ARGE'nin merkezi Sakarya Teknokent!

Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş teknolojinin ve araştırmaların sanayide üretime dönüşmesinin önemli olduğunu vurgulayarak yerli üretim adına değer yaratma amacını taşıdıklarını ifade etti. 

ARGE'nin merkezi Sakarya Teknokent!

Merve KURTULAN'ın haberi
Prof. Dr. Şakir Görmüş Teknokent’in amacının üniversitedeki bilgi birikimini sanayiye transfer etmek olduğunu söyledi. Bu amaç çerçevesinde çalışmaların devam ettiğini belirten Görmüş, “Üniversitelerde bir bilgi birikimi var. Çalışma, ARGE, patent var ama bunlar üniversite içerisinde kalıyor. Sanayiye gitmiyor ve üretime dönüşmüyor. Bu sırada biz devreye giriyoruz” diye konuştu. Sakarya Üniversitesi ile Teknokent’in birbirine karıştırılmaması gerektiğini söyleyen Görmüş, “Burası Sakarya Teknoloji Geliştirme A.Ş., biz bir özel şirketiz. Burada çalışanlar kamu personeli değil.  Amacımız üniversitede geliştirilen ARGE’yi sanayiye üretime yerli olarak yönlendirmektir” dedi.
POTANSİYEL BİR YER
Bünyelerinde  98 firmanın bulunduğunu söyleyen Görmüş, “Bunlar bildiğimiz büyük firmalar değil. Çalışan kişi sayımız 650-700 arasında. Burası aslında önemli bir iş sahası ve potansiyeli olan bir yer. Aynı zamanda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın özel yasalarına tabiyiz. Burada olan firmalara özel vergi avantajları var. Firmalarımız üretim değil, ARGE yapan firmalar. Yani burada firmalarımız bir şeyler geliştiriyorlar. Seri üretimler burada değil dışarıda yapılıyor. Kısacası burası ARGE’nin yeni bir ürün geliştirdiği bir yer” şeklinde konuştu. 
TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ
Çalışanların hepsinin yüksek mühendis olduğunu dile getiren Görmüş, Sakarya’nın ARGE’de en iyilerden biri olduğunu ve üst düzey mühendislerin bulunduğunu söyledi. Görmüş, “Burası teknoloji geliştirme bölgesi. Örnek vermek gerekirse Drone geliştiren, otonom ve yazılım yazan, savunma sanayi ve koronavirüsle mücadele üzerine çalışan birçok firmamız var. Firmalarımız THY, Toyota, Aselsan, Migros gibi büyük şirketlere hizmet veriyor. Sakarya Teknokent olarak il dışına da hizmet veriyoruz. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) başta olmak üzere pek çok farklı üniversiteler ile de çalışıyoruz. Diyelim ki orada bir fabrika var ve kendi ARGE merkezini kurmak istiyor. İşte onlarında ARGE merkezini kurmalarına katkı sağlıyoruz, danışmanlık yapıyoruz. Danışmanlığı SAÜ ve SUBÜ’deki hocalarımız yapıyor. Biz burada bir ara yüzüz. Hoca direkt gidip firmayla iletişim kurmuyor. Aralarındaki hukuki bağı sağlayarak sorun yaşanmasının önüne geçiyoruz. Bu işi profesyonel anlamda gerçekleştirmek zorundayız” dedi.
 BERBERBURADA.COM
Kovid- 19 ile mücadele kapsamında Teknokent bünyesindeki bir firmanın berberburada.com diye bir uygulama geliştirdiğini ifade eden Şakir Görmüş, “Koronavirüsle birlikte berberlerde virüsün yayılma oranının fazla olduğu sorunu ortaya çıktı. Bir firmamız berberler.com diye bir uygulama geliştirdi. Bu sistem ile, ilk olarak mobil uygulama üzerinden berberden randevu alıyorsunuz, bu berberlerin işini kolaylaştırmasının yanı sıra yoğunluğu engelliyor, virüsün de yayılımını azaltıyor. İkincisi ise diyelim ki gelen bir müşteriden berbere kovid-19 virüsü bulaştı o gün gelen herkes uygulama üzerinden randevulu gittiği için kimin gelip gittiği belli olarak filyasyonu kolaylaştırıyor. Bu uygulama şu an Sakarya’da kullanılıyor. Sakarya’daki berberlerde bu işe çok sıcak bakıyor. İlerleyen zamanda Ankara Berberler Odası ile de bir anlaşma yapılacak. Bunlar basit gibi görünen ama önemli olan şeyler. Bunun yanında şu dönemde destek verdiğimiz bazı dezenfektan üreten firmalarımız da var” diye konuştu.

