Beşi bir yerde

Her okur biliyor mu, yoksa haberi olmayanlar var mı bu zaferden bilemiyorum…

Kimler yalnızca bir spor müsabakası olarak görmüştür, kimler benim gibi duygulanarak izlemiştir o performansı bilemiyorum…

Güzel haber şu ki: Geçtiğimiz hafta, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Ritmik Cimnastik Avrupa Şampiyonası finalleri düzenlenmişti. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Duygu Doğan, Azra Akıncı, Peri Berker, Nil Karabina ve Eda Asar’dan oluşan – ben bu sporculara beşi bir yerde demeyi tercih ettim- Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı ile ‘3 çember 2 labut’ aletinde Avrupa şampiyonluğu elde etti.

Madalya töreni esnasında yabancı spikerin yorumu beni çok etkiledi, şöyle açıklıyordu bu birinciliği: “Bu bir ilk, hem de ne ilk! Onlar buraya herhangi bir beklenti olmadan geldiler, ama artık herkes bu Türk takımını tanıyor, çünkü onlar Avrupa Şampiyonu ve bu Türkiye tarihindeki ilk ritmik jimnastik başarısı!”

Pek de Avrupalı sayılmadığımız bu dünya düzeninde, böyle farklı olimpik branşlarda Türklerin adının geçmesine aşina olmayan bir yabancıdan gelen bu yorum, bence standart bir yorumdan daha kıymetliydi. A Milli Futbol Takımımız da dünya şampiyonu olsa eminim mutluluktan delirirdik hepimiz. Ama bu şampiyonluk alışılmışın dışındaki her başarı gibi, mutluluktan delirten cinsten değil de, farkındalık yaratan, “Neden olmasın ?” dedirten, hepimizin içinde umut yeşerten cinstendi.

Bu beş altın kız, yalnızca olimpik bir branşın başarılı temsilcileri değil dolayısıyla. Kimsenin adımızın bile geçmesini ummadığı bir alanda şampiyonluk kazanmış olmaları, bunun için ağır fiziki antrenmanlar yapmış olmalarının yanı sıra güçlü bir inanç için motivasyon sağlayabilmiş olduklarını anlatıyor bize ki bence onların yaşı için böylesine kıymetli milli duygulara erişebilmiş olmaları, ülkesinin bayrağını dalgalandırma, ulusal marşını dünyaya dinletebilme isteğini duymuş olmaları, yeni neslin niteliğinden ve maneviyatından şüphe duyduğumuz şu günlerde çok daha büyük alkışı hak ediyor bana kalırsa.

Devamlı bir disiplinin, ciddi bir emeğin ürünü olduğu çok açık olan bu muhteşem performans zaten uzmanlarca ödüllendirilmiş, orasını yorumlamak haddime değil. Benim performans ötesinde yaşadığım ayrıca bir mutluluk, bu şampiyonların birer kadın sporcular oluşunaydı.

Kadın cinayetlerini durdurmak, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya çalışmak, kadına şiddete yerel ve global düzeyde farkındalık yaratmak için özel çaba gösteren bir kadın  olduğumdan olsa gerek, kız çocuklarını yetiştirirken onlara kendilerini ifade alanı yaratabilmiş, tutkularını yeteneklerini keşfedebilmelerine imkan sağlamış, onları hem kişisel hem bedensel gelişimleri adına muazzam bir alan olan spor ile tanıştırıp bu süreçte onları maddi/manevi desteklemiş ve milli sporcu olmalarının önünü açmış ebeveynlerin de bu ülkede yaşıyor olduğunu bilmek, ülkedeki kız çocuklarının geleceğine evhamlanan biri olarak beni gerçekten çok mutlu etti.  

Dilerim o beş altın kızın önünde daha nice başarılar vardır. Ülkem ve şahsım adına kızlarına inanmış, onlara emek vermiş ve böyle bir şampiyonluğa imza atmasına katkı sağlamış o aydın anne babaları takdir ediyorum.

Unutmayalım, şans verilmiş, karşı cinsiyle eşit muamele görmüş, küçümsenmemiş kız çocuklarının sportif ya da akademik başarı yakalamamasının imkanı yok!

Siz de kızlarınıza, en az oğullarınıza inandığınız kadar inanın olur mu?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Seher ciftci
Seher ciftci - 2 ay Önce

Ben kendi kizimi babasiz buyuttum sporcu yaptim bu yazi beni cok etkiledi tesekkurler

Siyami Çatalbas
Siyami Çatalbas - 2 ay Önce

Sevgili Sena kızım ( benim kızımın adı da Sena ) bu başarıda başta federasyon Başkanı ve asbaşkanı kuzenim Derviş Çatalbaş’ın katkılarını es geçmişsiniz.
Derviş kardeşim çok küçük yaştan beri Jimnastik sporu ile uğraşmakta ve sayısız madalya sahibi bir sporcu idi.
Şu anda hem spor salonunda onlarca sporcu yetiştiriyor, hemde federasyon da görev yapmaktadır.
Bu nedenle emeklerinden söz etmemek bir Çatalbaş olarak bizleri üzmüştür.
Gözlerinden öper, başarılarının daim olmasını temenni ederim .

Nesrin Çatalbaş Cığızoğlu
Nesrin Çatalbaş Cığızoğlu - 2 ay Önce

Ülkem ve tüm gençlik ve kadınlarımızla gurur duyuyorum,bizi çok gururlandırdınız,kutluyorum.

Selçuk Çatalbaş
Selçuk Çatalbaş - 2 ay Önce

Berna Hanım,
O Başarıda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum özellikle Jimnastik Ferderasyonu Asbaşkanı Derviş Çatalbaş ı da ayrıca tebrik eder başarılarının devamını dilerim.
Kızlarımız tüm gelecek nesillere ornek olsun.✌

Erdal KAPTAN
Erdal KAPTAN - 2 ay Önce

Gerçekten kuma gömülmekten bir kurtarabilsek kızlarımızı...