Bir iki sel daha olursa

Akçakoca’da yaşanan sel felaketi sonrasında Kocaali ve Karasu’da da hasar oluştu. Hatta Perşembe akşamı o bölgeden geçtik. Düzce’den Kocaali’ye kadar selin etkileri halen silinmiş değil.

Bölgede heyelan tehlikesi halen de devam ediyor gibi.

Akçakoca’da can kayıpları yaşandı ama selin asıl fiziki etkisi Kocaali’ye olmuş gibi. İlçenin tepede kalan köylerindeki tüm yolların elden geçirilmesi gerekecek gibi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın bölgeye yaptığı ziyaret esnasında Kocaali Belediyesi’ne 1 milyon liralık bir hibe verilmesi söz konusu oldu. Oradaki yaraları ne kadar sarar bilinmez ama yine de 1 milyon lira ile epey bir şey yapmak mümkün olur.

O arada zaten ekonomik zorluk ve meşhur 46 milyonluk kredi ile boğuşan Karasu Belediyesi’ne de bir 500 bin lira hibe çıktı.

500 bin lirayı Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile ortak projeye harcayan Karasu Belediyesi parasını katlamış oldu ve 1 milyon liralık bir asfalt elde etmiş oldu.

Şimdi geriye doğru baktığımızda Karasu Belediyesi’ne 46 milyonluk kredinin verilmesinin asıl neden bölgede sel yaşandığına ilişkin iddia. Bölgede bir sel afeti yaşandığı iddia edildi. Ardından bu yaraların sarılması için kredi kullanılmasının zorunlu olduğu belgelendi.

Bu krediye uygun adamlar, ortamlar ayarlandı ve neticede 46 milyon liralık bir kredi Karasu Belediyesi’ne tahsis edildi. Hem de ödeyebilir mi ödeyemez mi diye bakılmaksızın.

Şimdi selden kaynaklı kullanılan kredinin ödemesinin zor olmasından dolayı başka bir yerde yaşanan sel felaketinin yaralarının sarılması için Karasu Belediyesi’ne 500 bin lira verilmiş oldu.

Bir iki sel felaketi daha olursa Karasu belini doğrultur diye düşünüyorum. Önümüz kış. Bir iki yağmur falan yağarsa iş hallolacak.

İshak Başkan’ın yerinde ben olsam Ankara’ya gidip bakanlık kapılarını aşındıracağıma çıkıp yağmur duasında bulunurum.

Bakanlıklardan sonuç almak pek kolay olmayabilir ama sel olduğu sürece para gelecek gibi…

Sakaryaspor’da yeni umut

Sakaryaspor yeni yönetime geçmesinin ardından yeni hamleler yapıyor. Takımı daha önceden çalıştıran ve şehrin de yakından tanıdığı Şaban Yıldırım yeniden Sakaryaspor’un başına getirildi.

Hey yiğidin bir yoğurt yiyişi var şüphesiz.

Biz herkese belli bir şans tanınması gerektiğini düşünüyoruz. Herkes şüphesiz iyi niyetle yola çıkıyor.

Ben en başında söylediğim yerdeyim. Sakaryaspor’un forması kesinlikle Play Off’u kazanır.

Sakaryasporsu Play Off

Play Off’suz Sakaryaspor olur mu

Olur olmaz olur mu

Ama olmaz olsun…

Engelliler günü

Dün engelliler günüydü malumunuz. Pek çok yerde aktiviteler falan yapıldı.

Engelliler gününün yeni duyulmaya başladığı yıllarda biz de bir jest yapalım dedik. Üniversiteyi birlikte okuduğumuz en yakın arkadaşlarımızdan biri Fatih koyuncu, görme engelliydi. 3 aralık dünya engelliler günü dolayısıyla kendisini aradık. Fatih tabi zeki çocuk. Telefonu açtı, selam faslından sonra, “Dur tahmin edeyim! Sen beni engelliler günümü kutlamak için aradın” dedi. Biz de “Evet kardeşim” demiş bulunduk. Bunun üzerine Fatih, “Şimdi ben engelliyim. Sen de bunu kutluyorsun. Engelli olduğum için beni tebrik ediyorsun öyle mi” dedi. Bir anda gol sevinci yaşarken babasının ölüm haberini alan futbolcu gibi hissettim kendimi. “Öyle değil” diyip lafı evirip çevirsek de gafın büyüğünü yapmış olduk bir kere.

Onun için dün hiçbir engelli arkadaşımızı aramadık. Engelliler gününün kutlama günü değil bir farkındalık günü olduğunu bu şekilde öğrenmiş olduk.

Umarız yöneticiler de bu farkındalık gününün gereğini daha fazla hisseder ve engellilerin rahat bir yaşam süreceği şehirler ve yapılar inşa ederler.

Yoksa benim gibi daha çok engelliler günü kutlarız.

HECATİ: Mükemmel olmanıza gerek yok. Sahte olmayın yeter…

YORUM EKLE