‘ARGE SABİT BİR SÜREÇ DEĞİL’
Koronavirüsle mücadele kapsamında SAÜ, SUBÜ ve Teknokent ortaklığı ile maske ve viral incelemeler için örnek alma seti geliştirdiklerini açıklayan Görmüş, “Hocalarımız, kovid-19 tespitinde yönelik güvenilir sonuç alınabilmesini sağlayan bir örnek alma seti geliştirdi. Geliştirilen solüsyon sayesinde virüs laboratuvara gidene kadar onu koruduğu için testin doğruluğu artırıyor. Tıp fakültesindeki ve kimya bölümündeki hocalar tarafından geliştirildi.  Geliştirme üniversitede başladı, daha sonra Teknokent’te bu hocalarımız firma kurdular. Geliştirmeye burada devam ediyorlar. Tabi ARGE dediğimiz sabit bir süreç değil, sürekli devam eden bir süreç. Biz bu solüsyonu nasıl daha üst seviyeye taşırız, bunu düşünüyoruz.  Aynı şekilde tıp fakültesindeki hocalarımız ise K MASK adında bir maske geliştirdi. Bu maskenin özelliği filtresi. Yüzde 96 oranında virüsü engelleyebiliyor. Normal gündelik hayatta kullandığımız maskelerdeki oran bu kadar değil ve bu maske Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere diğer bütün testlerden geçmiş durumda. Bu maskeyi geliştirdik ve geliştirmeye devam ediyoruz. Maskenin filtresi yüzde 96 oranında koruma sağlıyor ama bunu daha çok yukarı çıkarabilir miyiz bunu düşündük. Hocalarımız nano gümüş teknolojili maske üzerinde çalışıyor bunun koruma oranı ise yüzde 99.9 oranında olacak” dedi.
‘OLUMLU ETKİLENDİK’
Pandemi sürecini Teknokent olarak olumlu geçirdiklerini ifade eden Görmüş, “Pandemi ülke ekonomisi için zor bir süreç. Ama biz Teknokent olarak olumlu yönde etkilendik.  Kimya, ilaç, e-Ticaret, uzaktan eğitim gibi alanlarda ARGE yapan firmalarımız çalışmalarına devam etti. Aynı zamanda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mız bütün Teknokentlere iki ay kira ertelemeleri gibi tavsiyelerde bulundu. Biz bu tavsiyelere uymanın yanında aynı zamanda kiralarda yüzde 25 gibi bir indirim uyguladık. Bunu yapan Türkiye’de tek Teknokent biziz” dedi. Sakarya Teknokent’in geçmişe kıyasla güçlü bir finansal yapıya sahip olduğunu söyleyen Görmüş, “Bundan iki yıl önce doluluk oranımız yüzde 75 idi. Şu anda yüzde yüz doluluk oranına sahibiz. Bunun nedeni içerdeki firmalarla çok iyi iletişimimizin olması ve onlara iyi destek vererek burada büyümelerini sağlamamızdır. Yüzde yüz doluluk oranının yanında 15 firma sırada bekliyor. Bunu pek çok Teknokent’te göremezsiniz. İTÜ ve ODTÜ’de görebiliriz. Şu an bizde bu konumdayız” ifadelerini kullandı. Sakarya Teknokent içerisinde proje kazanamayan tek bir firmanın bile olmadığına değinen Görmüş, “2019 yılında oransal olarak en çok proje kazanan Teknokent olduk, yani bizim firmalar adına yazdığımız projelerin yüzde 55’i kabul görmüş. Bu SAÜ VE SUBÜ’nün başarısı” dedi.


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2020, 13:28
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER