ezan sesini kesip, müze olarak tanınması, sadece batıya değil, haçlı zihniyetine de, koca bir umuttur. Sahada, koca bir ülke kazanmışız ama, o ülkenin özünü, sözünü, ruhunu ve hatta özgürlüğünü, masada kaybetmişiz. 
Lakin şimdi… cumhuriyetimizin 96. Yaşını kutladiğımız bugün, Türkiye, çizilen sınırlara mahkum olan değil, tek başına, tüm dünyanın itirazına, öfkesine rağmen, hür iradesiyle, kendine sınır çizen bir ülke. Türkiye, istediğini önce masaya koyan, masada olanlardan net tavır göremeyince, masadan kalkıp, sahada gücünü gösterince, başta Amerika olmak, tüm dünyayı dize getiren bir ülke. Türkiye, yaptığı barış pınarı harekatıyla, hem sınırlarını temizleyen, hem de, terör örgütlerin patronunun, Amerika, Almanya, Avrupa birliği olduğunu, tüm dünyaya gösteren bir ülke. 
Bu yüzden biz, Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün; “Türkiye cumhuriyeti, ilalebet payidar kalacak.’’ sözünün, canlanmış halini yaşıyoruz. Bu yüzden, bugün ben, ‘’kutlu olsun’’ değil, ‘’cumhuriyet bayramımız kutlu oldu.’’ diye haykırıyorum. Sevinin çocuklar, gençler, yaşlılar, tam bağımsızlık yolunda, emin adımlar ile yürüyoruz. Bir şükre, bin şükür katalım, bayrağımizin gölgesini dünya görüyor. Ve yeniden dirilin, çünkü bayramımız, 96 yıl sonra kutlu oldu.  
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah canlı
Abdullah canlı - 9 ay Önce

Güzel bir yazı olmuş fakat redakte edilmeden yayınlanmış gibi. Eksik ve hatalı kelime ve cümleler var.

Mahmut okuyan
Mahmut okuyan - 9 ay Önce

Tespitlerine candan katılıyorum on numara kalemin keskin olsun kutluyorum

metin çevik
metin çevik @Mahmut okuyan - 9 ay Önce

tebrik ediyorum sizi

Melahat balkaya
Melahat balkaya - 9 ay Önce

Tebrik ederim ömer cim.tamda bizim görüş ve düşüncelerimizi kaleme dökmüşsün. Eline yüreğine emeğine sağlık seni seviyoruz.gözlerinden öperim...

Mustafa Öztürk
Mustafa Öztürk - 9 ay Önce

Çok Doğru ve güzel bir tesbit. Kalemine kuvvet kardeşim.

ahmet dönmez
ahmet dönmez - 9 ay Önce

bende bir sakaryalı olarak yazdıklarınıza tamamen katılıyorum sizi tebrik ediyorum