Bir gün herkes göçmen olabilir

Birkaç yıl önce Almanya’nın başkenti Berlin’de kalma fırsatı yakalamıştım.
Kaldığımız apartman, Türk Mahallesi olarak da adlandırılan Kreuzberg’e epey yakındı.
Mahalle, küçük bir Anadolu numunesi gibiydi.
Apartmanın altında sokağınızdan alışık olduğunuz gibi bir kahvehane vardı, hemen yanındaki bakkalın ve pastanenin işletmecileri de Türk’tü.
Semt pazarından Karadeniz balıkçısına, pidecisinden manavına kadar hemen her yer tanıdıktı, çünkü esnafı da alışveriş yapan mahalle sakini de Türkiye’den göç etmişti.
Tabelalar Türkçe idi, ürünlerin çoğu Türk malıydı.
Burada hiç Almanca bilmeden tüm ihtiyaçlarını karşılamanız mümkündü.
Almanya’nın başkentinde, bir Almanın yabancısı, bir Türk’ün yada yerlisi sayıldığı bir mahalle düşünün; işte öyle bir yerdi Kreuzberg, halen de öyle.
Benzer sahnelere İngiltere’nin başkentinde de şahit oldum.
Londra’da Türk marketleri, restoranları, kafeleri tabelalarıyla, ürünleriyle, müşterileriyle tamamen bize özgüydü.
Bazı caddelerde her iki dükkanın birinin tabelası Türkçe idi.
Belirli mahallelerde Türkiye’den göçüp gelmiş ailelerin nüfus yoğunluğu dikkat çekiciydi.
Sadece bu başkentlerde göçmen olan sadece Türkler miydi peki?
Hayır, dünyanın tüm milletlerini, dilleriyle ve kültürleriyle bu iki büyük ve kozmopolit başkentte görmeniz pekala mümkün.
Berlin’de şehrin üçte biri göçmen, şehir nüfusunun dörtte birini ise zaten Anadolu’dan göçen Türkler ve Kürtler oluşturuyor.
Tüm şehirde Almanca bilmeseniz de yol soracak, yardım edecek bir memleketliye denk gelmeniz büyük ihtimal.
Londra’da da nüfusun yüzde kırkını göçmenler oluşturuyor.
300’den fazla dilin konuşulduğu bir şehir düşünün, öyle ki, İngilizce; Londra'daki okullarda okuyan öğrencilerin yüzde 41'inin ikinci dili vaziyetinde.
Şüphesiz bu durumlardan rahatsız olanlar yok mudur?
Milliyetçi üstünlük kibri, öteki gördüğüne karşı yabancılık duymak, kendinden bilmediğine karşı bazen kaygı bazen nefret duymak sadece bizde değil, tüm dünyada sorun, haliyle orada da ortaya çıkan bu manzaradan rahatsız olanlar vardır.
Tüm yeryüzü insanlarının birbirini kardeşlikle kucakladığı, ırk ya da renk ayrımı gözetmediği ideal bir dünyayı henüz kuramadık.
Haliyle, kendi içimizdeki sorunları konuşurken, bizim dışımızdaki her yerin bu sorunları aştığını iddia ediyor değilim.
Son yıllarda birçok ülkede ulusalcı hareketlerin, kendi etnik kimliğini politize ederek yabancıları dışlayıcı bir söylem kuran siyasetlerin yükselişini de kaygıyla izliyorum.
Fakat insaniyet adına idealleri olanlar için, başka topluluklara yönelik yüksek sesle söylenen, yazılıp çizilen, siyasal bir harekete dönüştürülen her türlü ‘ırkçı’ yaklaşım kötülük olarak kabul edilir.
Bu tür sorunlar yaşanan yerlerde yasaların daha ciddi işletilmesi, ayrımcı yahut nefret içerikli bir söz yada fiil karşısında cezaların, cezai müeyyidelerin devreye girmesi söz konusu olabilir.
Olması gereken de bence budur.
Eğer farklı milletler, farklı kültürler bir araya gelmiş ve birlikte yaşamak durumundaysa, bunun ortak bir hukuku oluşturulmak zorundadır.
Tek tip bir kültürü, dili kabul edip, diğerlerini onun içinde asimile etmeye yönelik her türlü politikadan uzak durulmalıdır.
Haliyle insanlar, kendisi için ne istiyorsa, başkası için de istemeyi öğrenmeli, bir başkası kendisiyle aynı şeyi istediğinde buna eşitlikle, adaletle yaklaşmayı bilmelidir; ister kendi vatanında, isterse gurbette.
Gelin görün ki, insanlar adil olmayı değil bencilce davranmayı, üstünlük kibrine kapılmayı marifet sayıp, hamasetini siyasete dönüştürdüğünden, işler her geçen gün daha da zorlaşıyor; bir taraf için değil aslında, tüm taraflar için…
O yüzden, bir gün herkesin göçmen durumuna düşebileceğini unutmamak ve ona göre düşünüp davranmak bence en iyisi!

 

YORUM EKLE