Bir aşk hikayesi

                35 yıl önce bugün, yani 13 Ekim 1985 günü, güzel bir yuva kuruldu dünya üstünde. Erkek M’nin alnında secde izi vardı, kadın S’nin eli Kur’an’ı Kerim’liydi. O gün etraflarında olan her bir insan, kurulan bu yuvanın, dünyanın en güzel ve en özel yuvalarından biri olacağını bilirmiş gibi, hem çok mutlu, hem de çok sevinçliydi. M. ile S. ise; etrafa tatlı bir utangaçlık ile tebessümler saçıyor olsalar da, her gelin ve damat gibi, o gün, orada ne olduğunu, tam olarak bilmiyorlardı. Ama bugünkü gençlerinde olmayan, hoş bir edep, hayata anlam katan, değerli bir saygı ve aşka, aşk katan güçlü bir heyecan vardı yüreklerinde…

                O gün, böyle duygular ile kurulan bu yuva, her geçen gün, biraz daha sevgi, biraz daha huzur ve biraz daha nur dolmaya başladı. Cepte para yoktu belki ama, şükür vardı dillerinde sabır vardı sözlerinde ve sadakat vardı gönüllerinde. Hal böyle olunca, tam bir sene sonra, bir armağan olarak, Allah bir erkek evladı verdi kucaklarına.  O andan sonra, S. ve M. için, hayat daha çok anlam kazandı. Maddi sıkıntıları olsa, elde imkanlar yeterli olmasa da, yüreklerinde aşk, dillerinde de ‘’Allah’’ olunca, kapkara bulutlar bile, kardan daha beyaz görünüyordu gözlerine…

                Hayat bu şekilde sürüp giderken, iki yıl, dört ay sonra, bir erkek evladı daha verdi Allah kucaklarına. Ama bu bebek, abisinden çok ama çok farklıydı. Zor doğmuştu zaten. S ve M; zor doğduğu için, yorgun olduğunu ve bu yüzden abisinden farklı bir şeyler gördüklerini düşündü. Lakin Allah, engelli bir evlat nasip etti onlara. Bunu sekiz ay sonra öğrendiklerinde, üzüldüler elbette. Ama zerre kadar isyan etmediler. Aksine, o engelli evladı göğüslerine rozet gibi takıp, o imtihanı da, ‘’şeref’’ bildiler.

                Biri engelli, iki evladı ile mücadele verirken, yüce Allah, yedi yıl sonra, Yusuf yüzlü ve kış güneşi tadında, üçüncü bir evlat armağan etti S ve M’ye. Bu bebek, S’ye ayrı bir ilaç, M’ye ayrı bir ilaç ve abilere ayrı bir ilaç oldu. Hayatlarına farklı bir renk geldi. Günleri huzurlu bir şekilde devam eder iken, imtihan bu ya; Yusuf yüzlüyü armağan olarak gönderen Allah, 1999 depreminde, ebedi dünya için aldı ellerinden. Ama dünyanın en büyük acısını yaşadıkları o an bile, ne S’nin dilinden tek bir isyan kelimesi düştü, nede M’nin.

                Hal böyle olunca, derdi veren, dermanı da gönderdi yanında. Sabırları, imanları ve güçlü aşkları sayesinde, çaresizlik şehrine dahi, çare anıtı inşa etmeyi başardılar. Çok şey yaşadılar S ve M. Acıların en büyüğünü tadıp, mucizelerin en değerlisine şahit oldular. Çok kez ağladılar, ağlar iken bile, gözyaşlarında umudu arayıp, buldular. Zifiri karanlık gecelere sabır edip, aydınlık sabahlara erdiler.

                Evet, bir yastıkta geçen bir ömürde, dağların dayanamayacağı olaylar yaşadılar, ancak aşkları sayesinde, sadece evlerine değil, girdikleri her ortama huzur saçtılar. Ve onlar bugün, iki evladı, bir gelin kızı ve bir torunuyla, evliliklerinin 35. Yılını kutluyor. Nice 35 yıllara yüreğime hayat katan iki yürek. Sizi seviyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
MELAHAT BALKAYA
MELAHAT BALKAYA - 1 hafta Önce

İyiki tanımışım aileni ömer.siz aynen öyle çok güzel bir silesiniz.

osmnshn
osmnshn - 1 hafta Önce

Çok güzel bir yazı olmuş.Elinize sağlık

Salih işbilir
Salih işbilir - 1 hafta Önce

Yüreğine sağlık.. Çok güzel ve anlamlı bir yazı, bir düşünce, hayatın anlamını dile getirmişsin kardeşim..

Metin korkmaz
Metin korkmaz - 1 hafta Önce

Evet umutlar lazım insana ama bazen çok zor oluyor gerçekten çıkmazda hissediyorsun kendini

Süleyman Çelebi
Süleyman Çelebi - 1 hafta Önce

Ne de güzel anlattınız, güzel ailenizi. Hayat, insanların bir güzel imtihanı elbet. Ne mutlu başarabilenlere. Ellerine sağlık Ömer.

Smtblt
Smtblt - 1 hafta Önce

Tebrik ediyorum çok samimi ve güzel bir yazı. Okurken mutlu edip hayallere daldırıyor insanı.

Fatma Yavuz
Fatma Yavuz - 1 hafta Önce

Ömer kalemine yüreğine sağlık. Harika bir yazıdan öte ders alınacak imtihanla geçen ikrama dönüşen Hayat hikayesi...

Emine  Kanar
Emine Kanar - 1 hafta Önce

İyiki sizi tanımışım canlarım ömercim öyle güzel yazmışsınki hepinizi coooookkkk seviyorun